4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

V Forum Miast Szlaku Bursztynowego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 17 maja 2013 18:15

Gdańsk już po raz piąty był organizatorem Forum Miast Szlaku Bursztynowego. W Nowym Ratuszu zaprezentowano najnowsze doniesienia związane z promocją bursztynu w świecie.Na początku omówiono treść książki „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” autorstwa prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz i Tomasza Stajszczaka, wydanej przez Międzynarodowe Centrum Targowe. Następnie omówiono promocję branży bursztynniczo-jubilerskiej realizowaną na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez konsorcjum „Bursztyn Bałtycki. Skarb Polski”.

Artur i Aleksander Janiak omówili organizowane od kilku lat w Kaliningradzie festiwale Amberfest, tegoroczny odbędzie się w dniach 17-18 sierpnia.


alt


O rzemieślniczej inicjatywie „Sambia” mówił Siergiej Pietrow, dyrektor Instytutu Bursztynu i Zasobów Naturalnych (na zdjęciu wraz z tłumaczką  Tamarą Wasiewicz). Inicjatywa ta została podjęta w 2006 roku, uczestniczy w niej 1400 osób różnych specjalności. Sambia to teren szczególnie bogaty w bursztyn. Jest też na nim wiele historycznych osad, śladów zamieszkiwania ludzi. Dopiero jednak teraz są one badane przez archeologów, gdyż wcześniej tereny te były we władaniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej i nie było do niego dostępu. Jest to projekt przygraniczny i dlatego podjęto współpracę z Faktorią w Pruszczu Gdańskim. W Sambi ma powstać podobny obiekt, który będzie nastawiony na turystykę edukacyjną i poszukiwawczą bursztynu. Siergiej Pietrow powiedział, że z jednego kilograma bursztynu, przy jego zastosowaniu w medycynie można uzyskać tysięczny zysk, a milionowy w badaniach kosmicznych. Bursztyn ma wiele nieodkrytych dotychczas właściwości. O leczniczych wiedziano już w starożytności i dlatego powstało wiele szlaków bursztynowych prowadzących głównie znad Bałtyku na południe.


altKolejna prezentacja (na zdjęciu powyżej) dotyczyła projektu pt. „Bursztynowy diadem Europy”, realizowanego przez Lechosława Ochockiego z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Projekt ma zostać rozszerzony na lata 2014-2018 i w jego ramach specjalnie przygotowanym pojazdem zamierza się przejechać całą Europę popularyzując wiedzę o bursztynie i szlakach bursztynowych. Telewizja TVP jest zainteresowana zrealizowaniem filmu dokumentalnego z takiej wyprawy.


alt


Pierwszego dnia forum jego uczestnikom na placu przed Nowym Ratuszem aparatem z bursztynową soczewką wykonano pamiątkowe zdjęcie z Bursztynowym Aniołem Miłości. Na tym też placu ma odbyć się antyczne wesele. Otóż ciekawy projekt zorganizowania bursztynowego, antycznego wesela greckiego omówiły projektantki biżuterii Paulina Binek i Bożena Kamińska. Jego premiera ma się odbyć w przyszłym roku w Gdańsku podczas kolejnego forum. Jest już gotowy scenariusz i projekty strojów, poszukuje się wykonawców wesela. Pomysłodawczynie przeglądając zasoby kilku bibliotek dotarły do zapisek, że już w 10 wieku p.n.e. wspomina się o bursztynie oraz w dziejach Herodota w 5 wieku p.n.e. Grecy określali bursztyn jako zastygłe promienie słońca i wykorzystywali go w celach leczniczych.


Pierwszego dnia forum, o światowym zasięgu marketingowych poczynaniach popularyzujących wiedzę o bursztynie mówił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska. Na lata 2013-2015 planuje się zorganizowanie kolejnych warsztatów, na które zaprosi się projektantów i stylistów mody, aby zapoznali się z bursztynem.


alt


Drugiego dnia, podsumowaniem gdańskiego forum była otwarta dla publiczności debata Światowej Rady Bursztynu na temat tego, czy zagrożona jest nazwa bursztyn bałtycki?

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

 

Komentarze  

 
0 #1 http:// 2014-04-20 10:32
[censored] just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox.
I'm not sure if this is a format issue or something to do
with internet browser compatibility but I figured I'd post
to let you know. The design and style look great though!
Hope you get the problem resolved soon. Cheers
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież