Lotos nagrodził pracownice stacji paliw, które uratowały niemowlę » Pracownice stacji paliw Lotos, które uratowały niemowlę, zostały nagrodzone przez władze spółki. Pan... Święto Uniwersytetu Gdańskiego – otwarcie roku jubileuszowego 50-lecia... » 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. Dziś to największa uczelnia w ... Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej » Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielnic w Gdańsku.- Czy mieszkańcy ul.Ko... Pomnik rotmistrza Pileckiego w Gdańsku jeszcze nie stanął, a już jest ... » 15 marca br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wydaną w imieniu prezydent Miasta Gdańska... Zahistoriowani » Grupą uczniów II Liceum Ogólnokształcących uwielbiających historię licealistów pragnie przez projekt... Czy koalicja roztopi lewicę? » Z prof. Longinem Pastusiakiem, liderem pomorskich list SLD-UP do Europarlamentu w 2009 i 2014 roku, ... Rajmund Rybiński: Gospodarka III RP czyli restauracja kapitalizmu na m... » W niniejszym wykładzie chciałbym pokazać choćby cząstkę tego, co prawicowa polityka historyczna wypa... Red. Żebrowski rzecznikiem prezydent? » Według nieoficjalnych informacji "GG", głównym kandydatem do objęcia funkcji spikera prezydent Gdańs... Ostatnie pożegnanie Floriana Staniewskiego » W środę na cmentarzu łostowickim pożegnano Floriana Staniewskiego (73. l), zmarłego kilka dni temu p... Bistro Gdańsk » Ponad 900 tys. złotych przeznaczył w ciągu ostatnich trzech miesięcy gdański urząd miasta na "zakup ...
Reklama
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
wtorek, 19 marca 2019 13:46
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielni ...
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
wtorek, 19 marca 2019 19:42
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
Siatkarze Trefl mieli cztery meczbole i piłkę w górze aby wygrać w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
wtorek, 05 marca 2019 14:11
Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
Nie często wybieram się na wystawy malarstwa poza granice trójmiejs ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Niderlandów w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 maja 2013 10:00

W ramach obchodów święta Niderlandów i sukcesji tronu Królestwa Niderlandów, w Hotelu Gdańsk odbyła się okolicznościowa uroczystość. Zorganizowała ją i poprowadziła Magdalena Pramfelt, konsul Niderlandów w Gdańsku.


GALERIA


Na wstępie wyświetlono film z niedawnej sukcesji tronu w Holandii i przekazania władzy następcy tronu Wilhemowi Aleksandrowi, urodzonemu 27 kwietnia 1967 roku. Odczytano napisane w oryginalnym języku flamandzkim pismo skierowane do wszystkich w świecie ambasad i konsulatów Holandii. Nowo mianowany król podziękował w imieniu swoim, swojej matki i żony za życzenia złożone podczas abdykacji 30.04.2013 roku oraz za wsparcie jakie jemu i jego rodzinie udzielono. Z tego powodu ten dzień był dla całej królewskiej rodziny bardzo miły.


altNastępnie wyświetlono kolorowe zdjęcia obrazujące imprezę pod nazwą Niderlandy w Oliwie, jaka odbyła się 27 kwietnia w parku oliwskim. Pokazano również zdjęcia z wystawy fotograficznej pt. Holendrzy na Pomorzu, jaka odbyła się w kwietniu w gdańskiej galerii Warzywniak. Podziw zebranych wzbudziła fotografia najnowszej odmiany tulipana, któremu podczas wystawy w Warszawie nadano certyfikowaną nazwę Generał Stanisław Maczek.


alt


Doskonałym pomysłem konsul Magdaleny Pramfelt było poproszenie prof. Andrzeja Januszaitisa (oboje na zdjęciu) o zapoznaniu zaproszonych gości o kontaktach Niderlandów z Gdańskiem poprzez piastujących w mieście nad Motławą dyplomatycznych przedstawicieli. Była to doskonała lekcja historii. Otóż mówca powiedział, że jako pierwsi swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Gdańsku miała od 1610 roku Francja. Prawie pół wieku później, bo w 1659 roku swojego przedstawiciela ustanowiły Niderlandy. Pierwszym, wówczas określanym jako komisarz, był 72-letni Paulus Pels. Urzędował tylko przez rok, gdyż zmarł i został pochowany w kościele Mariackim, spoczywając pod płytą nagrobną o numerze 379. Funkcję komisarza objął jego syn Filip Pelc, który zmarł w 1682 roku. Sukcesja pozostała w rodzinie.


alt


W tamtym okresie XVII wieku, za wywożone z Gdańska zboże sprowadzano  m.in. sukna, korzenie. Jak wykazują zachowane archiwalne dokumenty, na Motławę wpływało rocznie ponad tysiąc statków holenderskich. Na handlu dorabiano się do tego stopnia, że kolejny holenderski komisarz Henryk Soermann kupił wspaniałą posiadłość jaką obecnie zajmuje Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie. Zlecenia na handel zbożem przyjmował również kolejny komisarz Jakub Ross, który zmarł w 1807 roku.


Po zajęciu Gdańska przez wojska Bonapartego, swoje rządy zaprowadzili Francuzi. Od tego okresu przedstawiciele innych państw nosili miano konsulów. Od 1808 roku takim konsulem Niderlandów był Korneliusz van Almonde, następnie Gustaw Friedrich Focking, którzy mieszkali odpowiednio przy ulicy Ogarnej w Gdańsku oraz Miszewskiego we Wrzeszczu. Kolejny konsul to Hermann Theodor Brinckmann, mający doświadczenie dyplomatyczne z pobytu w USA. Po nim konsulem był Otto Drewitz, a w czasach nam bliższym Aleksander Wiatrak, urodzony w Berlinie 29.12.1914 roku. Był on konsulem w Gdyni i po 25 latach pracy odznaczony został przez holenderską królową. Zmarł 12.02.1980 i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Sopocie.


Po nim funkcję konsula sprawował Wojciech Kolańczyk z siedzibą konsulatu przy ul. Jana Pawła II na Zaspie, który został następnie mianowany ambasadorem.


Piastująca już drugą pięcioletnią kadencję konsul Magdalena Pramfelt, kończy swoje urzędowanie. Może się poszczycić nową siedzibą konsularną przy ulicy Chmielnej 101/102, corocznymi kongresami Mennonitów w Nowym Dworze Gdańskim, przy dotychczasowej dużej współpracy Bolesława Kleina (1929-2012), a także społecznymi zbiórkami na potrzeby Hospicjum ks. Eugeniusza Dutkiewicza przy ul. Chodowieckiego we Wrzeszczu.
Miłym gestem na koniec uroczystości było wręczenie przez Andrzeja Stelmasiewicza, prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska, dużych fotografii osobom uwiecznionym podczas plenerowej imprezy pn. Niderlandy w Oliwie.


altWszyscy goście Hotelu Gdańsk zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek podczas którego przeważały potrawy holenderskie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież