WRDS o tworzeniu jednego krajowego koncernu paliwowego » Dzisiaj w Gdańsku odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zosta... Spotkanie prezydent Gdańska z wiceministrem kultury. Temat: Westerplat... » We wtorek 25 czerwca br. odbędzie się spotkanie prezydent Dulkiewicz z wiceministrem Sellinem. – W z... Andrzej Kobylarz: Na własny akwen nie wypływamy bez zgody Rosjan » Z Andrzejem Kobylarzem, posłem ruchu Kukiz’15, prezesem remontowej stoczni rzecznej, rozmawia Artur ... Kolejny bój o Westerplatte: Specustawa dla muzeum » Sejmowa Komisja Infrastruktury we wtorek 18 czerwca br. przyjęła projekt specustawy o Westerplatte, ... Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska » Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz... Przy Wita Stwosza ma powstać Centrum Sportowe UG » Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza prowadzone są prace rozbiórkowe elementów d... Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
sobota, 22 czerwca 2019 19:12
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
Od zwycięstwa Arka rozpoczęła przygotowania do sezonu 2019/20. Zesp ...
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
sobota, 22 czerwca 2019 18:56
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
W pierwszym przedsezonowym sparingu Lechia Gdańsk zremisowała z I-li ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
środa, 19 czerwca 2019 16:07
Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
Erazm Wojciech Felcyn fotografuje już od blisko 60 lat. Jest członki ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Niderlandów w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 maja 2013 10:00

W ramach obchodów święta Niderlandów i sukcesji tronu Królestwa Niderlandów, w Hotelu Gdańsk odbyła się okolicznościowa uroczystość. Zorganizowała ją i poprowadziła Magdalena Pramfelt, konsul Niderlandów w Gdańsku.


GALERIA


Na wstępie wyświetlono film z niedawnej sukcesji tronu w Holandii i przekazania władzy następcy tronu Wilhemowi Aleksandrowi, urodzonemu 27 kwietnia 1967 roku. Odczytano napisane w oryginalnym języku flamandzkim pismo skierowane do wszystkich w świecie ambasad i konsulatów Holandii. Nowo mianowany król podziękował w imieniu swoim, swojej matki i żony za życzenia złożone podczas abdykacji 30.04.2013 roku oraz za wsparcie jakie jemu i jego rodzinie udzielono. Z tego powodu ten dzień był dla całej królewskiej rodziny bardzo miły.


altNastępnie wyświetlono kolorowe zdjęcia obrazujące imprezę pod nazwą Niderlandy w Oliwie, jaka odbyła się 27 kwietnia w parku oliwskim. Pokazano również zdjęcia z wystawy fotograficznej pt. Holendrzy na Pomorzu, jaka odbyła się w kwietniu w gdańskiej galerii Warzywniak. Podziw zebranych wzbudziła fotografia najnowszej odmiany tulipana, któremu podczas wystawy w Warszawie nadano certyfikowaną nazwę Generał Stanisław Maczek.


alt


Doskonałym pomysłem konsul Magdaleny Pramfelt było poproszenie prof. Andrzeja Januszaitisa (oboje na zdjęciu) o zapoznaniu zaproszonych gości o kontaktach Niderlandów z Gdańskiem poprzez piastujących w mieście nad Motławą dyplomatycznych przedstawicieli. Była to doskonała lekcja historii. Otóż mówca powiedział, że jako pierwsi swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Gdańsku miała od 1610 roku Francja. Prawie pół wieku później, bo w 1659 roku swojego przedstawiciela ustanowiły Niderlandy. Pierwszym, wówczas określanym jako komisarz, był 72-letni Paulus Pels. Urzędował tylko przez rok, gdyż zmarł i został pochowany w kościele Mariackim, spoczywając pod płytą nagrobną o numerze 379. Funkcję komisarza objął jego syn Filip Pelc, który zmarł w 1682 roku. Sukcesja pozostała w rodzinie.


alt


W tamtym okresie XVII wieku, za wywożone z Gdańska zboże sprowadzano  m.in. sukna, korzenie. Jak wykazują zachowane archiwalne dokumenty, na Motławę wpływało rocznie ponad tysiąc statków holenderskich. Na handlu dorabiano się do tego stopnia, że kolejny holenderski komisarz Henryk Soermann kupił wspaniałą posiadłość jaką obecnie zajmuje Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie. Zlecenia na handel zbożem przyjmował również kolejny komisarz Jakub Ross, który zmarł w 1807 roku.


Po zajęciu Gdańska przez wojska Bonapartego, swoje rządy zaprowadzili Francuzi. Od tego okresu przedstawiciele innych państw nosili miano konsulów. Od 1808 roku takim konsulem Niderlandów był Korneliusz van Almonde, następnie Gustaw Friedrich Focking, którzy mieszkali odpowiednio przy ulicy Ogarnej w Gdańsku oraz Miszewskiego we Wrzeszczu. Kolejny konsul to Hermann Theodor Brinckmann, mający doświadczenie dyplomatyczne z pobytu w USA. Po nim konsulem był Otto Drewitz, a w czasach nam bliższym Aleksander Wiatrak, urodzony w Berlinie 29.12.1914 roku. Był on konsulem w Gdyni i po 25 latach pracy odznaczony został przez holenderską królową. Zmarł 12.02.1980 i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Sopocie.


Po nim funkcję konsula sprawował Wojciech Kolańczyk z siedzibą konsulatu przy ul. Jana Pawła II na Zaspie, który został następnie mianowany ambasadorem.


Piastująca już drugą pięcioletnią kadencję konsul Magdalena Pramfelt, kończy swoje urzędowanie. Może się poszczycić nową siedzibą konsularną przy ulicy Chmielnej 101/102, corocznymi kongresami Mennonitów w Nowym Dworze Gdańskim, przy dotychczasowej dużej współpracy Bolesława Kleina (1929-2012), a także społecznymi zbiórkami na potrzeby Hospicjum ks. Eugeniusza Dutkiewicza przy ul. Chodowieckiego we Wrzeszczu.
Miłym gestem na koniec uroczystości było wręczenie przez Andrzeja Stelmasiewicza, prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska, dużych fotografii osobom uwiecznionym podczas plenerowej imprezy pn. Niderlandy w Oliwie.


altWszyscy goście Hotelu Gdańsk zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek podczas którego przeważały potrawy holenderskie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież