Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto Niderlandów w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 maja 2013 10:00

W ramach obchodów święta Niderlandów i sukcesji tronu Królestwa Niderlandów, w Hotelu Gdańsk odbyła się okolicznościowa uroczystość. Zorganizowała ją i poprowadziła Magdalena Pramfelt, konsul Niderlandów w Gdańsku.


GALERIA


Na wstępie wyświetlono film z niedawnej sukcesji tronu w Holandii i przekazania władzy następcy tronu Wilhemowi Aleksandrowi, urodzonemu 27 kwietnia 1967 roku. Odczytano napisane w oryginalnym języku flamandzkim pismo skierowane do wszystkich w świecie ambasad i konsulatów Holandii. Nowo mianowany król podziękował w imieniu swoim, swojej matki i żony za życzenia złożone podczas abdykacji 30.04.2013 roku oraz za wsparcie jakie jemu i jego rodzinie udzielono. Z tego powodu ten dzień był dla całej królewskiej rodziny bardzo miły.


alt



Następnie wyświetlono kolorowe zdjęcia obrazujące imprezę pod nazwą Niderlandy w Oliwie, jaka odbyła się 27 kwietnia w parku oliwskim. Pokazano również zdjęcia z wystawy fotograficznej pt. Holendrzy na Pomorzu, jaka odbyła się w kwietniu w gdańskiej galerii Warzywniak. Podziw zebranych wzbudziła fotografia najnowszej odmiany tulipana, któremu podczas wystawy w Warszawie nadano certyfikowaną nazwę Generał Stanisław Maczek.


alt


Doskonałym pomysłem konsul Magdaleny Pramfelt było poproszenie prof. Andrzeja Januszaitisa (oboje na zdjęciu) o zapoznaniu zaproszonych gości o kontaktach Niderlandów z Gdańskiem poprzez piastujących w mieście nad Motławą dyplomatycznych przedstawicieli. Była to doskonała lekcja historii. Otóż mówca powiedział, że jako pierwsi swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Gdańsku miała od 1610 roku Francja. Prawie pół wieku później, bo w 1659 roku swojego przedstawiciela ustanowiły Niderlandy. Pierwszym, wówczas określanym jako komisarz, był 72-letni Paulus Pels. Urzędował tylko przez rok, gdyż zmarł i został pochowany w kościele Mariackim, spoczywając pod płytą nagrobną o numerze 379. Funkcję komisarza objął jego syn Filip Pelc, który zmarł w 1682 roku. Sukcesja pozostała w rodzinie.


alt


W tamtym okresie XVII wieku, za wywożone z Gdańska zboże sprowadzano  m.in. sukna, korzenie. Jak wykazują zachowane archiwalne dokumenty, na Motławę wpływało rocznie ponad tysiąc statków holenderskich. Na handlu dorabiano się do tego stopnia, że kolejny holenderski komisarz Henryk Soermann kupił wspaniałą posiadłość jaką obecnie zajmuje Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie. Zlecenia na handel zbożem przyjmował również kolejny komisarz Jakub Ross, który zmarł w 1807 roku.


Po zajęciu Gdańska przez wojska Bonapartego, swoje rządy zaprowadzili Francuzi. Od tego okresu przedstawiciele innych państw nosili miano konsulów. Od 1808 roku takim konsulem Niderlandów był Korneliusz van Almonde, następnie Gustaw Friedrich Focking, którzy mieszkali odpowiednio przy ulicy Ogarnej w Gdańsku oraz Miszewskiego we Wrzeszczu. Kolejny konsul to Hermann Theodor Brinckmann, mający doświadczenie dyplomatyczne z pobytu w USA. Po nim konsulem był Otto Drewitz, a w czasach nam bliższym Aleksander Wiatrak, urodzony w Berlinie 29.12.1914 roku. Był on konsulem w Gdyni i po 25 latach pracy odznaczony został przez holenderską królową. Zmarł 12.02.1980 i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Sopocie.


Po nim funkcję konsula sprawował Wojciech Kolańczyk z siedzibą konsulatu przy ul. Jana Pawła II na Zaspie, który został następnie mianowany ambasadorem.


Piastująca już drugą pięcioletnią kadencję konsul Magdalena Pramfelt, kończy swoje urzędowanie. Może się poszczycić nową siedzibą konsularną przy ulicy Chmielnej 101/102, corocznymi kongresami Mennonitów w Nowym Dworze Gdańskim, przy dotychczasowej dużej współpracy Bolesława Kleina (1929-2012), a także społecznymi zbiórkami na potrzeby Hospicjum ks. Eugeniusza Dutkiewicza przy ul. Chodowieckiego we Wrzeszczu.
Miłym gestem na koniec uroczystości było wręczenie przez Andrzeja Stelmasiewicza, prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska, dużych fotografii osobom uwiecznionym podczas plenerowej imprezy pn. Niderlandy w Oliwie.


alt



Wszyscy goście Hotelu Gdańsk zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek podczas którego przeważały potrawy holenderskie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież