Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
piątek, 18 stycznia 2019 21:03
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
W rozegranym w hali Olivia bez udziału publiczności i oprawy muzyczn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Niderlandów w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 maja 2013 10:00

W ramach obchodów święta Niderlandów i sukcesji tronu Królestwa Niderlandów, w Hotelu Gdańsk odbyła się okolicznościowa uroczystość. Zorganizowała ją i poprowadziła Magdalena Pramfelt, konsul Niderlandów w Gdańsku.


GALERIA


Na wstępie wyświetlono film z niedawnej sukcesji tronu w Holandii i przekazania władzy następcy tronu Wilhemowi Aleksandrowi, urodzonemu 27 kwietnia 1967 roku. Odczytano napisane w oryginalnym języku flamandzkim pismo skierowane do wszystkich w świecie ambasad i konsulatów Holandii. Nowo mianowany król podziękował w imieniu swoim, swojej matki i żony za życzenia złożone podczas abdykacji 30.04.2013 roku oraz za wsparcie jakie jemu i jego rodzinie udzielono. Z tego powodu ten dzień był dla całej królewskiej rodziny bardzo miły.


altNastępnie wyświetlono kolorowe zdjęcia obrazujące imprezę pod nazwą Niderlandy w Oliwie, jaka odbyła się 27 kwietnia w parku oliwskim. Pokazano również zdjęcia z wystawy fotograficznej pt. Holendrzy na Pomorzu, jaka odbyła się w kwietniu w gdańskiej galerii Warzywniak. Podziw zebranych wzbudziła fotografia najnowszej odmiany tulipana, któremu podczas wystawy w Warszawie nadano certyfikowaną nazwę Generał Stanisław Maczek.


alt


Doskonałym pomysłem konsul Magdaleny Pramfelt było poproszenie prof. Andrzeja Januszaitisa (oboje na zdjęciu) o zapoznaniu zaproszonych gości o kontaktach Niderlandów z Gdańskiem poprzez piastujących w mieście nad Motławą dyplomatycznych przedstawicieli. Była to doskonała lekcja historii. Otóż mówca powiedział, że jako pierwsi swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Gdańsku miała od 1610 roku Francja. Prawie pół wieku później, bo w 1659 roku swojego przedstawiciela ustanowiły Niderlandy. Pierwszym, wówczas określanym jako komisarz, był 72-letni Paulus Pels. Urzędował tylko przez rok, gdyż zmarł i został pochowany w kościele Mariackim, spoczywając pod płytą nagrobną o numerze 379. Funkcję komisarza objął jego syn Filip Pelc, który zmarł w 1682 roku. Sukcesja pozostała w rodzinie.


alt


W tamtym okresie XVII wieku, za wywożone z Gdańska zboże sprowadzano  m.in. sukna, korzenie. Jak wykazują zachowane archiwalne dokumenty, na Motławę wpływało rocznie ponad tysiąc statków holenderskich. Na handlu dorabiano się do tego stopnia, że kolejny holenderski komisarz Henryk Soermann kupił wspaniałą posiadłość jaką obecnie zajmuje Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie. Zlecenia na handel zbożem przyjmował również kolejny komisarz Jakub Ross, który zmarł w 1807 roku.


Po zajęciu Gdańska przez wojska Bonapartego, swoje rządy zaprowadzili Francuzi. Od tego okresu przedstawiciele innych państw nosili miano konsulów. Od 1808 roku takim konsulem Niderlandów był Korneliusz van Almonde, następnie Gustaw Friedrich Focking, którzy mieszkali odpowiednio przy ulicy Ogarnej w Gdańsku oraz Miszewskiego we Wrzeszczu. Kolejny konsul to Hermann Theodor Brinckmann, mający doświadczenie dyplomatyczne z pobytu w USA. Po nim konsulem był Otto Drewitz, a w czasach nam bliższym Aleksander Wiatrak, urodzony w Berlinie 29.12.1914 roku. Był on konsulem w Gdyni i po 25 latach pracy odznaczony został przez holenderską królową. Zmarł 12.02.1980 i został pochowany w rodzinnym grobowcu w Sopocie.


Po nim funkcję konsula sprawował Wojciech Kolańczyk z siedzibą konsulatu przy ul. Jana Pawła II na Zaspie, który został następnie mianowany ambasadorem.


Piastująca już drugą pięcioletnią kadencję konsul Magdalena Pramfelt, kończy swoje urzędowanie. Może się poszczycić nową siedzibą konsularną przy ulicy Chmielnej 101/102, corocznymi kongresami Mennonitów w Nowym Dworze Gdańskim, przy dotychczasowej dużej współpracy Bolesława Kleina (1929-2012), a także społecznymi zbiórkami na potrzeby Hospicjum ks. Eugeniusza Dutkiewicza przy ul. Chodowieckiego we Wrzeszczu.
Miłym gestem na koniec uroczystości było wręczenie przez Andrzeja Stelmasiewicza, prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska, dużych fotografii osobom uwiecznionym podczas plenerowej imprezy pn. Niderlandy w Oliwie.


altWszyscy goście Hotelu Gdańsk zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek podczas którego przeważały potrawy holenderskie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież