Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
środa, 05 sierpnia 2020 13:22
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
W sobotę rozegrane zostaną mecze 6. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlow ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Urzędowi milionerzy Adamowicza

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
środa, 22 lutego 2017 11:02

Należą do kręgu zaufanych współpracowników Pawła Adamowicza. Dwaj wiceprezydenci i skarbnik. Andrzej Bojanowski, Wiesław Bielawski i Teresa Blacharska. Pracują w urzędzie i dwóch radach nadzorczych. W ciągu dekady mogli zarobić - lub dorobić - niemal milion złotych. Przy wynagrodzeniu w magistracie na poziomie 185 tys. zł, przychód z rad nadzorczych na poziomie 110 tys. zł, oznacza dostęp do bonusu na poziomie do 50 proc. pensji rocznej. Żeby dorobić, wystarczy zaufanie i jednoosobowa decyzja prezydenta miasta...Decyzją Pawła Adamowicza z funkcji jego zastępcy wkrótce ustąpi jeden z najbardziej zaufanych - i dobrze przygotowanych współpracowników, Andrzej Bojanowski. Kiedy pojawił się w urzędzie przed dekadą objął funkcje skarbnika miasta i w ciągu dwóch dni, 23 i 24 października 2007 roku, podjął od razu obowiązki w 2 radach nadzorczych spółek komunalnych. Przez dwa miesiące wykonywania mandatu powierzonego przez prezydenta zarobił 15,8 tys. zł. Kolejne lata był już lepsze bo do 173-175 tys. zł wynagrodzenia w urzędzie, dochodziło po ok. 75 tys. zł z pracy w dwóch radach nadzorczych. Od 2010 roku średnie przychody A. Bojanowskiego z dwóch rad nadzorczych - MTG SA i Biura Inwestycji Euro 2012 - ustabilizowały się na poziomie nieco powyżej 100 tys. zł, a pensja prezydencka wahała się między 174 tys. a 203 tys. zł.


Przez minione 10 lat wykonując wyłącznie obowiązki publiczne związane z funkcją wykonywaną w polityce miejskiej A. Bojanowski odebrał ok. 0,9 mln złotych dodatkowego uposażenia do 1,8 mln zł pensji zastępcy prezydenta. Gwoli ścisłości, także jego poprzednik na tym stanowisku, Marcin Szpak, uczestniczył w pracach dwóch rad nadzorczych.


alt

Wiesław Bielawski (drugi od lewej), Teresa Blacharska (czwarta od lewej) i Andrzej Bojanowski (pierwszy z prawej) to wierni i dobrze wynagradzani współpracownicy prezydenta Pawła Adamowicza (trzeci od prawej)


Od czerwca 2004 roku członkiem rady nadzorczej TBS Motława jest Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. planowania przestrzennego. W 2007 roku zarobił w niej dodatkowo - pensja w urzędzie 172 tys. zł - 27 tys. zł. Rok później, w sierpniu 2008, doszedł mu obowiązek nadzoru w komunalnej spółce inwestycyjnej GIK. Do 181 tys. zł przychodu w urzędzie doszło 44,7 tys. zł z rad nadzorczych. Kolejne lata w TBS Motława i GIK ustabilizowały wynagrodzenie W. Bielawskiego na poziomie ok. 110 tys. zł rocznie, co razem z ok. 188 tys. pensji prezydenckiej dawało roczne poczucie stabilizacji na poziomie 300 tys. zł. Łącznie zastępca prezydenta kosztował spółki miejskie też ponad 0,9 mln złotych, a urząd ok. 1,85 mln złotych.


Teresa Blacharska, dziś skarbnik miasta, już jako dyrektor wydziału zasiadała w radzie nadzorczej gdańskiego ZKM. W 2007 jej praca kosztowała spółkę 29 tys. zł, a podstawowe wynagrodzenie w urzędzie sięgnęło 159 tys. zł. Przez kolejne trzy lata przychody z rady nadzorczej ZKM  wahały się w granicach 32-35 tys. zł rocznie, a pensja z urzędu przekroczyła 180 tys. zł rocznie.


W czerwcu 2011 prezydent zarządza wydelegowanie T. Blacharskiej do rady BIEG 2012. Łącznie z radą ZKM daje to już przychód na poziomie 70 tys. zł. Kolejne lata są już zupełnie znośne. Przychody z obu rad nadzorczych oscylują wokół 100 tys. zł rocznie, pensja w graniach 190 tys. zł, choć w 2012 T. Blacharska pobiera rekordowe wynagrodzenie w kwocie 300 tys. zł. W sumie minione 10 lat to 0,7 mln z tytułu reprezentowania gminy Gdańsk w jej spółkach i ok 1,9 mln zł z pracy w urzędzie.


Paweł Adamowicz obarczając siebie osobiście obowiązkiem dodatkowej świetnie płatnej pracy w spółce GPEC, swoim najbliższym współpracownikom też zapewnia dobrze wynagradzane dodatkowe zajęcia. Tak powstaje lojalny zespół, który co cztery lata ma wspólny wyborczy interes. Skandując po ulicach "wolność równość demokracja" Paweł Adamowicz ma swój rozum i rozum swoich sojuszników.

(gag, mr)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież