Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Upowszechnianie wiedzy przydatnej osobom niepełnosprawnym

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 grudnia 2015 11:25

Upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością to główne założenie projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni" realizowanego przez Fundację Aktywizacja oraz Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.W siedzibie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni".


- Mówiąc najbardziej ogólnie projekt ma na celu upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością - Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Grupa On Inclusion uczestniczyła czynnie w formułowaniu założeń, które zostały przyjęte w oficjalnym dokumencie przez ministerstwo, które zajmuje się wdrażaniem funduszy unijnych. Chcemy ta wiedzę upowszechnić. Przekazać ją osobom z niepełnosprawnościami, aby one mogły świadomie zabiegać o swoje prawa, mogły wskazywać na czym polega przełamanie barier, które napotykają. Chcemy również upowszechnić dorobek grupy wśród urzędników i osób, które będą decydowały o kształcie projektów, ich realizacji, rozliczaniu. Ta wiedza jest niezbędna, bo mamy już doświadczenia z pierwszych miesięcy, że ta wiedza jest niestety znikoma i to się przekłada na, że realizacja wielu konkursów, projektów jest podejmowana bez akceptowania, podejmowania podstawowych nieraz wskazówek, które później pozwoliłyby z owoców tych projektów korzystać osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy poprzez dyskusję, poprzez przekazanie pewnej wiedzy, materiałów drukowanych przygotować osoby z niepełnosprawnością, aby stały się rzecznikami praktycznego wdrażanie konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.


altProjekt składa się z kilku modułów. W jego ramach została wydana ekspertyza, która wskazuje konkretne obszary, formy wykluczenia i daje narzędzia dzięki którym można przezwyciężyć wykluczenie osób z niepełnosprawnością. Kolejnym elementem są tak zwane spotkania fokusowe. Przewidziane są dwa spotkania w każdym województwie. Pierwsze spotkania odbywają się w czwartym kwartale 2015 roku. Druga runda planowana jest w drugim kwartale 2016 roku. Podczas spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami m.in. jakie były ich problemy związane z niepełnosprawnością, gdzie widzą brak dostępności.


Na co liczą uczestnicy projektu?
- Dzięki temu projektowi chciałbym uzyskać informację, bo to jest bardzo ważne, co mi przysługuje - powiedział Roman Piątek. - Chcę się dowiedzieć z czym udać się do konkretnej osoby w urzędzie i powiedzieć czego chcę bo jest na to Konwencja, która mówi, że trzeba nam pomóc. Nie potrzeba dużo. Problem jest taki, że urzędnicy nie znają konwencji. Nie wiedzą co to jest, jak wygląda i co mówią poszczególne punkty.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież