„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Upowszechnianie wiedzy przydatnej osobom niepełnosprawnym

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 grudnia 2015 11:25

Upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością to główne założenie projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni" realizowanego przez Fundację Aktywizacja oraz Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.W siedzibie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne projektu "On Inclusion - zintegrowani - świadomi - aktywni".


- Mówiąc najbardziej ogólnie projekt ma na celu upowszechnienie zasad jakie powinny przyświecać podmiotom organizującym i realizującym konkursy o dotacje w ramach Funduszy Unijnych w latach 2014-2020, aby te fundusze przyniosły korzyść osobom z niepełnosprawnością - Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Grupa On Inclusion uczestniczyła czynnie w formułowaniu założeń, które zostały przyjęte w oficjalnym dokumencie przez ministerstwo, które zajmuje się wdrażaniem funduszy unijnych. Chcemy ta wiedzę upowszechnić. Przekazać ją osobom z niepełnosprawnościami, aby one mogły świadomie zabiegać o swoje prawa, mogły wskazywać na czym polega przełamanie barier, które napotykają. Chcemy również upowszechnić dorobek grupy wśród urzędników i osób, które będą decydowały o kształcie projektów, ich realizacji, rozliczaniu. Ta wiedza jest niezbędna, bo mamy już doświadczenia z pierwszych miesięcy, że ta wiedza jest niestety znikoma i to się przekłada na, że realizacja wielu konkursów, projektów jest podejmowana bez akceptowania, podejmowania podstawowych nieraz wskazówek, które później pozwoliłyby z owoców tych projektów korzystać osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy poprzez dyskusję, poprzez przekazanie pewnej wiedzy, materiałów drukowanych przygotować osoby z niepełnosprawnością, aby stały się rzecznikami praktycznego wdrażanie konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.


altProjekt składa się z kilku modułów. W jego ramach została wydana ekspertyza, która wskazuje konkretne obszary, formy wykluczenia i daje narzędzia dzięki którym można przezwyciężyć wykluczenie osób z niepełnosprawnością. Kolejnym elementem są tak zwane spotkania fokusowe. Przewidziane są dwa spotkania w każdym województwie. Pierwsze spotkania odbywają się w czwartym kwartale 2015 roku. Druga runda planowana jest w drugim kwartale 2016 roku. Podczas spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami m.in. jakie były ich problemy związane z niepełnosprawnością, gdzie widzą brak dostępności.


Na co liczą uczestnicy projektu?
- Dzięki temu projektowi chciałbym uzyskać informację, bo to jest bardzo ważne, co mi przysługuje - powiedział Roman Piątek. - Chcę się dowiedzieć z czym udać się do konkretnej osoby w urzędzie i powiedzieć czego chcę bo jest na to Konwencja, która mówi, że trzeba nam pomóc. Nie potrzeba dużo. Problem jest taki, że urzędnicy nie znają konwencji. Nie wiedzą co to jest, jak wygląda i co mówią poszczególne punkty.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież