Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z wizytą w filmowej szafie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 października 2016 10:41

„Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” to tytuł wystawy, która do 9 października była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. W ostatnim dniu wystawę odwiedzili podopieczni Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Wejherowie.


W Muzeum Miasta Gdyni można było zobaczyć kolekcję 25 kostiumów w których grali m.in Beata Tyszkiewicz, Zbyszek Cybulski, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn.
- Tytuł wystawy to „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” i jak z niego wynika prezentowane są na niej kostiumy, które grały w filmach Hasa, Wajdy, Polańskiego i Żuławskiego - powiedziała Alicja Szemberska, kurator wystawy z ramienia Pomorskiej Fundacji Filmowej. - Prezentowane były stroje z pięciu filmów - Żuławskiego "Na srebrnym globie", Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka", Polańskiego "Nóż w wodzie" i Wajdy "Popiół i diament" oraz z serialu "Czterech pancernych i pies". Na wystawie były również projekty oryginalnych scenografii do "Lalki, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Na srebrnym globie", rekwizyty z filmu "Na srebrnym globie" i zdjęcia z planów filmowych. Kostiumy i rekwizyty przywieźliśmy z Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu. Centrum jest spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu gdzie były kręcone jedne z największych filmów w historii polskiej kinematografii. Kilka lat temu Centrum postanowiło odrestaurować kostiumy, które ma w posiadaniu, a jest ich ponad 16 000. Nie wszystkie da się skompletować, zidentyfikować i przypisać do danego filmu. Na razie udało się z ponad 100 strojami. To efekt ogromnej pracy pań kostiumografek, głównie pani Marii Duffek, która pomagała mi w tworzeniu tej wystawy. Te stroje mają za sobą wiele lat i są bardzo często odbarwione, zjedzone przez mole. To wszystko trzeba zrekonstruować pamiętając o zgodności z materiałami, które były użyte. Wrocławskie kostiumografki i krawcowe mówią, że fantastycznie się im przy tym pracowało. To jest ich pasja, ich życie i to odzwierciedlają, tym jak wyglądają, te odnowione kostiumy. W niedzielę wystawa się zakończyła, ale może uda się nam zorganizować kolejną z innymi strojami.


altaltalt


Po wystawie oprowadzała kurator i całość tłumaczona była na język migowy. Odwiedzający mieli okazję poznać historię danego stroju, m.in. że kostium Andrzeja Seweryna w "Na srebrnym globie" ważył 50 kilogramów, a podopieczni TPG mogli także dotknąć kostiumy i sprawdzić z jakiego materiału zostały wykonane, jak są uszyte.


altaltaltalt


- Oglądając wystawę dla osób niewidzących było to piękne przeżycie - powiedziała Anna Bik. - Można było sobie nie tylko wyobrazić daną postać, ale również ją dotknąć i zobaczyć, co prawda ręką, jak była ubrana i jak się prezentowała w filmie. Dzięki wizycie na tej wystawie osoby niewidzące mogą sobie lepiej wyobrazić filmy, bo też je oglądają, ale korzystając z opisu słownego innych osób i słuchając dialogów.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież