Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Audiodeskrypcyjne przeżywanie fotografii koreańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 12:51

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie odbył się wernisaż wystawy fotografii koreańskiej "New Generation - SIZAK". Podczas wernisażu uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oprowadzali podopiecznych TPG."New Generation - SIZAK" to wystawa ukazująca nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej. Wystawione są prace ośmiu młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung. Premiera wystawy odbyła się w Seulu, a w CSW Łaźnia 2 po raz pierwszy prezentowana jest w Europie.


alt

Kyungwoo Chun (trzeci od lewej)


altalt- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę tu być - powiedział Kyungwoo Chun, kurator wystawy, fotograf i wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu. - Dla mnie Łaźnia jest szczególnym miejscem. Łączą mnie miłe wspomnienia z tym miejscem, z tym miastem. Jestem dziś nie jako osoba będąca centrum uwagi, ale jako przedstawiciel ośmiu młodych artystów. Zapoznali się państwo z nazwą wystawy. Większość wie co oznacza New Generation, ale SIZAK jest już trudniejszym słowem. Dziś mają państwo okazję nauczyć się bardzo dokładnie jednego koreańskiego słowa. Sizak ma dwa znaczenie w języku koreańskim - początek i nauka. Wybraliśmy to słowo, bo wszyscy artyści są na początku swojej kariery, na etapie życie gdy są niezależni, eksperymentują z nową perspektywą koreańskiej fotografii. Koreańskim odpowiednikiem słowa fotografia jest sajin i oznacza rysowanie prawdą. To oznacza, że od początku nasze postrzeganie tego medium jest zupełnie inne.


W wernisażu wzięła udział grupa podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez TPG. Dla uczestników kursu było to szczególne wydarzenie, bo po raz pierwszy mieli w praktyce wykorzystać zdobyte do tej pory na zajęciach umiejętności. Każdy z kursantów oprowadzał po wernisażu podopiecznego TPG.


altaltalt- Do tej pory ćwiczyliśmy na sucho czyli uczestnicy kursu na sobie, a dziś mieliśmy okazję po raz pierwszy współpracować z osobami niedowidzącymi - Dorota Dombrowska, uczestniczka kursu audiodeskrypcji, edukator muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. - Przyznam, że trochę stresowałam się przed tym pierwszym oprowadzaniem. Pani Danusia, którą się opiekowałam jest bardzo miłą, ciepłą osobą i bardzo ułatwiała mi zadanie. Dawała wskazówki dzięki czemu czułam się swobodniej. To co ćwiczyliśmy na kursie bardzo się przydało. Oprowadzając po wystawie trochę inaczej patrzę na fotografie o których opowiadam osobie niewidomej. Do tej pory patrząc na fotografię myślałam o tym jakie robią na mnie wrażenie, podczas oprowadzania musiałam opowiedzieć o każdym elemencie, myśleć jak najbardziej obrazowo przedstawić wszystko co znajduje się na fotografii. Musiałam podzielić fotografię na plan pierwszy, drugi, trzeci, mówić o kolorach, o symbolach. Oprowadzanie osób niewidzących pomaga inaczej spojrzeć na sztukę.


altalt- Wystawa jest imponująca - powiedziała Anna Bik, podopieczna Towarzystwa Pomocy Głuchoniewiodmym. - Przede wszystkim ogrom tych zdjęć i różnorodność tematyki. Miałam dwoje przewodników, którzy pięknie mi opowiadali. Obie panie bardzo dobrze się uzupełniały i miałam pełne wyobrażenie co jest przedstawione na zdjęciach.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież