W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IV Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 czerwca 2014 08:01

Zdefiniowanie na nowo bezpieczeństwa finansowego i energetycznego Europy jest głównym temat rozpoczętego w Sopocie 23 czerwca IV Europejskiego Kongresu Finansowego. Przyjazd na trzy kongresowe dni do letniej stolicy Polski potwierdziło około tysiąca gości, w tym czołowi europejscy i polscy politycy, eksperci i menedżerowie, przedstawiciele władz instytucji regulacyjnych i nadzorczych, biznesu oraz świata akademickiego i mediów.


Czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE oraz wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, energetycznego oraz polityki proinnowacyjnej? Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć uczestnicy inauguracyjnej debaty plenarnej.


altW bloku poświęconym bezpieczeństwu finansowemu brali udział m.in. Yves Mersch, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Rolf Wenzel, Gubernator Banku Rady Europy, Andras Simor, wiceprezydent Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Danuta Hübner, poseł do Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, Philippe Legrain, główny doradca Jose Manuela Barroso w latach 2011-2014, Paul Ormerod Partner Volterra, Hans-Werner Sinn, prezes Ifo Institute for Economic Research i profesor ekonomii na Uniwersytecie w Monachium. Dyskusję moderował Jacek Rostowski, były polski wicepremier i minister finansów w latach 2007–2013.


alt


W kolejnej debacie swoją wizją bezpieczeństwa energetycznego Europy podzielił się m.in. Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i planowania finansowego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, Joschka Fischer, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005, Maria van der Hoeven, Dyrektor Międzynarodowej Angencji Energii, Günter Verheugen, komisarz UE ds. rozszerzenia Unii w latach 1999-2004 oraz komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2004-2010 oraz liderzy świata biznesu.


altPierwszy dzień Europejskiego Kongresu Finansowego zwieńczył wieczór w Operze Leśnej. Jego częścią było m.in. inspirujące spotkanie z Danem Breznitzem (na powyższym zdjęciu z lewej), profesorem Munk School of Global Affairs na Uniwersytecie w Toronto, ekspertem w zakresie systemów proinnowacyjnych oraz globalizacji innowacji i pionierem badań nad wpływem strategii innowacyjnych na rozwój gospodarczy.


Dzień później, uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego spędzą wyjątkowy wieczór w Stoczni Gdańskiej. Kolebka demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej będzie m.in. areną rozmowy z Paul Ormerod i Janem Krzysztofem Bieleckim na temat przyszłości Unii Europejskiej i europejskiej gospodarki. Dyskusję i późniejsze nieformalne spotkanie poprowadzi red. Marek Orzechowski (były wieloletni korespondent z Niemiec).


Wtorek i środa na Europejskim Kongresie Finansowym będą stały pod znakiem blisko 30 debat panelowych z udziałem najważniejszych uczestników polskiego oraz międzynarodowego życia gospodarczego. Dotyczyć będą one m.in. bezpieczeństwa systemu finansowego, zrównoważonego finansowania rozwoju infrastruktury, rozwoju systemu bankowego, zarządzania wartością przedsiębiorstw strategicznych, wyzwań dla rozwoju rynku kapitałowego oraz wsparcia międzynarodowej współpracy biznesowej.


Ciekawie zapowiadają się wtorkowe debaty m.in. na temat ekspansji zagranicznej polskich firm surowcowych, unii bankowej, oczekiwań małych i średnich firm względem banków, roli kapitału prywatnego w finansowaniu infrastruktury czy sposobów mobilizowania długoterminowych oszczędności krajowych.


Ostatni dzień sopockiego wydarzenia, to tradycyjnie moment ogłoszenia Rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego, czyli praktycznych rozwiązań kluczowych wyzwań, przed którymi stoi Polska i Europa. Finał Kongresu poprzedzą interesujące debaty m.in. na temat listów zastawnych, rozwoju sektora BPO (w kontekście polityki imigracyjnej), oraz wiarygodności i bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.


Odbywający się już po raz czwarty w Sopocie Europejski Kongres Finansowy trwale wpisał się w kalendarz najważniejszych środkowoeuropejskich debat. Tę niezwykłą rangę zawdzięcza nie tylko doborowej obsadzie, ale przede wszystkim praktycznemu wkładowi w inicjowanie tak potrzebnych polskiej i unijnej gospodarce zmian. Trzydniowy Europejski Kongres Finansowy kończy się w tym roku 25 czerwca, ale zostaną Rekomendacje, które przez cały kolejny rok stanowić będą memento dla decydentów.


Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Finansowego została zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Giełdę Papierów Wartościowych, PKN ORLEN, Bank Pekao oraz NDI. Wśród partnerów głównych wydarzenia znalazły się także PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież