Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szpital Copernicus publiczny – laboratorium jakby prywatne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 grudnia 2014 17:22

Laboratorium byłego gdańskiego szpitala wojewódzkiego zostało przez zarząd spółki Copernicus przekazane zewnętrznej firmie. Wicemarszałek Zych-Cisoń w sprawie tej transakcji umywa ręce.


W końcu udało nam się uzyskać oficjalną odpowiedź w sprawie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. Czas, po jakim nastąpiła i treść nasuwają na myśl, że oba podmioty ją konsultowały. Nie sprzedano laboratorium, tylko usługi przez nie świadczone – to stanowisko spółki Copernicus oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wciąż oznacza to jedno: szpital nie będzie zarabiał na diagnostyce laboratoryjnej, tylko firma LM Bruss, której prezesem jest Maciej Hipsz.


- W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii i serologii transfuzjologicznej oraz prowadzenie banku krwi wraz z najmem pomieszczeń, postępowanie wygrała firma LM Bruss Grupa Alab sp. z o.o., składając najkorzystniejszą ofertę – powiedział Michał Lange, rzecznik prasowy spółki Copernicus. Jednocześnie poinformował nas, że konkurs nie dotyczył „sprzedaży zakładu diagnostyki laboratoryjnej”, a jedynie świadczeń zdrowotnych, czyli usług w zakresie opisanym w warunkach postępowania, wraz z najmem odpowiednich do tego pomieszczeń. Zapytaliśmy także dlaczego firma Synevo złożyła odwołanie od wyniku konkursu. - Każdy podmiot biorący udział w tego typu postępowaniu konkursowym ma prawo odwołać się od jego wyniku. W tym wypadku odwołanie wniesione przez Synevo sp. z o.o. zostało oddalone uchwałą Zarządu spółki – odpowiedział wymijająco Lange.


W bardzo podobnym tonie jak spółka Copernicus wypowiada się Urząd Marszałkowski. - Spółka Copernicus PL Sp. z o.o. oddała w outsourcing prowadzenie badań laboratoryjnych, co oznacza, że nie doszło do odsprzedania diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu.  Jak tłumaczy, podyktowane to zostało znacznymi oszczędnościami. - Outsourcing jest powszechnie stosowanym narzędziem przez wszystkie podmioty lecznicze w całym kraju. Najczęściej dotyczy to usług cateringowych, sprzątania, ochrony czy właśnie diagnostyki laboratoryjnej, gdyż koszty firm wyspecjalizowanych w prowadzeniu tych działalności są znacznie niższe niż miałby to robić dany podmiot leczniczy, przy zachowaniu jeszcze wyższych standardów.


Urząd Marszałkowski stwierdza, że w każdym z przypadków odbywa się to zgodnie z obowiązującymi przepisami - jest przeprowadzane postępowanie przetargowe i wybierana najkorzystniejsza oferta. - W przypadku Diagnostyki Laboratoryjnej w Copernicus PL. Sp z o.o. w szpitalu na Zaspie, outsourcing powiązany jest również z przejęciem pracowników i wydzierżawieniem powierzchni. Spółka dalej wykonuje badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej z tą różnicą, że badania te zleca podmiotowi zewnętrznemu – mówi Pisarewicz. Decyzje w tym zakresie zgodnie z kompetencjami podejmuje Zarząd spółki. - Zgoda Zarządu Województwa nie jest tutaj wymagana – dodaje rzecznik UM. Przy okazji dodaje, że przed połączeniem spółek Copernicus PL Sp. z o.o. i Szpitala Specjalistyczny im. Św. Wojciecha  w Gdańsku Sp. zo.o. koncepcja outsourcingu Diagnostyki Laboratoryjnej była przedstawiana zarówno Zarządowi Województwa, jak i Sejmikowi Województwa Pomorskiego.


Niestety, nie otrzymaliśmy informacji o kwotach. Nie wiadomo jakiego rzędu oszczędności wchodzą w grę, ani ile spółka Copernicus zarobi na najmie pomieszczeń. Próbowaliśmy ustalić orientacyjne kwoty przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niestety, muszę państwa rozczarować, ale NFZ nie musi wiedzieć o takich rzeczach, to bezpośrednie ustalenia pomiędzy spółkami – powiedział Mariusz Szymański, rzecznik gdańskiego NFZ. – Nawet orientacyjnie nie jestem w stanie stwierdzić o jaką kwotę może chodzić. Wiem jedynie, że firma LM Bruss jest potentatem na rynku świadczenia usług laboratoryjnych.


Chcieliśmy się dowiedzieć jak wygląda cennik usług firmy LM Bruss, jednak na stronie internetowej nie ma żadnych informacji. Ponadto zadziwiająca jest odpowiedź firmy. - Niestety, nie upubliczniamy cennika – poinformowała Ludmiła Zoberman, z działu marketingu LM Bruss. To oznacza, że każdy, kto chce skorzystać z oferty laboratorium prowadzonego przez ten podmiot musi indywidualnie wysłać zapytanie w formie elektronicznej (przez formularz na stronie internetowej) lub dowiadywać się bezpośrednio w placówce.
goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież