Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szpital Copernicus publiczny – laboratorium jakby prywatne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 grudnia 2014 17:22

Laboratorium byłego gdańskiego szpitala wojewódzkiego zostało przez zarząd spółki Copernicus przekazane zewnętrznej firmie. Wicemarszałek Zych-Cisoń w sprawie tej transakcji umywa ręce.


W końcu udało nam się uzyskać oficjalną odpowiedź w sprawie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. Czas, po jakim nastąpiła i treść nasuwają na myśl, że oba podmioty ją konsultowały. Nie sprzedano laboratorium, tylko usługi przez nie świadczone – to stanowisko spółki Copernicus oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wciąż oznacza to jedno: szpital nie będzie zarabiał na diagnostyce laboratoryjnej, tylko firma LM Bruss, której prezesem jest Maciej Hipsz.


- W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii i serologii transfuzjologicznej oraz prowadzenie banku krwi wraz z najmem pomieszczeń, postępowanie wygrała firma LM Bruss Grupa Alab sp. z o.o., składając najkorzystniejszą ofertę – powiedział Michał Lange, rzecznik prasowy spółki Copernicus. Jednocześnie poinformował nas, że konkurs nie dotyczył „sprzedaży zakładu diagnostyki laboratoryjnej”, a jedynie świadczeń zdrowotnych, czyli usług w zakresie opisanym w warunkach postępowania, wraz z najmem odpowiednich do tego pomieszczeń. Zapytaliśmy także dlaczego firma Synevo złożyła odwołanie od wyniku konkursu. - Każdy podmiot biorący udział w tego typu postępowaniu konkursowym ma prawo odwołać się od jego wyniku. W tym wypadku odwołanie wniesione przez Synevo sp. z o.o. zostało oddalone uchwałą Zarządu spółki – odpowiedział wymijająco Lange.


W bardzo podobnym tonie jak spółka Copernicus wypowiada się Urząd Marszałkowski. - Spółka Copernicus PL Sp. z o.o. oddała w outsourcing prowadzenie badań laboratoryjnych, co oznacza, że nie doszło do odsprzedania diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu.  Jak tłumaczy, podyktowane to zostało znacznymi oszczędnościami. - Outsourcing jest powszechnie stosowanym narzędziem przez wszystkie podmioty lecznicze w całym kraju. Najczęściej dotyczy to usług cateringowych, sprzątania, ochrony czy właśnie diagnostyki laboratoryjnej, gdyż koszty firm wyspecjalizowanych w prowadzeniu tych działalności są znacznie niższe niż miałby to robić dany podmiot leczniczy, przy zachowaniu jeszcze wyższych standardów.


Urząd Marszałkowski stwierdza, że w każdym z przypadków odbywa się to zgodnie z obowiązującymi przepisami - jest przeprowadzane postępowanie przetargowe i wybierana najkorzystniejsza oferta. - W przypadku Diagnostyki Laboratoryjnej w Copernicus PL. Sp z o.o. w szpitalu na Zaspie, outsourcing powiązany jest również z przejęciem pracowników i wydzierżawieniem powierzchni. Spółka dalej wykonuje badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej z tą różnicą, że badania te zleca podmiotowi zewnętrznemu – mówi Pisarewicz. Decyzje w tym zakresie zgodnie z kompetencjami podejmuje Zarząd spółki. - Zgoda Zarządu Województwa nie jest tutaj wymagana – dodaje rzecznik UM. Przy okazji dodaje, że przed połączeniem spółek Copernicus PL Sp. z o.o. i Szpitala Specjalistyczny im. Św. Wojciecha  w Gdańsku Sp. zo.o. koncepcja outsourcingu Diagnostyki Laboratoryjnej była przedstawiana zarówno Zarządowi Województwa, jak i Sejmikowi Województwa Pomorskiego.


Niestety, nie otrzymaliśmy informacji o kwotach. Nie wiadomo jakiego rzędu oszczędności wchodzą w grę, ani ile spółka Copernicus zarobi na najmie pomieszczeń. Próbowaliśmy ustalić orientacyjne kwoty przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niestety, muszę państwa rozczarować, ale NFZ nie musi wiedzieć o takich rzeczach, to bezpośrednie ustalenia pomiędzy spółkami – powiedział Mariusz Szymański, rzecznik gdańskiego NFZ. – Nawet orientacyjnie nie jestem w stanie stwierdzić o jaką kwotę może chodzić. Wiem jedynie, że firma LM Bruss jest potentatem na rynku świadczenia usług laboratoryjnych.


Chcieliśmy się dowiedzieć jak wygląda cennik usług firmy LM Bruss, jednak na stronie internetowej nie ma żadnych informacji. Ponadto zadziwiająca jest odpowiedź firmy. - Niestety, nie upubliczniamy cennika – poinformowała Ludmiła Zoberman, z działu marketingu LM Bruss. To oznacza, że każdy, kto chce skorzystać z oferty laboratorium prowadzonego przez ten podmiot musi indywidualnie wysłać zapytanie w formie elektronicznej (przez formularz na stronie internetowej) lub dowiadywać się bezpośrednio w placówce.
goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież