Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szpital Copernicus publiczny – laboratorium jakby prywatne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 grudnia 2014 17:22

Laboratorium byłego gdańskiego szpitala wojewódzkiego zostało przez zarząd spółki Copernicus przekazane zewnętrznej firmie. Wicemarszałek Zych-Cisoń w sprawie tej transakcji umywa ręce.


W końcu udało nam się uzyskać oficjalną odpowiedź w sprawie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim. Czas, po jakim nastąpiła i treść nasuwają na myśl, że oba podmioty ją konsultowały. Nie sprzedano laboratorium, tylko usługi przez nie świadczone – to stanowisko spółki Copernicus oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wciąż oznacza to jedno: szpital nie będzie zarabiał na diagnostyce laboratoryjnej, tylko firma LM Bruss, której prezesem jest Maciej Hipsz.


- W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert na udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii i serologii transfuzjologicznej oraz prowadzenie banku krwi wraz z najmem pomieszczeń, postępowanie wygrała firma LM Bruss Grupa Alab sp. z o.o., składając najkorzystniejszą ofertę – powiedział Michał Lange, rzecznik prasowy spółki Copernicus. Jednocześnie poinformował nas, że konkurs nie dotyczył „sprzedaży zakładu diagnostyki laboratoryjnej”, a jedynie świadczeń zdrowotnych, czyli usług w zakresie opisanym w warunkach postępowania, wraz z najmem odpowiednich do tego pomieszczeń. Zapytaliśmy także dlaczego firma Synevo złożyła odwołanie od wyniku konkursu. - Każdy podmiot biorący udział w tego typu postępowaniu konkursowym ma prawo odwołać się od jego wyniku. W tym wypadku odwołanie wniesione przez Synevo sp. z o.o. zostało oddalone uchwałą Zarządu spółki – odpowiedział wymijająco Lange.


W bardzo podobnym tonie jak spółka Copernicus wypowiada się Urząd Marszałkowski. - Spółka Copernicus PL Sp. z o.o. oddała w outsourcing prowadzenie badań laboratoryjnych, co oznacza, że nie doszło do odsprzedania diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu.  Jak tłumaczy, podyktowane to zostało znacznymi oszczędnościami. - Outsourcing jest powszechnie stosowanym narzędziem przez wszystkie podmioty lecznicze w całym kraju. Najczęściej dotyczy to usług cateringowych, sprzątania, ochrony czy właśnie diagnostyki laboratoryjnej, gdyż koszty firm wyspecjalizowanych w prowadzeniu tych działalności są znacznie niższe niż miałby to robić dany podmiot leczniczy, przy zachowaniu jeszcze wyższych standardów.


Urząd Marszałkowski stwierdza, że w każdym z przypadków odbywa się to zgodnie z obowiązującymi przepisami - jest przeprowadzane postępowanie przetargowe i wybierana najkorzystniejsza oferta. - W przypadku Diagnostyki Laboratoryjnej w Copernicus PL. Sp z o.o. w szpitalu na Zaspie, outsourcing powiązany jest również z przejęciem pracowników i wydzierżawieniem powierzchni. Spółka dalej wykonuje badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej z tą różnicą, że badania te zleca podmiotowi zewnętrznemu – mówi Pisarewicz. Decyzje w tym zakresie zgodnie z kompetencjami podejmuje Zarząd spółki. - Zgoda Zarządu Województwa nie jest tutaj wymagana – dodaje rzecznik UM. Przy okazji dodaje, że przed połączeniem spółek Copernicus PL Sp. z o.o. i Szpitala Specjalistyczny im. Św. Wojciecha  w Gdańsku Sp. zo.o. koncepcja outsourcingu Diagnostyki Laboratoryjnej była przedstawiana zarówno Zarządowi Województwa, jak i Sejmikowi Województwa Pomorskiego.


Niestety, nie otrzymaliśmy informacji o kwotach. Nie wiadomo jakiego rzędu oszczędności wchodzą w grę, ani ile spółka Copernicus zarobi na najmie pomieszczeń. Próbowaliśmy ustalić orientacyjne kwoty przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niestety, muszę państwa rozczarować, ale NFZ nie musi wiedzieć o takich rzeczach, to bezpośrednie ustalenia pomiędzy spółkami – powiedział Mariusz Szymański, rzecznik gdańskiego NFZ. – Nawet orientacyjnie nie jestem w stanie stwierdzić o jaką kwotę może chodzić. Wiem jedynie, że firma LM Bruss jest potentatem na rynku świadczenia usług laboratoryjnych.


Chcieliśmy się dowiedzieć jak wygląda cennik usług firmy LM Bruss, jednak na stronie internetowej nie ma żadnych informacji. Ponadto zadziwiająca jest odpowiedź firmy. - Niestety, nie upubliczniamy cennika – poinformowała Ludmiła Zoberman, z działu marketingu LM Bruss. To oznacza, że każdy, kto chce skorzystać z oferty laboratorium prowadzonego przez ten podmiot musi indywidualnie wysłać zapytanie w formie elektronicznej (przez formularz na stronie internetowej) lub dowiadywać się bezpośrednio w placówce.
goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież