Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Trefl podtrzymał zwycięską passę
sobota, 28 listopada 2020 20:14
Trefl podtrzymał zwycięską passę
Do pięciu wygranych z rzędu wzrosła passa siatkarzy Trefla.
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sikora: Finanse spółek stały się ważniejsze niż potrzeby pacjentów

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 grudnia 2014 14:17

W sprawie sprzedaży laboratorium w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody głos zabrała także szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Pomorskiego, Danuta Sikora. Szkoda, że wciąż spółka Copernicus oraz Zarząd Województwa nie poczuwają się do wyjaśnienia całej sprawy.


- Proces komercjalizacji i konsolidacji szpitali w województwie pomorskim już trwa i rozpoczął się mimo sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości.  Komercjalizacja szpitali, a teraz ich łączenie zmieniły punkt widzenia urzędników, finanse spółki stały się najważniejsze, a nie potrzeby pacjentów - mówi Danuta Sikora. - PiS w dalszym ciągu jest temu przeciwne, ponieważ komercjalizacja tylko na jakiś czas oddłuża szpitale. W późniejszej perspektywie, jeśli w dalszym ciągu będziemy się pozbywać dochodowych segmentów szpitali, takich jak laboratoria czy radiologia, wyposażonych w drogi sprzęt, doprowadzi to do ponownego zadłużenia - dodaje.


Według radnej PiS konieczne są zmiany systemowe, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości szpitali przez kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak aby lepiej służyły pacjentowi. - Posłużę się przykładem Gdyńskiego Centrum Onkologii, w którym w nowym budynku znajduje się nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami, OIOM oraz oddziały chirurgii i ginekologii onkologicznej, lecz nie ma wystarczającego kontaktu z NFZ. Taki obiekt natychmiast zacznie generować koszty i nie będzie w stanie na siebie zarobić - argumentuje Sikora.


- Przekształcanie poszczególnych jednostek w spółki prawa handlowego i ich odsprzedawanie, jak na przykład w przypadku konkursu spółki Copernicus, który wygrała firma LM Bruss, wiąże się nie tylko z zamkniętym kołem zadłużeniowym szpitala, lecz również spadkiem jakości świadczeń medycznych, zmniejszeniem zatrudnienia oraz nierównością w dostępie pacjentów do leczenia - wylicza szefowa klubu PiS w Sejmiku. Ponadto zauważa, że obecnie prezesi spółek zarabiają kilkakrotnie więcej niż poprzednio dyrektorzy szpitali, co jest bulwersujące, gdyż komercjalizacja miała przynieść korzyści dla pacjenta, a nie prezesów i rad nadzorczych.


goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież