Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

9 Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 grudnia 2014 22:28

W Filharmonii Bałtyckiej odbyło się 9 Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan. W trakcie spotkania przyznano w konkursie „Aktywni w Mieście”.Na spotkanie na Ołowiance przybyli przedstawiciele różnych grup gdańszczan: kombatanci, seniorzy, samorządowcy, parlamentarzyści, radni miasta, dzielnic, przedstawiciele związków wyznaniowych, świata kultury, mediów, edukacji, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, biznesu oraz pracujący w Gdańsku dyplomaci.


alt- Spotkanie Obywatelskie to już tradycja - stwierdził Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Prezydent mówi na nim co udało się zrobić w minionym roku, a także informuje jakie są plany na przyszły rok., co będzie priorytetem w pracy władz miasta.


W pierwszej części po prezentacji multimedialnej wystąpił prezydent Paweł Adamowicz. - Ta prezentacja przypomniała co udało się nam wspólnie zrobić w ciągu ostatnich czterech lat czy nawet siedmiu - rozpoczął Paweł Adamowicz. - Przyznacie, że udało się bardzo wiele zrobić. Kiedy porównamy Gdańsk z roku 1990 z Gdańskiem w 2014 roku to zobaczymy, że to dwa różne miasta, chociaż to samo miasto. Dzisiejsze współczesne miasto jest bardziej nowoczesne, bardziej przyjazne mieszkańcom. Jest miastem, które tchnie optymizmem zwłaszcza dla tych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy. Mam świadomość, że dobrze wykonaliśmy pracę, robotę. Powinniśmy mieć świadomość, że dwudziestoczterolecia wolności nie zmarnowaliśmy. Są powody do prawdziwej dumy z tego co nam się udało wspólnie zrobić. Bez przesady możemy powiedzieć, że Gdańsk jest jak rozpędzona lokomotywa, a od niedzieli można mówić jak rozpędzone Pendolino, która jest systemem skutecznego pozyskiwanym środków finansowych. Konsekwentnie umiemy je pozyskiwać i idziemy wciąż do przodu. Przemy do przodu, bo naszą stacją docelową jest lepsze życie gdańszczan.


Po podsumowaniu ostatnich lat, a właściwie chwaleniu się dokonaniami, prezydent przedstawił co zamierza zrobić w następnym roku i kolejnej kadencji. Paweł Adamowicz zapowiedział, że po okresie wielkich inwestycji na najbliższe cztery lata głównym celem jest polepszenie codziennego życia mieszkańców, ich warunków zamieszkania, mobilności i odpoczynku. W ostatnich latach stawialiśmy przede wszystkim na rozbudowę dróg, budynków i obiektów publicznych – teraz wahadło przesuwa się w stronę codziennego otoczenia i życia mieszkańców, w stronę dzielnic, ulic i podwórek - zapowiedział Paweł Adamowicz.


alt- Prawdą jest, że w ostatnich czterech latach, a nawet szerzej w perspektywie finansowej Unii Europejskiej, może zrealizowano w Gdańsku bardzo wiele inwestycji takich, które nie poprawiały jakości życia mieszkańców - stwierdził Grzegorz Strzelczyk (na zdjęciu poniżej), radny PiS odnosząc się do wystąpienia prezydenta Adamowicza. - Chociażby nowa siedziba Targów Gdańskich, stadion czy wreszcie sztandarowa inwestycja w Szadółkach czyli sortownia śmieci i kompostownia. Myślę, że prezydent dziś o tym celowo nie mówił. Te inwestycje nie działają. Myślę, że w trakcie kampanii wyborczej pan prezydent zorientował się, że, to co my podnosimy już od wielu miesięcy, żeby nie powiedzieć od lat, że inwestycji wymagają dzielnice, w których mieszkają mieszkańcy tak, aby mogli każdego dnia odczuć poprawę swojego życia w swoim środowisku, w którym funkcjonują. Mam nadzieję, że pan prezydent z tej kampanii wyciągnął taki wniosek i będzie konsekwentnie wprowadzał w życie to co między innymi dziś zapowiedział. Te wielkie sztandarowe inwestycje jak ECS, Teatr Szekspirowski, Targi Gdańskie one ciągle wymagają dużych nakładów żeby je utrzymać. To, że tak powiem zżera, bardzo dużą część budżetu miasta Gdańska. Właściwie każdego dnia, każdego miesiąca finansujemy te inwestycje. Były to inwestycje bardzo kosztochłonne, zrealizowane przy dużym nakładzie finansowym i jeszcze dopłacamy do ich eksploatacji. Jeśli przyjmiemy za punkt widzenia miasta inwestowanie w te rzeczy które są dostrzegane każdego dnia przez mieszkańców poszczególnych dzielnic, poszczególnych osiedli to myślę, że mieszkańcy zadowoleni z poprawy jakości życia.


altWartą uwagi sprawą jest jedna z zapowiedzi prezydenta. - Chcemy dostarczać gdańszczanom więcej informacji o mieście, o faktach - powiedział Paweł Adamowicz. - Jest wiele funkcjonujących mitów. Dlatego od przyszłego roku wszystkie umowy podpisywane w urzędzie chcemy żeby były dostępne. Będziemy jednym z pierwszych polskich miasta, jednym z pierwszych miast w Europie środkowej i wschodniej, które to zrobi. Transparentność, otwartość będzie naszym zadaniem.


Włodarz Gdańska po raz kolejny podkreślił rolę współpracy. Podkreślił również, że ważne jest myślenie o mieście w kontekście dłuższym niż rok, czy nawet jedna kadencja, zaznaczając przy okazji, że nie wie czy będzie kandydował na kolejną kadencję. Temat kandydowania pojawił się gdy prezydent odebrał światełko betlejemskie do harcerzy. Prezydent poinformował, że Gdańsk zgłosił, że chce w 2023 roku, prezydent przez moment miał problem z podaniem o jaki rok chodzi, być gospodarzem światowego zjazdu harcerzy. W tym momencie Paweł Adamowicz zaznaczył, że wtedy już nie będzie prezydentem.


Po odebraniu światełka prezydent wręczył nagrody w konkursie „Aktywni w Mieście”. Konkurs adresowany jest do wolontariuszy, osób korzystających z ich pomocy, przedsiębiorstw, które realizują program wolontariatu pracowniczego, organizacji pozarządowych, oraz instytucji publicznych współpracujących z wolontariuszami i wspierających ruch wolontariacki w Gdańsku.


altZa rok 2014 przyznano jedno wyróżnienie i sześć nagród głównych. Większość nagrodzonych stanowiły panie. Wyróżnienie otrzymała Iwona Kopernik. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Nagrodzono: w kategorii firm realizujących program wolontariatu pracowniczego - Jeppesen Poland, w kategorii organizacja, instytucja przyjazna wolontariuszom - Klub Seniora "Motława", w kategorii najlepszy szkolny klub wolontariatu ZSO nr 2 w Gdańsku, w kategorii koordynator wolontariuszy - Alicja Straszyńska. Nagrodę wolontariusza roku otrzymali Grażyna Groszek Stanilewicz, wolontariuszka w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku oraz Radek Janicki, wolontariusz Fundacji dr Clown.


alt- Nie spodziewałam się tej nagrody - przyznała Grażyna Groszek Stanilewicz. - Tydzień temu dowiedziałam się, że mam przyjść na to spotkanie. Myślałam, że będę biła brawo innym. Ta nagroda to docenienie. Cieszę się, że to co robię zostało jakoś dostrzeżone. W tej chwili myślę o wszystkim anonimowych wolontariuszach, którzy tak jak ja latami robią różne miłe i ważne rzeczy. Chciałabym wszystkim wolontariuszom przekazać wyrazy ogromnego szacunku, ukłony i ogromne podziękowania za to co robią. Nawet jeśli robią to anonimowo, gdy są chwile gdy jest ciężko, mimo to wstają następnego dnia i robią to dalej.


altW części artystycznej wystąpił zespół Brathanki. W trakcie spotkania prowadzono zbiórkę rzecz Fundacji dr Clown.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież