Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Były szef MSW Czesław Kiszczak zatrzymany i w asyście policji przewieziony do kliniki w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 grudnia 2014 15:11

Czesław Kiszczak, były szef MSW i wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego w asyście policji we wtorek w południe pod eskortą przewieziony został do Gdańska. Zostanie poddany badaniom lekarskim. Od ich wyniku zależy, czy stanie przed sądem za wojskowy przewrót z 13 grudnia 1981 roku i wprowadzenie stanu wojennego.


Badania lekarskie Czesława Kiszczaka, do lipca 1990 r. szefa MSW i wicepremiera w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, jednego z architektów Okrągłego Stołu, a wcześniej m.in. od końca lat 40-tych w Głównym Zarządzie Informacji (GZI WP), byłego szefa Zarządu II Sztabu Generalnego LWP (wywiad wojskowy) i byłego szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej, przeprowadzone będą w Gdańsku w Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK.  Lekarze zdiagnozują, czy może on brać udział w procesie odwoławczym, z oskarżenia o udział w grupie przestępczej WRON przygotowującej stan wojenny.
Sąd zawiesił bowiem rozpatrzenie jego apelacji właśnie z uwagi na stan zdrowia. W końcu Sąd Apelacyjny w Warszawie 3 listopada br., po tym jak Czesław Kiszczak nie stawiał się na kolejne terminy badań, orzekł, że były szef bezpieki na badania ma się stawić, inaczej zostanie doprowadzony.
Kiszczak został zatrzymany na czas transportu z Warszawy do Gdańska i „doprowadzony” na badania. Ten szef MSW za czasów PRL został więc przewieziony z Warszawy po godz. 8 karetką z obsługą lekarską do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Towarzyszył jej jeden radiowóz z funkcjonariuszami policji.


Opinię o jego stanie zdrowia ma wydać 11 biegłych różnych specjalności.


Przypomnijmy, że w 2007 r. pion śledczy IPN oskarżył dziewięć osób - członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety (do czego nie miała prawa podczas trwającej sesji Sejmu). Proces ruszył w 2008 r. Kilku podsądnych zmarło, a  sprawy innych wyłączano wobec złego stanu zdrowia. W 2012 r. sąd orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Jaruzelskiego. Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. Ten zaś złożył apelację od wyroku.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież