Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sukces: Plac Solidarności w Brukseli

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 sierpnia 2011 11:31Imię "Solidarności 1980" otrzymała promenada w pobliżu Europarlamentu w Brukseli.  W Brukseli na uroczystym nadaniu imienia związku byli obecni oprócz Jerzego Buzka, przewodniczącego PE, m. in. przewodniczący związku Janusz Śniadek i obecny przewodniczący „S” - Piotr Duda.
Wśród gości był też premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i były premier Tadeusz Mazowiecki. Zabrakło Lecha Wałęsy.

To nie przypadek, że akurat w rocznicę podpisania Porozumień szczecińskich i w przeddzień Porozumień Gdańskich alejkom wiodących wokół Parlamentu Europejskiego nadano nazwę Esplanada „Solidarność 1980”.  "Esplanada" to określenie używane na ciąg komunikacyjny plac – deptak. 
- W przeddzień kolejnej rocznicy dobrego zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku,  nadajemy oficjalnie nazwę alei wzdłuż Parlamentu Europejskiego, aleją „Solidarności”. Polskiej „Solidarności”, bo będzie również wymieniana data 1980". Uznany został znaczący wkład polskiej „Solidarności” w zmianę sytuacji w Europie, w pojednanie między Wschodem a Zachodem. Poza tym, solidarność jest nam zawsze potrzebna i warto, szczególnie teraz w czasie kryzysu, wrócić do tej nazwy.  – powiedział przed uroczystościami Jerzy Buzek
- To znamienne, że główni liderzy Unii Europejskiej, pan Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stają dziś obok siebie. To wielka klamra pomiędzy tym, co wydarzyło się 31 lat temu, a tym, co dzieje się teraz. To przede wszystkim ukoronowanie tego wszystkiego, co 31 lat temu zaczęły robić miliony Polaków. Bo 10 milionów Polaków to byli członkowie Solidarności –  mówił Buzek, a Donald Tusk dodał: 
- Solidarność jest źródłem siły to nie jest muzealna pamiątka.
Po tym, jak eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski zgłosił ten pomysł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek po półtora roku starań uzyskał poparcie dla tego pomysłu ze strony władz samorządowych stolicy Belgii. Wcześniej planowano nadanie imienia Solidarności centralnemu placowi Brukseli przy Parlamencie Europejskim. Ta propozycja napotkała jednak opory europejskich socjalistów, głównie z Belgii. Stąd nie plac, a ulica-deptak, a w nazwie pojawia się, obok pisanej solidarycą nazwy związku, także data 1980. Procedura przełamywania oporów wobec tej nazwy trwała blisko dwa lata. W  trakcie negocjacji z władzami Brukseli, do których należy to miejsce, udało się powrócić do założeń, według których nazwa miała nawiązywać do ruchu NSZZ "Solidarność". Alejki im. Solidarności znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Agory im. Simone Veil, żyjącej działaczki feministycznej, aktywnej zwolenniczki proaborcyjnych regulacji prawnych.
- Simone Veil była pierwszą przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, który został demokratycznie wybrany. Zawiedzeni podziałem nazw placu mogą się czuć ci, którzy jeszcze kilka lat temu, jeszcze przed moją kadencją proponowali, by całość placu nazywała się „Simone Veil”. To oni musieli ustąpić, gdy ja zaproponowałem, by większa część tej promenady nosiła nazwę „Solidarności”. Trzeba było wytłumaczyć, że jedna i druga nazwa doskonale ze sobą współgrają. Przecież Simone Veil to więźniarka Auschwitz i osoba, która całe swoje życie poświęciła, by już nigdy nie powtórzyła się wojna. Nie przez przypadek wybrano ją przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Tym bardziej powinniśmy być dumni z tego, że polska nazwa, na białym tle czerwone litery, pisane „solidarycą” będzie w tym miejscu Europy – wyjaśnił Jerzy Buzek w relacji z Brukseli dla TVP Info.Na uroczystości zabrakło Lecha Wałęsy, pierwszego przewodniczącego NSZZ Solidarność.
– Lech Wałęsa nie czuje się jeszcze wystarczająco dobrze po przejściach zdrowotnych i szpitalnych. Ale tu wszyscy o nim myślą, to także wielki dzień Lecha Wałęsy.  Co bardzo ważne będzie obecny przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda, to także symboliczne, bo poprzedni przewodniczący Janusz Śniadek także będzie z nami – mówił Jerzy Buzek.
Uroczystość uświetniła wykonaniem "Grande valse brillante op 32" Fryderyka Chopina Orkiestra Filharmonii Brukselskiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież