Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sukces: Plac Solidarności w Brukseli

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 sierpnia 2011 11:31Imię "Solidarności 1980" otrzymała promenada w pobliżu Europarlamentu w Brukseli.  W Brukseli na uroczystym nadaniu imienia związku byli obecni oprócz Jerzego Buzka, przewodniczącego PE, m. in. przewodniczący związku Janusz Śniadek i obecny przewodniczący „S” - Piotr Duda.
Wśród gości był też premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i były premier Tadeusz Mazowiecki. Zabrakło Lecha Wałęsy.

To nie przypadek, że akurat w rocznicę podpisania Porozumień szczecińskich i w przeddzień Porozumień Gdańskich alejkom wiodących wokół Parlamentu Europejskiego nadano nazwę Esplanada „Solidarność 1980”.  "Esplanada" to określenie używane na ciąg komunikacyjny plac – deptak. 
- W przeddzień kolejnej rocznicy dobrego zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku,  nadajemy oficjalnie nazwę alei wzdłuż Parlamentu Europejskiego, aleją „Solidarności”. Polskiej „Solidarności”, bo będzie również wymieniana data 1980". Uznany został znaczący wkład polskiej „Solidarności” w zmianę sytuacji w Europie, w pojednanie między Wschodem a Zachodem. Poza tym, solidarność jest nam zawsze potrzebna i warto, szczególnie teraz w czasie kryzysu, wrócić do tej nazwy.  – powiedział przed uroczystościami Jerzy Buzek
- To znamienne, że główni liderzy Unii Europejskiej, pan Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stają dziś obok siebie. To wielka klamra pomiędzy tym, co wydarzyło się 31 lat temu, a tym, co dzieje się teraz. To przede wszystkim ukoronowanie tego wszystkiego, co 31 lat temu zaczęły robić miliony Polaków. Bo 10 milionów Polaków to byli członkowie Solidarności –  mówił Buzek, a Donald Tusk dodał: 
- Solidarność jest źródłem siły to nie jest muzealna pamiątka.
Po tym, jak eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski zgłosił ten pomysł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek po półtora roku starań uzyskał poparcie dla tego pomysłu ze strony władz samorządowych stolicy Belgii. Wcześniej planowano nadanie imienia Solidarności centralnemu placowi Brukseli przy Parlamencie Europejskim. Ta propozycja napotkała jednak opory europejskich socjalistów, głównie z Belgii. Stąd nie plac, a ulica-deptak, a w nazwie pojawia się, obok pisanej solidarycą nazwy związku, także data 1980. Procedura przełamywania oporów wobec tej nazwy trwała blisko dwa lata. W  trakcie negocjacji z władzami Brukseli, do których należy to miejsce, udało się powrócić do założeń, według których nazwa miała nawiązywać do ruchu NSZZ "Solidarność". Alejki im. Solidarności znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Agory im. Simone Veil, żyjącej działaczki feministycznej, aktywnej zwolenniczki proaborcyjnych regulacji prawnych.
- Simone Veil była pierwszą przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, który został demokratycznie wybrany. Zawiedzeni podziałem nazw placu mogą się czuć ci, którzy jeszcze kilka lat temu, jeszcze przed moją kadencją proponowali, by całość placu nazywała się „Simone Veil”. To oni musieli ustąpić, gdy ja zaproponowałem, by większa część tej promenady nosiła nazwę „Solidarności”. Trzeba było wytłumaczyć, że jedna i druga nazwa doskonale ze sobą współgrają. Przecież Simone Veil to więźniarka Auschwitz i osoba, która całe swoje życie poświęciła, by już nigdy nie powtórzyła się wojna. Nie przez przypadek wybrano ją przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Tym bardziej powinniśmy być dumni z tego, że polska nazwa, na białym tle czerwone litery, pisane „solidarycą” będzie w tym miejscu Europy – wyjaśnił Jerzy Buzek w relacji z Brukseli dla TVP Info.Na uroczystości zabrakło Lecha Wałęsy, pierwszego przewodniczącego NSZZ Solidarność.
– Lech Wałęsa nie czuje się jeszcze wystarczająco dobrze po przejściach zdrowotnych i szpitalnych. Ale tu wszyscy o nim myślą, to także wielki dzień Lecha Wałęsy.  Co bardzo ważne będzie obecny przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda, to także symboliczne, bo poprzedni przewodniczący Janusz Śniadek także będzie z nami – mówił Jerzy Buzek.
Uroczystość uświetniła wykonaniem "Grande valse brillante op 32" Fryderyka Chopina Orkiestra Filharmonii Brukselskiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież