Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpniowe kwiaty w rocznicę porozumień

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2011 12:41Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz o godz. 11. złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Towarzyszyli im sygnatariusz Porozumień sierpniowych Józef Przybylski i stoczniowiec Bogdan Felski, jeden z inicjatorów protestu z 1980 r. W tle za tą czwórką postępował obecny lider związku Piotr Duda oraz samorządowcy m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ministrowie prezydenckiej kancelarii. Tuz przed ceremonią, a jeszcze przed przybyciem prezydenta grupka rozmawiał ze sobą przyjaźnie. Scenie składania kwiatów przyglądało się kilkanaście osób oraz tłum dziennikarzy i fotoreporterów. Zwracała uwagę też wzmocniona ochrona. Funkcjonariusze rozmieszczeni byli m.in. na dachach okolicznych domów. Obyło się bez ekscesów. Kilka osób wyraziło tylko swoją dezaprobatę wołając: „Nie sprzedawajcie Polski” i „Stoczni za tą bramą już nie ma.” 


Pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa pod Pomnikiem w Gdańsku złożył kwiaty rano. Towarzyszyli mu jedynie prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński i osobista lekarz i przyjaciółka rodziny Joanna Muszkowska-Penson.


- To nie jest to, o co ja walczyłem. To było tak wielkie zwycięstwo, a efekty nie są na miarę tego zwycięstwa. I z tego jestem niezadowolony. I sam też ponoszę odpowiedzialność, bo parę rzeczy mogłem zrobić inaczej. Popatrzcie chociażby na tę stocznię ona przecież umiera. Trzeba by porządkować ten kraj. Trochę za dużo bałaganu w różnych dziedzinach. A zacząć od tego, żeby zwinąć sztandary Solidarności. Niech ten związek idzie swoim torem. Po co ma mieć obciążenia Wałęsy, Krzaklewskiego i innych  - powiedział Wałęsa dziennikarzom pytany, dlaczego tak jak w ubiegłych latach składa sam kwiaty pod pomnikiem z okazji rocznicy Sierpnia 80. Również rano kwiaty składali stoczniowcy z KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej.O godz. 17. rozpocznie się rocznicowa msza święta w bazylice p.w. św. Brygidy. Odprawi ją metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zaplanowany jest rocznicowy wiec. W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta będzie też zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Podpisanie Porozumień sierpniowych zapoczątkowało tworzenie pierwszej niezależnej od władz organizacji pracowniczej  tzw. bloku wschodnim  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". 30 sierpnia podpisano porozumienie kończące strajk w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, a 3 września – w Jastrzębiu Zdroju. Kończyły one strajki jakie wybuchły gdy 1 lipca 1980 władze ogłosiły podwyżkę cen żywności. Robotnicze protesty zaczęły się w Lublinie. 14 sierpnia fala strajków dotarła na Wybrzeże i oblała cały kraj wraz z kopalniami na Śląsku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież