Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpniowe kwiaty w rocznicę porozumień

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2011 12:41Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz o godz. 11. złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Towarzyszyli im sygnatariusz Porozumień sierpniowych Józef Przybylski i stoczniowiec Bogdan Felski, jeden z inicjatorów protestu z 1980 r. W tle za tą czwórką postępował obecny lider związku Piotr Duda oraz samorządowcy m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ministrowie prezydenckiej kancelarii. Tuz przed ceremonią, a jeszcze przed przybyciem prezydenta grupka rozmawiał ze sobą przyjaźnie. Scenie składania kwiatów przyglądało się kilkanaście osób oraz tłum dziennikarzy i fotoreporterów. Zwracała uwagę też wzmocniona ochrona. Funkcjonariusze rozmieszczeni byli m.in. na dachach okolicznych domów. Obyło się bez ekscesów. Kilka osób wyraziło tylko swoją dezaprobatę wołając: „Nie sprzedawajcie Polski” i „Stoczni za tą bramą już nie ma.” 


Pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa pod Pomnikiem w Gdańsku złożył kwiaty rano. Towarzyszyli mu jedynie prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński i osobista lekarz i przyjaciółka rodziny Joanna Muszkowska-Penson.


- To nie jest to, o co ja walczyłem. To było tak wielkie zwycięstwo, a efekty nie są na miarę tego zwycięstwa. I z tego jestem niezadowolony. I sam też ponoszę odpowiedzialność, bo parę rzeczy mogłem zrobić inaczej. Popatrzcie chociażby na tę stocznię ona przecież umiera. Trzeba by porządkować ten kraj. Trochę za dużo bałaganu w różnych dziedzinach. A zacząć od tego, żeby zwinąć sztandary Solidarności. Niech ten związek idzie swoim torem. Po co ma mieć obciążenia Wałęsy, Krzaklewskiego i innych  - powiedział Wałęsa dziennikarzom pytany, dlaczego tak jak w ubiegłych latach składa sam kwiaty pod pomnikiem z okazji rocznicy Sierpnia 80. Również rano kwiaty składali stoczniowcy z KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej.O godz. 17. rozpocznie się rocznicowa msza święta w bazylice p.w. św. Brygidy. Odprawi ją metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zaplanowany jest rocznicowy wiec. W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta będzie też zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Podpisanie Porozumień sierpniowych zapoczątkowało tworzenie pierwszej niezależnej od władz organizacji pracowniczej  tzw. bloku wschodnim  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". 30 sierpnia podpisano porozumienie kończące strajk w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, a 3 września – w Jastrzębiu Zdroju. Kończyły one strajki jakie wybuchły gdy 1 lipca 1980 władze ogłosiły podwyżkę cen żywności. Robotnicze protesty zaczęły się w Lublinie. 14 sierpnia fala strajków dotarła na Wybrzeże i oblała cały kraj wraz z kopalniami na Śląsku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież