W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Interaktywny portret Lecha Wałęsy w „Układance” Jakuba Pieleszki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 10:53Wernisaż instalacji składającej się z portretów Lecha Wałęsy tworzących pracę pt. „Układanka” autorstwa trójmiejskiego artysty Jakuba Pieleszki, odbył się w sieni biura Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40). „Układanka” to próba spojrzenia na wielowątkową postać legendarnego przywódcy Solidarności, robotnika, rewolucjonisty, Prezydenta. Wieloelementowość interaktywnych portretów w symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka. Otwarcie wystawy wzbogaci performance-niespodzianka. Zapraszamy!

Praca Jakuba Pieleszki została wystawiona po raz pierwszy w sieni Gdańsk 2016. Projekt powstał w 2010 roku wraz z filmem dokumentalnym Agnieszki Piotrowskiej, który ukazuje proces twórczy i okoliczności powstawania „Układanki”- próby dotarcia do osób, miejsc i faktów związanych z osobą Lecha Wałęsy, lecz nie bezpośrednio z samym portretowanym.

Czterech wizerunków Lecha Wałęsy widz nie jest w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują określony portret, skrywając tym samym kolejne. Osoba oglądająca portret zostaje wciągnięta do pewnego rodzaju gry, której zasady opisują cyfry i znaki określające kolejność ułożenia sześcianów. Praca po ułożeniu ma 180 - 210cm; istnieje wiele możliwości jej prezentacji, w zależności od zestawienia elementów. „Patrząc na człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jaki jest naprawdę. Możemy jednak spróbować odkryć jego prawdziwe oblicze, które ukryte jest gdzieś w środku” - mówi o swoim dziele Jakub Pieleszak.

Czas i historia stały się kluczem do opisania projektu „Układanka”, który obejmuje pięćdziesiąt lat życia Lecha Wałęsy. Nie było to zadanie łatwe, a proces dochodzenia do wybranych scen-kadrów z życia L.W. zmuszał do pewnego wyboru. Wybór ten miał jak najtrafniej opisać postać Lecha Wałęsy; robotnika, przywódcy, prezydenta, człowieka żyjącego dzisiaj, ale przede wszystkim miał ukazać człowieka prawdziwego, do którego dotrzeć jest najtrudniej.

Projekt ukazuje cztery portrety Lecha Wałęsy ,których nie jesteśmy w stanie zobaczyć jednocześnie. 42 sześciany w odpowiedniej konfiguracji budują nam określony portret, skrywając tym samym kolejne. Tworząc pewnego rodzaju układankę lub grę, w którą zostaje wciągnięta osoba oglądająca portret. Opisujące je cyfry i znaki ustalają kolejność ułożenia sześcianów niczym tajemnicze kalendarium przypisane każdemu człowiekowi. Jest to także próba odbioru pracy w sposób interaktywny, który wymaga od odbiorcy pewnego rodzaju zaangażowania. Wieloelementowość portretów w ciekawy i symboliczny sposób ukazuje skomplikowaną strukturę człowieka, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć takim, jakim jest naprawdę.

- Nie chciałbym aby praca ta kiedykolwiek została odebrana w kontekście politycznym, lecz znalazła szerszy kontekst jako zjawisko popkulturowe, ukazując fenomen człowieka którego twarz w tak silny sposób wpisała się w naszą rzeczywistość stając się ikoną naszych czasów. - podkreśla artysta

Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006r., w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dra hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem. Przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi.

Był członkiem grupy PRG_art działającej w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: "Młodzi Młodego Miasta" 2002r., "Reklama w Sztuce" 2002r., "Wystawa w przejściu podziemnym" 2002r., "Obrazy wodoodporne" 2004r., "Artyści przeciw wojnie" 2003r., "Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro" 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2010 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku jest asystentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy projekt poświęcony jest pasji kolekcjonowania, w skład którego wchodzą cykle obrazów i obiektów, które autor, począwszy od 2005 roku, nieustannie rozbudowuje.

***

Wernisaż: piątek, 26 sierpnia 2011, godz. 18.00 - 20.00

Wystawa: 27 sierpnia - 10 września 2011,

Poniedziałek - piątek: godz. 10.00 - 18.00

Sobota - niedziela: godz. 12.00 - 16.00

Miejsce: sień biura Gdańsk 2016, ul, Długi Targ 39/40

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież