Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strajk komunikacji miejskiej 1980. Fakty i mity

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 maja 2014 13:52

Rada Osiedla Oliwa oraz Biuro Edukacji Publicznej IPN zaprasza na wykład Arkadiusza Kazańskiego, historyka z gdańskiego oddziału Instytutu, pt. "Wydarzenia Sierpnia '80 w Trójmieście na przykładzie strajku komunikacji miejskiej". 


Wykład odbędzie się w czwartek 8 maja br. o godz. 18.00 przy ul. Opata Rybińskiego 10 w siedzibie Rady Osiedla Oliwa w Gdańsku. Organizatorem spotkania jest Rada Osiedla Oliwa oraz Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.


Warto przypomnieć, że strajk komunikacji był jednym z istotniejszych faz sierpniowego strajku z 1980 roku. Zaczął się 15 sierpnia 1980 roku. Protest rozlał się na całe miasto. Tego dnia był sformułowany postulat zalegalizowania wolnych związków zawodowych. Kto go zgłosił? Andrzej Kołodziej twierdzi, że postulat ten podniesiono w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej. Zenon Kwoka, kierowca z zajezdni autobusowej w Gdyni Redłowie (Zakład Autobusowo-Trolejbusowy w Gdyni) i działacz Ruchu Młodej Polski, inicjator strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Gdańsku twierdzi, że ten postulat został sformułowany właśnie w zajezdni w Redłowie. Sytuacja była dynamiczna więc zapewne obaj mają swoją rację. Lech Wałęsa myślał wówczas o wolnych wyborach, ale do struktur ówczesnych związków.

Arkadiusz Kazański z pewnością odniesie się do jednego z mitów Sierpnia’80, czyli tego, iż to Henryka Krzywonos (dzisiaj kandydująca z list PO do Europarlamentu) rozpoczęła samotnie strajk komunikacji miejskiej, nie tylko w Gdańsku, ale w całym Trójmieście. Strajk bowiem rozpoczął się rano 15 sierpnia w zajezdniach na ul. Wita Stwosza (zaczął go tam Stanisław Kinal, którego skład tramwajowy zablokował wyjazd z zajezdni). Nie wyjechały też od rana autobusy z zajezdni przy ul. Karola Marksa. Sama Krzywonos nie prostowała powielanego twierdzenia, że to ona wyjechała z zajezdni by zacząć strajk. A wówczas inne zajezdnie już stały.


Dzisiaj z politycznych mitów wokół Sierpnia’80 profitują niektórzy politycy, spychając w cień m.in. działaczy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Jakubek 2014-05-07 07:30
Profesor Bartoszewski, bohaterska Tramwajarka, Skoczek przez Płot, robotnik kominowy Tusk i Ludzie honoru. Chłopcy i dziewczęta z ferajny
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież