Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śledztwo w sprawie korupcji w gdańskim magistracie potrwa jeszcze pół roku

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 grudnia 2014 13:13

altPo aresztowaniu pod koniec sierpnia ub.r. pierwszych dwóch urzędniczek gdańskiego magistratu pod zarzutami korupcyjnymi przy przydzielaniu mieszkań komunalnych prokuratorzy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku mówili o otwarciu „puszki Pandory” w gdańskiej „lokalówce”.  Zarzuty ma już 27 osób. Członkowie Zarządu Miasta Gdańska nie byli dotychczas wzywani do prokuratury.Sprawa nabrała tempa i kolejne urzędniczki Referatu Lokalowego, działającego w ramach Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, trafiały przed oblicze prokuratorów i do aresztu. W śledztwie Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, dotyczącym korupcji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono łącznie 27 osobom. Pięć z nich – to urzędniczki. Cztery spośród podejrzanych, w chwili przedstawiania zarzutów, były urzędniczkami Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a piąta kobieta była emerytowanym urzędnikiem Urzędu Miejskiego. Kobiety miały pomagać za gratyfikacją w bezprawnym pozyskiwaniu praw do mieszkań komunalnych w latach 2007-2010.


Krystyna W. (ma 40 zarzutów o charakterze korupcyjnym, od sierpnia ub.r. do maja 2014 r. przebywała w areszcie), Katarzyna M. (ma 19 zarzutów o charakterze korupcyjnym, tymczasowo aresztowana od sierpnia do grudnia ub.r.), Krystyna D. (dziś już emerytka ma 30 zarzutów o charakterze korupcyjnym, tymczasowe aresztowanie od października do grudnia 2013 r.), Marzena S. (ma 3 zarzuty o charakterze korupcyjnym, zastosowano poręczenie majątkowe i zawieszenie w czynnościach), Beata Z. (ma 3 zarzuty o charakterze korupcyjnym, wobec niej też zastosowano poręczenie majątkowe i zawieszenie w czynnościach).


Pozostałe osoby miały pośredniczyć w tych transakcjach, powoływać się na wpływy w gdańskim magistracie i proponować załatwienie przydziału na mieszkanie za określoną kwotę oraz pobierać za „usługę” prowizję lub też same miały wręczać łapówki.
–  Obecnie wobec żadnego z 27 podejrzanych nie jest już stosowane tymczasowe aresztowanie, gdyż nie ma takiej potrzeby. Są stosowane inne, nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju. Na poczet grożących kar grzywny, prokurator zastosował również zabezpieczenia majątkowe W toku śledztwa funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku, na polecenie prokuratora, zabezpieczyli komplet dokumentów niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego. W tej sytuacji prokurator nadzorujący śledztwo uznał, że osoby podejrzane nie mają obecnie żadnych możliwości negatywnego ingerowania w tok śledztwa – poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, któremu podlega Referat Lokalowy, jest Dimitris T. Skuras. Jego bezpośrednim zastępcą jest Barbara M., która, jako jedyna z kierownictwa, została przesłuchana w charakterze świadka. W zakres jej obowiązków wchodzi m.in. sprawowanie nadzoru nad działalnością Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w zakresie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz garaży, przyjmowanie, rozpatrywanie i bieżąca weryfikacja wniosków o udzielenie pomocy mieszkaniowej, w tym o uzyskanie z zasobów komunalnych prawa do najmu lokalu socjalnego, zamiennego i mieszkalnego, w tym TBS.


Nad nimi pieczę sprawował wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny do grudnia br. za sprawy polityki komunalnej Miasta. Na fotelu wiceprezydenta Macieja Lisickiego, tuż po II turze wyborów samorządowych, zastąpił Piotr Grzelak.
- Dotychczas nie byli jeszcze przesłuchiwani członkowie Zarządu Miasta i inne osoby, sprawujące szeroko rozumiany nadzór nad działalnością Wydziału Gospodarki Komunalnej. Trwa nieustanna praca nad dokumentami zabezpieczonymi w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. Od rezultatów tej pracy, zależy to, w jakim charakterze będą przesłuchiwane kolejne osoby – dodaje prokurator Mariusz Marciniak.


Śledztwo jeszcze potrwa. Postanowieniem zastępcy Prokuratora Generalnego, termin jego zakończenia został przedłużony do 30 czerwca 2015 r.
Osoby, które wręczały łapówkę mogą dobrowolne zgłaszać się do organów ścigania.  Będą one zwolnione z odpowiedzialności. Natomiast, kiedy o takie osoby upomni się policja, nie będzie już mowy o statusie bezkarności


Przypomnijmy, że tuż po aresztowaniu pierwszych dwóch pracownic gdańskiego magistratu, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz napisał na portalu społecznościowym: „Z samego rana spotkałem się z pracownicami referatu, w którym pracowały aresztowane urzędniczki. To była przykra, ale bardzo potrzebna rozmowa. Przykra, bo wiele lat ciężkiej, niewdzięcznej i uczciwej pracy tych pań zostały poddane w wątpliwość przez dwie nieuczciwe koleżanki. Dla nas wszystkich, ale szczególnie dla tych pań, trudny moment. Rozmawialiśmy o dalszym uszczelnianiu procedur oraz o tym, co należy zrobić by nigdy taka sytuacja się nie powtórzyła. Bo nie ma się prawa powtórzyć”.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież