Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śledztwo w sprawie korupcji w gdańskim magistracie potrwa jeszcze pół roku

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 grudnia 2014 13:13

altPo aresztowaniu pod koniec sierpnia ub.r. pierwszych dwóch urzędniczek gdańskiego magistratu pod zarzutami korupcyjnymi przy przydzielaniu mieszkań komunalnych prokuratorzy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku mówili o otwarciu „puszki Pandory” w gdańskiej „lokalówce”.  Zarzuty ma już 27 osób. Członkowie Zarządu Miasta Gdańska nie byli dotychczas wzywani do prokuratury.Sprawa nabrała tempa i kolejne urzędniczki Referatu Lokalowego, działającego w ramach Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, trafiały przed oblicze prokuratorów i do aresztu. W śledztwie Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, dotyczącym korupcji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono łącznie 27 osobom. Pięć z nich – to urzędniczki. Cztery spośród podejrzanych, w chwili przedstawiania zarzutów, były urzędniczkami Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a piąta kobieta była emerytowanym urzędnikiem Urzędu Miejskiego. Kobiety miały pomagać za gratyfikacją w bezprawnym pozyskiwaniu praw do mieszkań komunalnych w latach 2007-2010.


Krystyna W. (ma 40 zarzutów o charakterze korupcyjnym, od sierpnia ub.r. do maja 2014 r. przebywała w areszcie), Katarzyna M. (ma 19 zarzutów o charakterze korupcyjnym, tymczasowo aresztowana od sierpnia do grudnia ub.r.), Krystyna D. (dziś już emerytka ma 30 zarzutów o charakterze korupcyjnym, tymczasowe aresztowanie od października do grudnia 2013 r.), Marzena S. (ma 3 zarzuty o charakterze korupcyjnym, zastosowano poręczenie majątkowe i zawieszenie w czynnościach), Beata Z. (ma 3 zarzuty o charakterze korupcyjnym, wobec niej też zastosowano poręczenie majątkowe i zawieszenie w czynnościach).


Pozostałe osoby miały pośredniczyć w tych transakcjach, powoływać się na wpływy w gdańskim magistracie i proponować załatwienie przydziału na mieszkanie za określoną kwotę oraz pobierać za „usługę” prowizję lub też same miały wręczać łapówki.
–  Obecnie wobec żadnego z 27 podejrzanych nie jest już stosowane tymczasowe aresztowanie, gdyż nie ma takiej potrzeby. Są stosowane inne, nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju. Na poczet grożących kar grzywny, prokurator zastosował również zabezpieczenia majątkowe W toku śledztwa funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku, na polecenie prokuratora, zabezpieczyli komplet dokumentów niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego. W tej sytuacji prokurator nadzorujący śledztwo uznał, że osoby podejrzane nie mają obecnie żadnych możliwości negatywnego ingerowania w tok śledztwa – poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, któremu podlega Referat Lokalowy, jest Dimitris T. Skuras. Jego bezpośrednim zastępcą jest Barbara M., która, jako jedyna z kierownictwa, została przesłuchana w charakterze świadka. W zakres jej obowiązków wchodzi m.in. sprawowanie nadzoru nad działalnością Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w zakresie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz garaży, przyjmowanie, rozpatrywanie i bieżąca weryfikacja wniosków o udzielenie pomocy mieszkaniowej, w tym o uzyskanie z zasobów komunalnych prawa do najmu lokalu socjalnego, zamiennego i mieszkalnego, w tym TBS.


Nad nimi pieczę sprawował wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny do grudnia br. za sprawy polityki komunalnej Miasta. Na fotelu wiceprezydenta Macieja Lisickiego, tuż po II turze wyborów samorządowych, zastąpił Piotr Grzelak.
- Dotychczas nie byli jeszcze przesłuchiwani członkowie Zarządu Miasta i inne osoby, sprawujące szeroko rozumiany nadzór nad działalnością Wydziału Gospodarki Komunalnej. Trwa nieustanna praca nad dokumentami zabezpieczonymi w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. Od rezultatów tej pracy, zależy to, w jakim charakterze będą przesłuchiwane kolejne osoby – dodaje prokurator Mariusz Marciniak.


Śledztwo jeszcze potrwa. Postanowieniem zastępcy Prokuratora Generalnego, termin jego zakończenia został przedłużony do 30 czerwca 2015 r.
Osoby, które wręczały łapówkę mogą dobrowolne zgłaszać się do organów ścigania.  Będą one zwolnione z odpowiedzialności. Natomiast, kiedy o takie osoby upomni się policja, nie będzie już mowy o statusie bezkarności


Przypomnijmy, że tuż po aresztowaniu pierwszych dwóch pracownic gdańskiego magistratu, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz napisał na portalu społecznościowym: „Z samego rana spotkałem się z pracownicami referatu, w którym pracowały aresztowane urzędniczki. To była przykra, ale bardzo potrzebna rozmowa. Przykra, bo wiele lat ciężkiej, niewdzięcznej i uczciwej pracy tych pań zostały poddane w wątpliwość przez dwie nieuczciwe koleżanki. Dla nas wszystkich, ale szczególnie dla tych pań, trudny moment. Rozmawialiśmy o dalszym uszczelnianiu procedur oraz o tym, co należy zrobić by nigdy taka sytuacja się nie powtórzyła. Bo nie ma się prawa powtórzyć”.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież