Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD świątecznie w "Kotwicy"

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 20 grudnia 2014 16:17

- Przed nami najważniejsze wybory: prezydenckie i parlamentarne, musimy skorygować kurs i odzyskać dla lewicy sympatie Polek i Polaków, i musimy to zrobić razem jeśli chcemy być skuteczni, to odpowiedzialność każdego członka SLD, ale też każdego, kto uważa, że Polska nie jest państwem sprawiedliwym, państwem, w którym obywatel nie jest ważniejszy od rynku - tak Leszek Miller, szef SLD i poseł z Gdyni, otworzył świąteczne spotkanie pomorskiej lewicy, jej sympatyków i najbliższych przyjaciół, które zakotwiczono w gdyńskiej... "Kotwicy".


W świątecznym nastroju nie szukano jednak świątecznych odpowiedzi. Sytuacja SLD, także na Pomorzu, wymaga odwagi, a nawet brawury, by mierzyć się z wyzwaniami czasu i miejsca. Z zakamarków pamięci przypominano więc sobie lepsze czasy, gdy na przykład w 1997 roku w samym tylko województwie gdańskim na SdRP oddano ponad 120 tys. głosów. Albo rok 2001 kiedy Pomorze dało SLD 35 proc. poparcia, czy rok później gdy Maciej Kobyliński zostawał prezydentem Słupska, a klub SLD w sejmiku pomorskim czy klub radnych gdańskich to były podmioty polityczne, którym czasem tylko jednego głosu brakowało do współrządzenia województwem albo odwołania prezydenta Gdańska.


alt

Karol Liszkiewicz, Tomasz Nowak, Władysław Łęczkowski i Wojciech Czeszejko Sochacki z Leszkiem Millerem


Symbolicznie - lepszą przyszłość zwiastowała obecność w Gdyni Jarosława Gromadzkiego, młodego 35-letniego informatyka ze Słupska, nowego pomorskiego posła sojuszu, który objął mandat z listy Twojego Ruchu - Ruchu Palikota po Robercie Biedroniu, który kiedyś podążył w kierunku przeciwnym - z list SLD w stronę partii nieustannego happeningu. Zostawszy zaś prezydentem Słupska, który widzi krytycznie, zwolnił fotel w sejmie.
Poseł J. Gromadzki też więc stanął przed mikrofonem, też złożył życzenia i mimo tremy autentycznego debiutanta wypadł nader szczerze, co w polityce rzadko się udaje. Następnie każdemu się przedstawił i prosił o współpracę, sprawiając wrażenie uczciwie zaangażowanego w zupełnie nowej dla siebie sytuacji. Na sali była zaś ponad setka gości, wśród nich wiele postaci współtworzących przez dekady pomorską socjaldemokrację. Było więc z kim i o czym rozmawiać, czy to z Franciszkiem Potulskim, Andrzejem Różańskim, Jerzym Jędykiewiczem, Jerzym Śniegiem - o przywództwie w partii lewicowej na Pomorzu. Albo z Eugeniuszem Winckiem i Tadeuszem Zielonką o zarządzaniu w dużym biznesie. Już tradycyjnie na świąteczne spotkanie lewicy dotarł szef gdańskiej TVP, Zbigniew Jasiewicz i szef jej rady programowej, były poseł SLD i prezydent Gdańska, prof. Jerzy Młynarczyk. Było też trochę lewicującej młodzieży, która do SLD z pewnością nie trafiła z powodów doraźnie koniunkturalnych, lecz ze względu na skazę światopoglądową.


Z tej mieszanki może jeszcze coś dobrego się urodzić. Jeśli SLD po podniesieniu kotwicy, będzie sterować na lewo, to wspólne życzenia pomyślności i politycznego dostatku, które składano sobie powszechnie, mogą nieco odmienić jesienią polski krajobraz. Sam Leszek Miller ciężaru tego pod polskie strzechy nie przeniesie.

GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież