Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kardiologiczny poradnik świąteczny – jak jeść, żeby to się źle nie skończyło

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 grudnia 2014 19:29

Dr Leszek Mierzejewski, kardiolog, radzi pod kątem chorób sercowych jak powinniśmy rozsądnie jeść, pić oraz leczyć się w okresie świąteczno-noworocznym.


Jest kilka aspektów, które składają się na to, że osoby, które mają problemy z sercem mogą mieć kłopoty w trakcie świąt. Paradoksalnie wydają się one błahe. - Już porządki przedświąteczne są największym obciążeniem dla serca. To nawet większy wysiłek dla serca niż wysiłek dynamiczny – tłumaczy dr Leszek Mierzejewski.


Kolejnymi sprawami są dieta oraz alkohol, czyli to, czego w okresie świąteczno-noworocznym jest na naszych stołach najwięcej. Jak tłumaczy dr Mierzejewski, obfity posiłek jest dla układu krwionośnego równie obciążający jak wysiłek fizyczny. Warto w tym momencie pamiętać o interakcji z lekami. - Posiłki mają wpływ na leki. Powinni o tym pamiętać właśnie chorzy na serce, gdyż jedzenie zaburza wchłanianie leków – mówi. - Podobnie jest z alkoholem. Należy pamiętać, że leki, które zażywają osoby z problemami kardiologicznymi podbijają poziom alkoholu. Dlatego też należy o tym pamiętać, że nawet jeden drink może wyjść następnego dnia podczas kontroli przez policję – wyjaśnia Leszek Mierzejewski. Jednak 50 ml czystego alkoholu, piwo czy lampka wina nie będą miały wielkiego wpływu na działanie leków. Dlatego też nie należy odstawiać ich nawet na dobę, bo może to spowodować większe spustoszenie niż interakcja z alkoholem.


Przy tak obciążonym układzie krwionośnym nie można zapominać o ruchu i spacerach. Ponadto, jak zaznacza Mierzejewski, okres świąteczno-noworoczny to dobry moment na zmianę stylu życia. - Warto wtedy sobie postanowić, że zmieniamy nawyki żywieniowe, będziemy się więcej ruszać czy koniecznie rzucimy palenie – wymienia.


Należy też pamiętać o problemach ze służbą zdrowia. - Koniec i początek roku to zawirowania w służbie zdrowia. Kończą się kontrakty NFZ, niektóre przychodnie są zamknięte. Warto więc wcześniej wybrać się chociażby po recepty, żeby wykupić leki – przypomina kardiolog.


Najbardziej istotną kwestią jest jednak to, aby mieć ze swoim kardiologiem dobry kontakt. - Ja uczę wręcz swoich pacjentów profesjonalnej wiedzy na temat swoich schorzeń i często mają oni już większą wiedzę na ten temat niż niejeden lekarz pierwszego kontaktu. Ponadto każdy z nich, w nagłym przypadku może do mnie bezpośrednio dzwonić, bo najważniejszy wtedy jest czas. To niby drobnostki, ale mogą zaważyć na ludzkim życiu – dodaje dr Mierzejewski.

goch


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież