Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odpowiedzi GIWK na nasze pytania

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 grudnia 2014 11:45

Otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania zadane Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowo–Kanalizacyjnej pod koniec listopada, a także sprostowanie do artykułu "Czy GIWK zatopi budżet Gdańska?".


ODPOWIEDZI NA PYTANIA Z DNIA 26.11.2014 r.
1/ Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna Sp. z o.o. realizuje szeroki program „Gdański projekt wodno – ściekowy” ze znacznym udziałem środków unijnych i kredytu udzielonego przez NFOŚiGW.
Spółka realizuje Gdański projekt wodno-ściekowy etap II dofinansowany ze środków unijnych. Na ten projekt Spółka nie zaciągała żadnych kredytów i pożyczek.
Roboty w ramach Gdańskiego projektu wodno- ściekowego (pierwszy etap) zostały zakończone w 2012 roku. To wieloletnie przedsięwzięcie dofinansowane było ze środków unijnych. Na realizację projektu Spółka zaciągnęła pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 416 mln PLN. Do spłaty na dzień 30.11.2014 r. pozostawała kwota 175 mln PLN.
Czy w związku z realizowanymi w ramach tego programu kontraktami GIWK prowadzi spory prawne z wykonawcami robót budowlanych, które finalizują się w sądzie?
Tak. Znaczna większość z nich wynika z zakwestionowania przez wykonawców kar umownych naliczonych im za niedotrzymanie terminów umownych.
Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu 10 lat GIWK zawarł około 1000 umów z wykonawcami na roboty budowlane, a spory sądowe dotyczą mniej niż 1 % z nich.
2/ Z ostatniego złożonego w sądzie sprawozdania finansowego wynika, że przychód netto spółki [GIWK Sp. z o.o.] wyniósł w 2013 roku 119.146.747 zł. zaś zysk netto 21.208.006 zł. A także, że GIWK brał pożyczki z NFOŚiGW i z WFOŚiGW.
Czy Spółka sięgała do kredytów i pożyczek krótkoterminowych?
Nie.
Jeśli tak to w jakiej wysokości były one zaciągane?
-
3/ Na jaki cel GIWK założył i utworzył rezerwy w wysokości ok. 91 mln zł?
Większość tych rezerw dotyczy ryzyka roszczeń wykonawców w związku z naliczonymi przez Spółkę karami umownych.


SPROSTOWANIE ARTYKUŁU „CZY GIWK ZATOPI BUDŻET GDAŃSKA?”
Z DNIA 27.11.2014 ROKU
Na podstawie artykułu 31a i art. 32 Ustawy Prawo Prasowe domagamy się sprostowania nieprawdziwych i nieścisłych informacji zawartych w artykule „Czy GIWK zatopi budżet Gdańska?”


Ze sprawozdania finansowego tej spółki komunalnej można się dowiedzieć, że przychód netto GIWK Sp. z o.o. wyniósł w 2013 r. 119.146.747 zł. zaś zysk netto 21.208.006 zł. A także, że GIWK brał pożyczki nie tylko z NFOŚiGW, ale także z Wojewódzkiego FOŚiGW - co daje łącznie 182.003.720 zł – oraz, o czym zapomniano w oświadczeniu wspomnieć – 20 mln zł z tytułu kredytów i pożyczek krótkoterminowych. Tak więc nie jest to deklarowane 185 mln zł., tylko przeszło 200 mln zł!


Spółka nie zaciągała żadnych kredytów, ani pożyczek krótkoterminowych.
Przytoczona w tekście kwota 20 mln to wartość pożyczki długoterminowej przypadająca do spłacenia w roku następnym po roku sprawozdawczym. W bilansie, zobowiązanie z tego tytułu ujmuje się w pozycji „zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek”.


Różnica między kwotami, o których pisze redakcja wynika z porównania ze sobą nieporównywalnych danych. Na koniec 2013 r. łączne zobowiązanie z tytułu pożyczek, rzeczywiście wyniosło ponad 200 mln PLN. GIWK spłaca tę pożyczkę zgodnie z harmonogramem i w dniu publikowania oświadczenia pozostawało do spłaty 185 mln PLN. Na dzień 30 listopada zobowiązanie z tego tytułu wynosiło 175 mln PLN.


Na dodatek GIWK może znaczną część unijnego dofinansowania stracić i na nic zdadzą się preferencyjne warunki, gdy wyjdzie na jaw, że przygotowane postępowania przetargowe w ramach pierwszego programu „Gdański projekt wodno – ściekowy” były niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. A może się tak zdarzyć, ponieważ kilka ze zrealizowanych kontraktów swój finał znalazło w sądach, które mogą doprowadzić do wymierzenia gdańskiej spółce korekty za naruszenia prawa zamówień publicznych przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków z funduszy Unii Europejskiej.


Postępowania przetargowe były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Nie ma żadnych podstaw, aby poddawać tę kwestię w wątpliwość. Sugerowanie nieprawidłowości w procedurach przetargowych wprowadza czytelników w błąd i narusza dobre imię Spółki. Prowadzone procesy sądowe nie dotyczą procedur przetargowych, a nieterminowej realizacji prac przez wykonawców. Naliczanie kar umownych za nieterminowość jest nie tylko wymogiem unijnym, ale także działaniem w interesie mieszkańców Gdańska.


Po za tym, całkowicie nieprawdziwa jest sugestia, jakoby jakiekolwiek zobowiązania finansowe Spółki GIWK mogły wpłynąć na budżet Gdańska. Wyklucza to szereg przepisów- z Kodeksem Cywilnym i Kodeksem Spółek Handlowych na czele.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież