Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rusza Jarmark św. Dominika

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 24 lipca 2015 13:20

Przed laty okazja upolowania czegoś trudno dostępnego w sklepach teraz impreza bardziej kulturalno-gastronomiczna, jedno się jednak nie zmienia - Jarmark św. Dominika przyciąga miliony i choć niektórzy gdańszczanie uciekają wówczas z miasta to nie sposób zaprzeczyć, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Grodu nad Motławą. W sobotę rusza po raz 755.To jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w Europie, prawo do jej organizacji gdańscy Dominikanie otrzymali już w 1260 roku.  Do jednego z największych ówcześnie portów w Europie, do Gdańska przybywało i po 400 okrętów z winem, jedwabiem, konfiturami, przyprawami korzennymi, cyną, angielskimi suknami, bursztynem, czeskim szkłem, toruńskimi piernikami i rosyjskimi futrami. Jarmark przetrwał do drugiej wojny światowej, później reaktywowano go dzięki redakcji Wieczoru Wybrzeża w latach 70-tych minionego wieku. W drugiej dekadzie XXI wieku jarmark tworzy 1000 stoisk handlowych i 7 milionów odwiedzających rocznie. Na gdańskim jarmarku znaleźć można wszystko: antyki, wyroby rękodzieła artystycznego, potrawy kuchni z całego świata, cudowne środki na niemal wszystkie a przede wszystkim setki godzin imprez kulturalnych i koncertów. Tegoroczny jarmark rozpocznie się już w sobotę 25 lipca i potrwa do 16 sierpnia. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekaże klucze do miasta przedstawicielowi kupców a rozpoczęcie imprezy obwieści carillon i największy bęben świata. Już podczas pierwszego weekendu jarmarku na scenie na Targu Węglowym wystąpi Monika Brodka, a w kolejnych koncertach zagrają: Mela Koteluk Julia Marcell, Renata Przemyk i wielu innych. Zresztą Jarmark to nie tylko muzyka popularna, to także choćby koncerty organowe w kościele pw. św. Mikołaja  czy spotkania z spotkania z operą oraz musicalem podczas Koncertów Melomana.


alt

Na rozpoczęcie Jarmarku obwieszczone zostanie m.in. przez 755 uderzeń w największy bęben świataJak już wspomnieliśmy w ostatnich dekadach Jarmark św. Dominika przeszedł transformacje od imprezy typowo handlowej w wydarzenie o większym „zacięciu” folklorystycznym. Ważną jego częścią pozostaje również gastronomia. Podczas imprezy goście i uczestnicy będą mogli spróbować specjałów nie tylko kaszubskich i pomorskich ale także potraw i przysmaków tradycyjnych dla innych regionów naszego kraju, będzie kuchnia litewska, śródziemnomorska czy specjału z Azji Mniejszej.


Tradycyjnie już podczas Jarmarku św. Dominika zorganizowane zostanie – już w pierwszą niedzielę - Święto Chleba z konkursem na najlepszy bochenek domowego wypieku. Zobaczyć będzie można pokazy kowalstwa artystycznego, dla najmłodszych przygotowano m.in. spektakle i warsztaty teatralne, zabawy edukacyjne i konkursy z nagrodami. Będzie też można spróbować swoich sił w rywalizacji w gry planszowe z różnych zakątków świata a Zaułek Zachariasza Zappio zamieni się w Zaułek Pocałunków, na ul. Piwnej stanie Brama Zakochanych a nieopodal Studni Neptuna brama która zliczać będzie wszystkich gości jarmarku. Na 1 sierpnia zaplanowano natomiast tradycyjny Bieg św. Dominika. Szczegółowy program atrakcji można znaleźć na stronie internetowej jarmarku.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież