Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

List otwarty Leszka Millera do Marszałka Województwa Pomorskiego

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 25 lipca 2015 11:54

Szanowny Panie Marszałku,

Podzielam oburzenie i lęk społeczności Pomorza dotyczący funkcjonowania służby zdrowia w regionie, którym Pan zarządza. Kilkakrotnie publicznie przedstawiałem argumenty, które obywatele w różnych pismach i osobistych wypowiedziach zgłaszali do mnie. Jestem pod wrażeniem jednoznacznie krytycznych ocen wystawianych władzy Województwa Pomorskiego przez wybitnych lekarzy, konsultantów krajowych i wojewódzkich, ordynatorów klinik, rektora GUM na temat zmian w funkcjonowaniu podległej Panu służby zdrowia.


Zwracam uwagę na art. 68 Konstytucji RP, który zobowiązuje władze publiczne, zatem Pana Marszałka, do zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, RÓWNEGO dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tego zobowiązania nie można przenosić na rady nadzorcze i zarządy spółek prawa handlowego, co stało się normą na Pomorzu, w istocie zamieniając służbę zdrowia w niezdrową, społecznie groźną i sprzeczną z zapisem ustawy zasadniczej, działalność komercyjną. Jest to kierunek zmian niezgodny z rekomendacją WHO, stanowiskiem UE, które zdrowie człowieka traktują jako dobro społeczne. Czynienie ze szpitali i przychodni przedsiębiorstw zorientowanych na osiąganie zysku i ukrywanie własnej odpowiedzialności za parawanem prawa handlowego jest eksperymentem groźnym dla jakości życia w jego podstawowym, humanistycznym wymiarze.


Porażające jest to, że prezes szpitala marszałkowskiego likwiduje w Gdyni kardiologie wbrew opinii konsultanta wojewódzkiego prof. G. Raczaka i krajowego prof. K. Opolskiego, bo przynosi rzekomo 1,5 min straty; wywiesza cenniki badań w publicznej przychodni onkologicznej. Jak można akceptować likwidację zakładu patomorfologu przy Gdyńskim Centrum Onkologicznym. Wywołuje to sprzeciw i oburzenie onkologów i pacjentów. Jak można akceptować przekazanie w prywatne ręce dobrze prosperującego laboratorium analitycznego w Redłowie, które mogło obsługiwać oba gdyńskie szpitale, na co zwrócił uwagę konsultant krajowy. Czy Pan naprawdę uważa, że likwidacja kardiologii zlikwiduje choroby układu krążenia, a likwidacja zakładu patomorfologii usprawni leczenie chorób nowotworowych? Czy Pan nie czuje się zakłopotany lekturą cennika, który ma stanowić przepustkę do życia dla jednych obywateli, a wyrok dla innych, mniej zamożnych? Czy władze wojewódzkie nie mają z tego tytułu wyrzutów sumienia? Poczucia klęski?


Mam wrażenie, że z powodu indolencji urzędników dopuszcza Pan na Pomorzu do eksperymentów, niebezpiecznych dla zdrowia obywateli. W ostatnich kilku latach zlikwidowano wiele wojewódzkich przychodni specjalistycznych: endokrynologiczną sportową i świetnie, przez wiele lat funkcjonującą przychodnię wenerologiczno-dermatologiczną o olbrzymim znaczeniu społecznym, dziś, w związku ze wzrostem zachorowań na HIV, szczególnie potrzebną.


Niepokój budzi forsowana przez Pana Marszałka próba włączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii, spółki prawa handlowego, w skład innej spółki, szpitala Copemicus wbrew opiniom wybitnych onkologów - prof. Jacka Jassema, prof. Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz, dr Hanny Kamickiej-Młodkowskiej. Wprowadza to chaos i niepewność w najbardziej delikatnym społecznie segmencie służby zdrowia w regionie, którego statystyki zachorowań nowotworowych są najwyższe w kraju.


Zwracam Pana uwagę na utrzymujący się chaos w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Średni czas oczekiwania wynosi od 6 do 12 godzin. Mam wrażenie, że nie dostrzega Pan związku tych okoliczności z likwidacją przychodni specjalistycznych, wywieszaniem cenników w podległych placówkach oraz trudnego i odległego w czasie dostępu do specjalistów.


Z coraz większym niepokojem odnotowuję sygnały dotyczące funkcjonowania wielkiego molocha organizacyjnego, w który pod naciskiem urzędu marszałkowskiego przekształcono dwa odrębne szpitale w Gdyni. Teraz wbrew opinii środowiska, pacjentów, lekarzy, a nawet wojewody pomorskiego, mieszkańca tego regionu, forsuje się połączenie szpitali w Pucku i w Wejherowie. Nadal nie zostały rozwiązane problemy zgłaszane przez pomorskie pielęgniarki. Mam wrażenie, że dialog z tym środowiskiem nie jest nawet pozorowany, a problem, który ma charakter systemowy jest traktowany jako usterka korporacyjna.


Panie Marszałku,
leczenie, opieka medyczna to nie jest wybór ideologiczny, to jest miara jakości i naszych powinności jako władzy publicznej. Nie da się jej opisać językiem kodeksu handlowego co stało się złą normą na Pomorzu. Leczenie nie przynosi nigdy strat, jest zasadnym kosztem funkcjonowania państwa, standardem cywilizacyjnym. To co autoryzuje Pan Marszałek swoim podpisem jest wyborem godzącym w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu. Niezależnie od okoliczności, nie kodeks handlowy jest fundamentem organizacji systemu opieki medycznej. Żadna rada nadzorcza, żaden zarząd nie zdejmuje z Pana osobistej i politycznej odpowiedzialności za niewypełnienie dyspozycji konstytucyjnych.
Dla mnie najważniejsze jest zdrowie pacjentów, opowiadam się po stronie chorego i słabszego, a nie po stronie funkcjonariuszy spółek i urzędników.


Liczę na odpowiedzialne traktowanie zgłoszonych problemów i uwzględnienie opinii obywateli i kompetentnych specjalistów. Szpital nie jest fabryką, pacjent - klientem, a leczenie - towarem.

Z poważaniem
Leszek Miller

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież