Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

List otwarty Leszka Millera do Marszałka Województwa Pomorskiego

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 25 lipca 2015 11:54

Szanowny Panie Marszałku,

Podzielam oburzenie i lęk społeczności Pomorza dotyczący funkcjonowania służby zdrowia w regionie, którym Pan zarządza. Kilkakrotnie publicznie przedstawiałem argumenty, które obywatele w różnych pismach i osobistych wypowiedziach zgłaszali do mnie. Jestem pod wrażeniem jednoznacznie krytycznych ocen wystawianych władzy Województwa Pomorskiego przez wybitnych lekarzy, konsultantów krajowych i wojewódzkich, ordynatorów klinik, rektora GUM na temat zmian w funkcjonowaniu podległej Panu służby zdrowia.


Zwracam uwagę na art. 68 Konstytucji RP, który zobowiązuje władze publiczne, zatem Pana Marszałka, do zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, RÓWNEGO dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tego zobowiązania nie można przenosić na rady nadzorcze i zarządy spółek prawa handlowego, co stało się normą na Pomorzu, w istocie zamieniając służbę zdrowia w niezdrową, społecznie groźną i sprzeczną z zapisem ustawy zasadniczej, działalność komercyjną. Jest to kierunek zmian niezgodny z rekomendacją WHO, stanowiskiem UE, które zdrowie człowieka traktują jako dobro społeczne. Czynienie ze szpitali i przychodni przedsiębiorstw zorientowanych na osiąganie zysku i ukrywanie własnej odpowiedzialności za parawanem prawa handlowego jest eksperymentem groźnym dla jakości życia w jego podstawowym, humanistycznym wymiarze.


Porażające jest to, że prezes szpitala marszałkowskiego likwiduje w Gdyni kardiologie wbrew opinii konsultanta wojewódzkiego prof. G. Raczaka i krajowego prof. K. Opolskiego, bo przynosi rzekomo 1,5 min straty; wywiesza cenniki badań w publicznej przychodni onkologicznej. Jak można akceptować likwidację zakładu patomorfologu przy Gdyńskim Centrum Onkologicznym. Wywołuje to sprzeciw i oburzenie onkologów i pacjentów. Jak można akceptować przekazanie w prywatne ręce dobrze prosperującego laboratorium analitycznego w Redłowie, które mogło obsługiwać oba gdyńskie szpitale, na co zwrócił uwagę konsultant krajowy. Czy Pan naprawdę uważa, że likwidacja kardiologii zlikwiduje choroby układu krążenia, a likwidacja zakładu patomorfologii usprawni leczenie chorób nowotworowych? Czy Pan nie czuje się zakłopotany lekturą cennika, który ma stanowić przepustkę do życia dla jednych obywateli, a wyrok dla innych, mniej zamożnych? Czy władze wojewódzkie nie mają z tego tytułu wyrzutów sumienia? Poczucia klęski?


Mam wrażenie, że z powodu indolencji urzędników dopuszcza Pan na Pomorzu do eksperymentów, niebezpiecznych dla zdrowia obywateli. W ostatnich kilku latach zlikwidowano wiele wojewódzkich przychodni specjalistycznych: endokrynologiczną sportową i świetnie, przez wiele lat funkcjonującą przychodnię wenerologiczno-dermatologiczną o olbrzymim znaczeniu społecznym, dziś, w związku ze wzrostem zachorowań na HIV, szczególnie potrzebną.


Niepokój budzi forsowana przez Pana Marszałka próba włączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii, spółki prawa handlowego, w skład innej spółki, szpitala Copemicus wbrew opiniom wybitnych onkologów - prof. Jacka Jassema, prof. Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz, dr Hanny Kamickiej-Młodkowskiej. Wprowadza to chaos i niepewność w najbardziej delikatnym społecznie segmencie służby zdrowia w regionie, którego statystyki zachorowań nowotworowych są najwyższe w kraju.


Zwracam Pana uwagę na utrzymujący się chaos w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Średni czas oczekiwania wynosi od 6 do 12 godzin. Mam wrażenie, że nie dostrzega Pan związku tych okoliczności z likwidacją przychodni specjalistycznych, wywieszaniem cenników w podległych placówkach oraz trudnego i odległego w czasie dostępu do specjalistów.


Z coraz większym niepokojem odnotowuję sygnały dotyczące funkcjonowania wielkiego molocha organizacyjnego, w który pod naciskiem urzędu marszałkowskiego przekształcono dwa odrębne szpitale w Gdyni. Teraz wbrew opinii środowiska, pacjentów, lekarzy, a nawet wojewody pomorskiego, mieszkańca tego regionu, forsuje się połączenie szpitali w Pucku i w Wejherowie. Nadal nie zostały rozwiązane problemy zgłaszane przez pomorskie pielęgniarki. Mam wrażenie, że dialog z tym środowiskiem nie jest nawet pozorowany, a problem, który ma charakter systemowy jest traktowany jako usterka korporacyjna.


Panie Marszałku,
leczenie, opieka medyczna to nie jest wybór ideologiczny, to jest miara jakości i naszych powinności jako władzy publicznej. Nie da się jej opisać językiem kodeksu handlowego co stało się złą normą na Pomorzu. Leczenie nie przynosi nigdy strat, jest zasadnym kosztem funkcjonowania państwa, standardem cywilizacyjnym. To co autoryzuje Pan Marszałek swoim podpisem jest wyborem godzącym w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu. Niezależnie od okoliczności, nie kodeks handlowy jest fundamentem organizacji systemu opieki medycznej. Żadna rada nadzorcza, żaden zarząd nie zdejmuje z Pana osobistej i politycznej odpowiedzialności za niewypełnienie dyspozycji konstytucyjnych.
Dla mnie najważniejsze jest zdrowie pacjentów, opowiadam się po stronie chorego i słabszego, a nie po stronie funkcjonariuszy spółek i urzędników.


Liczę na odpowiedzialne traktowanie zgłoszonych problemów i uwzględnienie opinii obywateli i kompetentnych specjalistów. Szpital nie jest fabryką, pacjent - klientem, a leczenie - towarem.

Z poważaniem
Leszek Miller

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież