Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Radni Platformy: Honory nie dla Wyszkowskiego

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 września 2017 13:29

Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża nie znajdzie się wśród Honorowych Obywateli Gdańska. Na przeszkodzie stanęła jego bezkompromisowość oraz radni Platformy Obywatelskiej.- Nikt nie kwestionuje zasług Krzysztofa Wyszkowskiego z ubiegłego wieku, ale tytuł honorowego obywatela to najwyższe wyróżnienie w mieście. Nie może być nim osoba posługująca się stale kłamstwem, obelgami, pomówieniami, szukająca spisków - ocenił Wyszkowskiego przewodniczący klubu radnych PO Piotr Borawski i powołał się na wypowiedzi Krzysztofa Wyszkowskiego m.in. na temat Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i byłej premier Ewy Kopacz.  


Nad projektem uchwały głosowano bez debaty.  
Wcześniej radny PiS Kazimierz Koralewski uzasadniał wniosek o nadanie tytułu Wyszkowskiemu jego walką o wolność rozpoczętą w latach 70., kiedy tylko nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi.  


Za wnioskiem ws. nadania Krzysztofowi Wyszkowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska głosowało 9 radnych PiS, przeciwnych mu było 21 radnych PO.


altKrzysztof Wyszkowski wkrótce ukończy 70 lat. Na Wybrzeże przybył z Olsztyna. Pracował jako operator spychacza, konwojent, ajent stacji benzynowej, organizator koncertów rockowych, operator wózków widłowych.


Od 1975 przerzucał wydawnictwa poza cenzurą z Instytutu Literackiego w Paryżu. Od 1977 współpracownik KSS KOR, a w kwietniu 1978 r. współzałożyciel WZZ Wybrzeża. Od 1978 wydawca, m.in. pierwszych przedruków "Dzienników" Witolda Gombrowicza. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin.


Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To on był pomysłodawcą tytułu „Solidarność” strajkowego biuletynu informacyjnego wydanego po raz pierwszy 23 sierpnia 1980 r. przez Wolną Drukarnię Stoczni Gdańskiej.


Był internowany w w Strzebielinku. Z obozu odosobnienia uciekł latem 1982 r. uciekł.  


W 1989 jako przedstawiciel Video Studio Gdańsk obserwator rozmów Okrągłego Stołu i autor krytycznego artykułu Spod Stołu w „Kulturze” paryskiej. W latach 1990-1992 był w KLD. W 1991 jako doradca premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w 1992 r. - doradca premiera Jana Olszewskiego i koordynator Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch.  


Od października 1976 r. był rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Gdańsku w ramach SOR "Kanał" a w latach 80-tych przez Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku w ramach SOR "Londyn".
Przez dwie dekady przeciwnik procesowy Lecha Wałęsy.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież