Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni Platformy: Honory nie dla Wyszkowskiego

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 września 2017 13:29

Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża nie znajdzie się wśród Honorowych Obywateli Gdańska. Na przeszkodzie stanęła jego bezkompromisowość oraz radni Platformy Obywatelskiej.- Nikt nie kwestionuje zasług Krzysztofa Wyszkowskiego z ubiegłego wieku, ale tytuł honorowego obywatela to najwyższe wyróżnienie w mieście. Nie może być nim osoba posługująca się stale kłamstwem, obelgami, pomówieniami, szukająca spisków - ocenił Wyszkowskiego przewodniczący klubu radnych PO Piotr Borawski i powołał się na wypowiedzi Krzysztofa Wyszkowskiego m.in. na temat Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i byłej premier Ewy Kopacz.  


Nad projektem uchwały głosowano bez debaty.  
Wcześniej radny PiS Kazimierz Koralewski uzasadniał wniosek o nadanie tytułu Wyszkowskiemu jego walką o wolność rozpoczętą w latach 70., kiedy tylko nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi.  


Za wnioskiem ws. nadania Krzysztofowi Wyszkowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska głosowało 9 radnych PiS, przeciwnych mu było 21 radnych PO.


altKrzysztof Wyszkowski wkrótce ukończy 70 lat. Na Wybrzeże przybył z Olsztyna. Pracował jako operator spychacza, konwojent, ajent stacji benzynowej, organizator koncertów rockowych, operator wózków widłowych.


Od 1975 przerzucał wydawnictwa poza cenzurą z Instytutu Literackiego w Paryżu. Od 1977 współpracownik KSS KOR, a w kwietniu 1978 r. współzałożyciel WZZ Wybrzeża. Od 1978 wydawca, m.in. pierwszych przedruków "Dzienników" Witolda Gombrowicza. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin.


Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To on był pomysłodawcą tytułu „Solidarność” strajkowego biuletynu informacyjnego wydanego po raz pierwszy 23 sierpnia 1980 r. przez Wolną Drukarnię Stoczni Gdańskiej.


Był internowany w w Strzebielinku. Z obozu odosobnienia uciekł latem 1982 r. uciekł.  


W 1989 jako przedstawiciel Video Studio Gdańsk obserwator rozmów Okrągłego Stołu i autor krytycznego artykułu Spod Stołu w „Kulturze” paryskiej. W latach 1990-1992 był w KLD. W 1991 jako doradca premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w 1992 r. - doradca premiera Jana Olszewskiego i koordynator Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch.  


Od października 1976 r. był rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Gdańsku w ramach SOR "Kanał" a w latach 80-tych przez Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku w ramach SOR "Londyn".
Przez dwie dekady przeciwnik procesowy Lecha Wałęsy.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież