Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kontrowersyjne wydatki gdańskiego magistratu

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 września 2017 15:53

Instytut Debaty Publicznej zorganizował pod Urzędem Miejskim w Gdańsku konferencję prasową poświęconą budzącemu kontrowersję II Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji, finansowanemu z pieniędzy gdańskich podatników. Młodzi przedstawiciele Instytutu Debaty Publicznej zadają pytanie o finansowanie wydarzenia, ale także o niedopuszczenie ich Instytutu do tej debaty publicznej.



W oparciu o środowiska akademickie już od dwóch lat funkcjonuje Instytut Debaty Publicznej, głównie w oparciu o Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i środowiska młodych licealistów. Młodzi demokraci od pewnego czasu są organizatorem Debat Oksfordzkich z zakresu wystąpień publicznych.


alt

W środku Andrzej Skiba, prezes Zarządu Instytutu Debaty Publicznej



Rafał Zboina (II rok filologii angielskiej, Mistrz Polski Debat Oksfordzkich 2016): Idea takich debat, w dużym skrócie polega na obronieniu swojej tezy, dobrym jej argumentowaniu, precyzyjnym kontrowaniu przeciwnika i sensownym podsumowaniu dyskusji. To umiejętności, które pomagają w swobodnym poruszaniu się w dzisiejszym świecie. Przydają się w prywatnym życiu, w urzędzie, szkole,  na studiach, w debatach. Niestety nie zostaliśmy zaproszeni, jako młodzi obywatele naszego miasta do dyskusji w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji.


Andrzej Skiba (Prezes Zarządu Instytutu Debaty Publicznej): Popieramy idee dyskusji ze społeczeństwem, dyskusji z udziałem różnych osób, tylko nam zabrakło ważnego elementu, którym jest pluralizm, pluralizm myśli, poglądów, przekonań. Nie ma demokracji bez dialogu i różnorodności. Niestety to wydarzenie, tak zwany Gdański Tydzień Demokracji, dawał szansę zabrania głosu tylko ludziom kojarzonym z jedną stroną sporu politycznego dzisiejszej Polski. Były to osoby raczej z nurtów liberalnych i lewicowych, a zabrakło zaproszenia dla osób z ruchów miejskich, osób o poglądach  bardziej konserwatywnych, narodowych, nas też nie zaproszono, mimo że jedna ze szkół poprosiła o to miasto, a przecież w ubiegłym roku  zdobyliśmy Mistrzostwo Polski Debat Oksfordzkich. Nie obrażamy się, mamy co robić, natomiast zawsze jesteśmy otwarci na wszelką pluralistyczna dyskusję, której niestety w tej chwili w Gdańsku nie ma. Jednocześnie wychodzimy z konkretną propozycją, chcemy zorganizować konferencję na początku października pod roboczą nazwa Gdański Dzień Demokracji. Chcemy zastanowić się w dyskusji otwartej dla wszystkich, nad tym czy w Gdańsku jest zagrożona dobra debata? Nawiązujemy do Gdańskiego Tygodnia Demokracji i zadajemy pytanie na ile głos mieszkańców i obywateli jest uwzględniany przy poruszaniu różnych miejskich spraw. Serdecznie zapraszamy do dyskusji wszystkich i tych z lewa i tych z prawa i tych bez poglądów, wszystkich.


- W swoich uwagach w sprawie Tygodnia Demokracji wiele miejsca poświęcacie finansowaniu tej konferencji.
Andrzej Skiba: Tak, w zeszłym roku organizacja wydarzenia pochłonęła ponad 120 tysięcy złotych, nie znamy kosztów pośrednich, natomiast dla przykładu stypendia dla najzdolniejszych 500 gdańszczan w zeszłym roku, kosztowały miasto 126 tysięcy złotych, chętnych było trzy razy więcej. Czy w takiej sytuacji nie byłoby lepiej przeznaczyć te pieniądze na zdolną gdańską młodzież?


Instytut Debaty Publicznej po konferencji prasowej złożył w Urzędzie Miejskim w Gdańsku wniosek o udostępnienie informacji publicznej.  


Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (t. j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764) wnoszę o udostępnienie informacji w następującym zakresie:

W związku z odbywającym się w dniach 11 - 17 września br. projektem pod nazwą„Gdański Tydzień Demokracji” proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jakie środki publiczne z budżetu Gdańska i innych podlegających miastu jednostek zostały przeznaczone na realizację "Gdańskiego Tygodnia Demokracji". Jak wygląda dokładny budżet tego projektu oraz które podmioty uczestniczyły w jego tworzeniu?
2. Ile wyniosły honoraria i inne wynagrodzenia dla uczestników, w tym  moderatorów, wszystkich dyskusji odbywających się w ramach "Gdańskiego Tygodnia Demokracji"?
3. Kto był odpowiedzialny za zapraszanie prelegentów, wybór moderatorów i dobór tematów ww. spotkań dyskusyjnych? Jakie kryteria były brane pod uwagę przy zapraszaniu panelistów i czy zachowany został pluralizm poglądów oraz przekonań?
4. Kto był odpowiedzialny za zapraszanie prelegentów i jakie kryteria były brane pod uwagę przy zapraszaniu obywateli i organizacji pozarządowych do udziału w Panelu Obywatelskim pt. "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?"
5. Na czym konkretnie polegał udział gdańskich placówek oświatowych, dyrekcji, nauczycieli i uczniów, w "Gdańskim Tygodniu Demokracji" i jakie środki zostały przekazane szkołom w związku z realizacją tegoż projektu?
6. Ile wyniosły nakłady na promocję/reklamę wydarzenia pt. „Gdański Tydzień Demokracji”? Jakie kwoty uzyskały poszczególne redakcje mediów lokalnych, ogólnopolskich w związku z promocją „Gdańskiego Tygodnia Demokracji?”

ANDRZEJ SKIBA
INSTYTUT DEBATY PUBLICZNEJ

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież