Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy senator Czarnobaj odda 600 tys.? Kłopoty szpitala w Kwidzynie

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 października 2015 09:39

Leszek Czarnobaj, niegdyś wicemarszałek woj. pomorskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, skromnie przyznaje, że sondaże wyborcze, dające mu po raz kolejny mandat senatora RP, to tyko sondaże, a on ciężko pracuje na wyborczy sukces, ale o kondycji kwidzyńskiego szpitala, któremu dyrektorował rozmawiać nie chce.- Ranking to jest tylko ranking. Najważniejsze to, co w niedzielę przy urnach. Mam świetny program i pracuję - mówi nam wyraźnie zadowolony z naszego telefonu Czarnobaj.
Pytany o kwidzyński szpital i kontrakt na kardiologię z NFZ sprzed czterech lat zmienia nastrój i zdziwiony dopytuje:
- Dlaczego ja mam o tym mówić? Niech pan na moje biuro, kochany redaktorze, napisze pytania. Ja panu "meilem" odpowiem. Dziękuję panu bardzo - zapewnia senator i chwali:
. Miło mi się z panem rozmawiało. Lubię pana gazety. Jest pan człowiekiem niezależnym, obiektywnym. Ja chętnie odpowiem. Dziękuję. Jadę i słabo słyszę - kończy rozmowę Czarnobaj.
Później już telefonu nie odbierał.


Szpital, składając dokumentację konkursową w NFZ, wykazywał dostateczną obsadę kadrową oddziału (dwóch kardiologów). Po kontroli Funduszu musiał oddać NFZ 1,8 mln zł (po uznaniu przez NFZ 1,5 mln zł na zabiegi ratujące życie). NFZ zażądał bowiem ogółem zwrotu 3,3 mln zł, które od 2010 r. szpital otrzymał na prowadzenie oddziału.
Sprawą nieprawidłowości w dokumentacji zajmowała się prokuratura po zawiadomieniu Barbary Kawińskiej, ówczesnej dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.


Wobec byłych dyrektorów, z wyłączeniem senatora Czarnobaja, wobec którego sprawę umorzono, sformułowano akt oskarżenia przedłożenia nierzetelnych dokumentów w postępowaniu mającym na celu uzyskanie kontraktowania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawa jeszcze nie znalazła swego finału.


Z kolei nowy zarząd szpitala i udziałowcy spółki chcą, by byli członkowie zarządu za nieprawidłowości odpowiedzieli finansowo.
Prezes Zarządu spółki Zdrowie w Kwidzynie Dariusz Brzeziński nie znalazł dla nas jednak czasu. Jak nam powiedziano w sekretariacie spółki - miał ważne spotkania.


Odpowiedź Leszka Czarnobaja na temat stanu finansowego Spółki „Zdrowie” z siedzibą w Kwidzynie, która otacza swoją opieką mieszkańców powiatu kwidzyńskiego w zakresie leczenia szpitalnego, w czasie jego prezesury w 2011 roku nie nadeszła.Otrzymaliśmy SMS-a, że pracuje nad odpowiedzią.


Senator nie odpowiedział też czy otrzymał wezwanie do zapłaty skierowane przez EMC Instytut Medyczny z tytułu pokrycia części poniesionych przez spółkę strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji co skutkowało zerwaniem kontraktu na kardiologię i czy otrzymał wezwanie skierowane przez walne zgromadzenie wspólników zobowiązujące   poprzedni zarząd spółki do pokrycia części poniesionych przez spółkę „Zdrowie” strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji o obsadzie oddziału kardiologicznego szpitala w Kwidzynie oraz czy zamierza on wejść w spór prawny w związku z tym żądaniem.


Przypomnijmy, że polityczna kariera Leszka Czarnobaja zachwiała się, gdy Ewa Christina Hedlund, Szwedka operowana w Gdańsku w podległym mu szpitalu 2 sierpnia 2010 r. zapadła w śpiączkę po zabiegu chirurgii plastycznej - powiększenia piersi. Kobieta jest w stanie wegetatywnym. Jej mózg jest nieodwracalnie uszkodzony wskutek niedotlenienia.  


Po ujawnieniu przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce wybuchł międzynarodowy skandal.
Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku. Okazało się, że były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, dr Mirosław Domosławski, dwukrotnie występował do Zarządu Województwa z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzanie prywatnych operacji chirurgii plastycznej. I otrzymał odpowiedź odmowną. PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej. Mimo to w 2009 r. ówczesny dyrektor wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki Medica Travel&Consulting.


Po wybuchu afery odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek Leszek Czarnobaj, z wykształcenia inżynier technologii drewna, podał się do dymisji w listopadzie 2010 r. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz.  


Sprawa nie zaszkodziła w politycznej karierze Leszka Czarnobaja. Został w 2011 roku senatorem i przestał pełnić obowiązki prezesa kwidzyńskiej spółki Zdrowie i dyrektora szpitala powiatowego w Kwidzynie, gdzie trafił po rezygnacji z zasiadania w zarządzie województwa.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież