Pomorscy uczniowie dyskutowali o tajemnicach mózgu » „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” to hasło III Pomorskiej Uczniowskiej Konfer... E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
piątek, 15 listopada 2019 23:11
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
Kibice w Katowicach zobaczyli "mało" hokejowy mecz, bo przez 65 minut ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy senator Czarnobaj odda 600 tys.? Kłopoty szpitala w Kwidzynie

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 października 2015 09:39

Leszek Czarnobaj, niegdyś wicemarszałek woj. pomorskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, skromnie przyznaje, że sondaże wyborcze, dające mu po raz kolejny mandat senatora RP, to tyko sondaże, a on ciężko pracuje na wyborczy sukces, ale o kondycji kwidzyńskiego szpitala, któremu dyrektorował rozmawiać nie chce.- Ranking to jest tylko ranking. Najważniejsze to, co w niedzielę przy urnach. Mam świetny program i pracuję - mówi nam wyraźnie zadowolony z naszego telefonu Czarnobaj.
Pytany o kwidzyński szpital i kontrakt na kardiologię z NFZ sprzed czterech lat zmienia nastrój i zdziwiony dopytuje:
- Dlaczego ja mam o tym mówić? Niech pan na moje biuro, kochany redaktorze, napisze pytania. Ja panu "meilem" odpowiem. Dziękuję panu bardzo - zapewnia senator i chwali:
. Miło mi się z panem rozmawiało. Lubię pana gazety. Jest pan człowiekiem niezależnym, obiektywnym. Ja chętnie odpowiem. Dziękuję. Jadę i słabo słyszę - kończy rozmowę Czarnobaj.
Później już telefonu nie odbierał.


Szpital, składając dokumentację konkursową w NFZ, wykazywał dostateczną obsadę kadrową oddziału (dwóch kardiologów). Po kontroli Funduszu musiał oddać NFZ 1,8 mln zł (po uznaniu przez NFZ 1,5 mln zł na zabiegi ratujące życie). NFZ zażądał bowiem ogółem zwrotu 3,3 mln zł, które od 2010 r. szpital otrzymał na prowadzenie oddziału.
Sprawą nieprawidłowości w dokumentacji zajmowała się prokuratura po zawiadomieniu Barbary Kawińskiej, ówczesnej dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.


Wobec byłych dyrektorów, z wyłączeniem senatora Czarnobaja, wobec którego sprawę umorzono, sformułowano akt oskarżenia przedłożenia nierzetelnych dokumentów w postępowaniu mającym na celu uzyskanie kontraktowania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawa jeszcze nie znalazła swego finału.


Z kolei nowy zarząd szpitala i udziałowcy spółki chcą, by byli członkowie zarządu za nieprawidłowości odpowiedzieli finansowo.
Prezes Zarządu spółki Zdrowie w Kwidzynie Dariusz Brzeziński nie znalazł dla nas jednak czasu. Jak nam powiedziano w sekretariacie spółki - miał ważne spotkania.


Odpowiedź Leszka Czarnobaja na temat stanu finansowego Spółki „Zdrowie” z siedzibą w Kwidzynie, która otacza swoją opieką mieszkańców powiatu kwidzyńskiego w zakresie leczenia szpitalnego, w czasie jego prezesury w 2011 roku nie nadeszła.Otrzymaliśmy SMS-a, że pracuje nad odpowiedzią.


Senator nie odpowiedział też czy otrzymał wezwanie do zapłaty skierowane przez EMC Instytut Medyczny z tytułu pokrycia części poniesionych przez spółkę strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji co skutkowało zerwaniem kontraktu na kardiologię i czy otrzymał wezwanie skierowane przez walne zgromadzenie wspólników zobowiązujące   poprzedni zarząd spółki do pokrycia części poniesionych przez spółkę „Zdrowie” strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji o obsadzie oddziału kardiologicznego szpitala w Kwidzynie oraz czy zamierza on wejść w spór prawny w związku z tym żądaniem.


Przypomnijmy, że polityczna kariera Leszka Czarnobaja zachwiała się, gdy Ewa Christina Hedlund, Szwedka operowana w Gdańsku w podległym mu szpitalu 2 sierpnia 2010 r. zapadła w śpiączkę po zabiegu chirurgii plastycznej - powiększenia piersi. Kobieta jest w stanie wegetatywnym. Jej mózg jest nieodwracalnie uszkodzony wskutek niedotlenienia.  


Po ujawnieniu przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce wybuchł międzynarodowy skandal.
Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku. Okazało się, że były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, dr Mirosław Domosławski, dwukrotnie występował do Zarządu Województwa z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzanie prywatnych operacji chirurgii plastycznej. I otrzymał odpowiedź odmowną. PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej. Mimo to w 2009 r. ówczesny dyrektor wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki Medica Travel&Consulting.


Po wybuchu afery odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek Leszek Czarnobaj, z wykształcenia inżynier technologii drewna, podał się do dymisji w listopadzie 2010 r. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz.  


Sprawa nie zaszkodziła w politycznej karierze Leszka Czarnobaja. Został w 2011 roku senatorem i przestał pełnić obowiązki prezesa kwidzyńskiej spółki Zdrowie i dyrektora szpitala powiatowego w Kwidzynie, gdzie trafił po rezygnacji z zasiadania w zarządzie województwa.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież