Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prywatyzacja Szpitala Dziecięcego Polanki

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 21 kwietnia 2012 08:30

Hanna Zych–Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego przedstawi projekt uchwały w sprawie przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku, samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Dokona tego na najbliższej XVIII sesji sejmiku województwa pomorskiego, która odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia. W projekcie uchwały (druk nr 427) czytamy, iż dokona się przekształcenia Szpitala Dziecięcego Polanki w spółkę z o.o. w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.Szpital ten jest podległym Samorządowi Województwa i w szerokim zakresie udziela świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w ramach kontraktu z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. Jego działalność prowadzona jest na nieruchomości, która z mocy prawa stała się własnością Województwa Pomorskiego.


alt


Szpital, w latach 2005 – 2007 został objęty programem restrukturyzacyjnym i dzięki uzyskaniu pożyczki z BGK w wysokości 686 tys. zł, obniżył poziom zobowiązań o ok. 2 mln zł, które na dzień 31 grudnia 2004 roku wynosiły ponad 4 mln zł. W chwili obecnej Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej i nie posiada zobowiązań, które mogłyby zostać zwrócone w formie dotacji z budżetu państwa.


W uzasadnieniu podjęcia uchwały, jako przewidywane korzyści przekształcenia Szpitala w spółkę z o.o., podaje się: efektywniejszy sposób zarządzania, przejrzysty nadzór właścicielski i przejrzysta gospodarka finansowa w zakresie zarządzania wewnątrz spółki i jej funkcjonowanie w otoczeniu, możliwość skorzystania z przepisów o postępowaniu naprawczym w przypadku ujemnego wyniku oraz możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych z tytułu udzielanych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ, a także większa możliwość pozyskania inwestorów zewnętrznych do realizacji Programu restrukturyzacji Szpitala Dziecięcego Polanki, jak również poprawa jakości i dostępności do udzielanych świadczeń zdrowotnych.


Przedstawiony przez dyrekcję szpitala biznesplan zakłada restrukturyzację polegającą na m.in. utworzeniu Oddziału Dziennego Zabiegowego, Oddziału Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży, informatyzacji, termomodernizacji, utworzeniu drogi dojazdowej do izby przyjęć, modernizacji dróg wewnętrznych, budowy parkingu, przeniesieniu poradni alergologicznej i poradni pulmonologicznej do budynku administracyjnego, rewitalizacji parku i stawów oraz budowie zapasowego ujęcia wody.


Zaznaczmy, że część z tych przedsięwzięć jest już realizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Na termomodernizację 7 szpitali woj. pomorskiego wartość projektu wynosi 37 mln zł, a dofinansowanie unijne 18 mln zł.


alt


W ramach przekształcenia w spółkę ma nastąpić uruchomienie stabilnych i efektywnych mechanizmów gospodarczych poprzez poprawę efektywności zarządzania oraz prowadzenie gospodarki finansowej w sposób przynoszący korzyści właścicielowi Szpitala, pracownikom a także mieszkańcom województwa pomorskiego. Aktualne dane finansowe wskazują, iż tak utworzona spółka, przy obecnym poziomie finansowania utrzyma się na rynku świadczeń zdrowotnych.


W latach 2009 i 2010 Szpital Dziecięcy Polanki wypracował zysk netto z całej działalności, natomiast wg wstępnych danych, za 2011r. wygenerował stratę w wysokości 73.917 zł. Na pogorszenie wyniku finansowego w 2011 r. nie wpłynął wynik ze sprzedaży, który w analizowanym okresie trzech lat stanowił zysk, lecz pozostałe koszty operacyjne. W pozycji tej zostały zaewidencjonowane odpisy aktualizujące wartość należności od NFZ za wykonane świadczenia ponadlimitowe nie przyjęte do realizacji przez Fundusz w kwocie 1.694.983 zł. Kwota ta może ulec zmniejszeniu po negocjacjach dyrekcji Szpitala z NFZ w sprawie zapłaty wymienionej kwoty.

Fundusz własny na koniec 2011 r. wykazywał wartość dodatnią w wysokości 13.392.343 zł, przy czym wysokość funduszu założycielskiego wynosiła 13.664.884 zł.


Zobowiązania Szpitala, na koniec 2011 r., wyniosły 1.934.079 zł i w stosunku do roku 2010 uległy zmniejszeniu o 20,89 proc., tj. o 510.743 zł.  Na koniec 2011 r. Szpital posiadał wysoki stan środków finansowych, tj. 5.281.475 zł, z przeznaczeniem na działalność bieżącą (ok. 1, 4 mln zł.) oraz wydatki inwestycyjne (ok. 3,8 mln zł.).


Stan zatrudnienia w latach 2009 – 2011 utrzymywał się na zbliżonym poziomie ok. 360 etatów, przy czym najliczniejszą grupę zawodową stanowiły pielęgniarki 130, a lekarze 60 etatów.


alt


Projekt uchwały, zgodnie z wymogami art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, wymaga konsultacji ze związkami zawodowymi. Dyspozycje powyższego przepisu zostały wyczerpane przez wystąpienie do tych podmiotów o wyrażenie opinii w przedmiocie niniejszej uchwały z zachowaniem terminów określonych w ww ustawie.


Przekształcenie wymaga również opinii Rady Społecznej Szpitala, która domaga się jedynie zapewnienia pakietu pracowniczego.


Dyrektor szpitala Tadeusz Podczarski, były lekarz wojewódzki, nie miał dla nas choćby kwadrans czasu na rozmowę. A szkoda.
Jadwiga Hoszek, przewodnicząca Zakładowego Związku Zawodowego Solidarność: - Nie chciałabym się oficjalnie wypowiadać, bo czekają nas jeszcze związkowców rozmowy z dyrekcją szpitala. Zobaczymy co nam zostanie przedstawione, jaki pakiet pracowniczy i co z tych rozmów wyniknie. Są one zaplanowane na koniec kwietnia. Ja osobiście od początku nie opowiadam się za prywatyzacją służby zdrowia, w tym zwłaszcza szpitali. A ponoć do 2014 roku mają być sprywatyzowane w Polsce wszystkie szpitale. Ten nasz zatrudnia 360 osób i dysponuje 180 łóżkami. Lekarze przechodzą na kontrakty. Nasz związek skupia niewielu członków w porównaniu do pozostałych trzech funkcjonujących u nas w szpitalu. O wiele liczniejsze są związki lekarski i pielęgniarski. Według mojej opinii szpital i pacjenci, a zwłaszcza dzieci, nie są przedmiotami przeznaczonymi na handel. Czy szpital ma produkować choroby, aby się utrzymać z zysków od pacjentów. Ludzie w Polsce coraz mniej zarabiają pieniędzy, nie wszystkich będzie stać na leczenie prywatne. Wiele dzieci nie będzie leczona. I jakie wtedy będą wpływy finansowe do utworzonej spółki prawa handlowego?
Radny sejmiku woj. pomorskiego Mariusz Falkowski z SLD na ostatnim  posiedzeniu Komisji Zdrowia, przed poniedziałkową 23.04 sesją, głosował przeciw projektowi uchwały przekształcenia Szpitala Dziecięcego w Spółkę zoo. Radni PO opowiedzieli się za przekształceniem, a radni PiS podzielili się głosami. Nie było sprzeciwów ze strony związków zawodowych.


Mariusz Falkowski w sejmiku głosował dotychczas przeciw wszystkim uchwałom dotyczącym przekształceń w służbie zdrowia. - Uważam, że opieka zdrowotna powinna być publiczna, a nie prywatna. Szpital publiczny musi prowadzić wszystko, bo jest pod presją społeczną i NFZ. A w szpitalu sprywatyzowanym będzie jedynie to funkcjonowało, co się będzie opłacało. Niedochodowe oddziały zostaną zlikwidowane. I co wtedy ma zrobić ze sobą chory i coraz biedniejszy pacjent? 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież