Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rząd: Pracujemy do 67 roku życia. PiS, SLD i związki zawodowe - to fikcyjna reforma

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 20 kwietnia 2012 15:33

Rząd w piątek zaakceptował projekt zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych założeń wiek emerytalny ma zostać podniesiony do 67 lat - zarówno dla kobiet (dotychczas 60 lat) i mężczyzn (dotychczas 65 lat). PiS, SLD i związki zawodowe są przeciwne wydłużeniu wieku emerytalnego.  Projekt tego samego dnia  zostanie on przekazany do Sejmu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że Sejm w czwartek zajmie się tą rządową propozycją. SLD protestuje przeciwko ekspresowej "ścieżce legislacyjnej".- Nie ma mowy o rzeczowej informacji na temat rządowych planów. Nie przedstawiono nam konkretnych wyliczeń dlaczego akurat ma ten wiek pracy sięgać 67 lat, a może powinno to być 76 rok życia, który uprawnia do emerytury? W tej niby debacie zabrakło pracy. Jak na rynku pracy ma znaleźć się 60-latek? Jakie projekty ma rząd by tworzyć miejsca pracy dla młodych ludzi? - pyta w rozmowie z nami poseł Dariusz Joński, rzecznik klubu parlamentarnego SLD.


SLD złoży w poniedziałek wniosek o rozdzielenie sejmowej debaty nad wiekiem emerytalnym i przechodzeniem na emeryturę służb mundurowych.
- Tak istotne sprawy nie mogą być rozpatrywane tak szybko i łącznie. To wymaga oddzielnych dyskusji. Stąd nasz wniosek o rozdzielne debaty. Rząd nie wypracował kompromisu ze służbami mundurowymi - powiedział Joński portalowi wybrzeze24.pl
 - Zdajemy sobie sprawę z tego, że podnoszenie wieku emerytalnego nie spotyka się z akceptacją - przyznał premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji. 


Premier Tusk  podtrzymał także projekt według którego mundurowi będą mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia, ale tylko wtedy, gdy przepracowali co najmniej 25 lat.
- Czy premier Tusk wie, że sprawność 55-letniego policjanta i strażaka jest inna, niż funkcjonariusza 25-letniego? To jest pytanie o bezpieczeństwo obywateli - dodaje Joński.


A co z planem wcześniejszych emerytur?
- Po przepracowaniu czterdziestu lat mężczyźni, a kobiety po przepracowaniu 35 lat, będą mogli przejść na wcześniejszą, mniejszą, głodową emeryturę. To nie do przyjęcia - stwierdza Joński.


Przypomnijmy,że od 2013 r., co cztery miesiące wiek emerytalny ma być podwyższany o jeden miesiąc. Z każdym rokiem czas do przejścia na emeryturę będzie się wydłużał o trzy miesiące. Do wcześniejszego świadczenia prawo miałyby kobiety 62-letnie, które posiadają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. 


Z kolei PiS złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu w Sejmie rządowego projektu reformy emerytalnej, podwyższającego wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
- Zgłosimy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. To ekspresowe tempo świadczy jedynie o determinacji rządu i lekceważeniu Sejmu. Zrobimy wszystko by podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat nie weszło w życie, a gdy zdobędziemy wpływ na rządy zmienimy to złe prawo. Propozycje rządu są zarzewiem społecznych konfliktów i protestów. To kolejne siłowe rozwiązanie, które nie rozwiązuje sprawy pustego budżetu i borykania się z wypłacaniem rent i emerytur - powiedział nam poseł Andrzej Jaworski, lider gdańskiego PiS.


Zdaniem NSZZ "Solidarność" propozycje rządowe polegające na wydłużeniu wieku emerytalnego to nie jest reforma emerytalna, ale zwyczajne podwyższenie wieku emerytalnego i wydłużenie czasu, przez jaki mają być odprowadzane składki emerytalne. Zdaniem związkowców zadziwia pośpiech w sprawie, która dotyczy przyszłych pokoleń.
- Jeśli premier opowiada, że dzięki pracy do 67 roku życia Polacy otrzymają wyższe emerytury to mami społeczeństwo. W ślad za tym, czysto matematycznym, przesunięciem granicy wieku nie idą bowiem żadne inne rozwiązania, które można określić jako reforma. Doradcy premiera i on sam najwyraźniej doszli do przekonania, że muszą przeforsować koncepcję emerytury po 67 roku życia za wszelką cenę. Zabiegają o swoje ambicje, o ratowanie swego prestiżu, ale nie mają na względzie dobra społeczeństwa.  Polska potrzebuje stabilnych i godnych miejsc pracy. Gospodarka nie rozwija się, gdy młodzi, dynamiczni pracownicy szukają swojej szansy na zatrudnienie za granicą. Z kolei osoby po 50 roku życia nie mają szans na znalezienie pracy. Problemem jest brak miejsc pracy - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


W czwartek w Sejmie dojdzie więc do pierwszej emerytalnej "próby sił" i okaże się, czy koalicja PO-PSL  przeciągnie na swoją stronę posłów Ruchu Palikota.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież