Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Chojnice: 4 ofiary pożaru - 100 dni śledztwa i...

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 22 kwietnia 2020 13:30

Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 zostało poszkodowanych. Trwa postępowanie w sprawie, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Sprawdzane są ewentualne zaniedbania w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg pożaru oraz akcji gaśniczo-ratunkowej.


– W sprawie pożaru chojnickiego hospicjum, podczas którego śmierć poniosły cztery osoby, na bieżąco realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, w szczególności są przesłuchiwani świadkowie, gromadzona jest niezbędna dla przedmiotu śledztwa dokumentacja oraz weryfikowane są wyniki kontroli jaka została przeprowadzona w budynku hospicjum przez Straż Pożarną – poinformował nas prokurator Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, pytany przez nas na jakim etapie znajduje się postępowanie, czy wyjaśnione zostały okoliczności pojawienia się ognia i czy systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych były właściwe?
– Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury. Niniejsza opinia nie odnosiła się do wszystkich istotnych dla przedmiotu śledztwa zagadnień, w szczególności w zakresie ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg powstałego pożaru oraz prowadzonej akcji gaśniczo-ratunkowej. Została podjęta decyzja o uzyskaniu uzupełniającej opinii biegłego. Wydanie uzupełniającej opinii nastąpi najprawdopodobniej do końca maja tego roku. Opinia biegłego stanowić będą kluczowe dowody dla dalszego biegu prowadzonego postępowania – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo na razie prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia pożaru, który zagroził życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć 4 osób. Podlega również wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum, w tym kwestia związana z ewentualnym wpływem prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Przypomnijmy, że hospicjum patronował pomorski wicemarszałek Leszek Bonna, który "pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego"'. Od 2002 do 2006 był on radnym PO w Chojnicach, następnie Sejmiku, a od 2003 był dyrektorem chojnickiego szpitala powiatowego. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał też udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo.


Rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała ze środków publicznych dofinansowanie do wartego 4,6 mln złotych projektu ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.
Z kolei Fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 roku. Celem działalności Fundacji „jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy ani nawet na czujki dymu, mimo, że na koncie na koniec roku 2018 miała ona 1,6 mln zł.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybienia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie było nakazu instalacji czujników.
– Na obecnym etapie śledztwa nie stwierdzono podstaw do rozszerzenia zakresu postępowania o kwestie związane z finansowym aspektem działalności hospicjum oraz o kwestie powiązań prezesa fundacji prowadzącej hospicjum z urzędem marszałkowskim oraz z chojnickim szpitalem – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo prowadzone jest w sprawie, co oznacza że dotychczas żadnej osobie nie zostały przedstawione jakiekolwiek zarzuty przestępstwa.


Z ustaleń przeprowadzonych w sprawie sekcji zwłok ofiar tej tragedii wynika, iż jedna z tych osób śmierć poniosła na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury, a trzy kolejne w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za ewentualne zaniedbania urzędnicze (w tym przypadku związane z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie budynku hospicjum) grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież