Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chojnice: 4 ofiary pożaru - 100 dni śledztwa i...

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 22 kwietnia 2020 13:30

Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 zostało poszkodowanych. Trwa postępowanie w sprawie, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Sprawdzane są ewentualne zaniedbania w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg pożaru oraz akcji gaśniczo-ratunkowej.


– W sprawie pożaru chojnickiego hospicjum, podczas którego śmierć poniosły cztery osoby, na bieżąco realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, w szczególności są przesłuchiwani świadkowie, gromadzona jest niezbędna dla przedmiotu śledztwa dokumentacja oraz weryfikowane są wyniki kontroli jaka została przeprowadzona w budynku hospicjum przez Straż Pożarną – poinformował nas prokurator Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, pytany przez nas na jakim etapie znajduje się postępowanie, czy wyjaśnione zostały okoliczności pojawienia się ognia i czy systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych były właściwe?
– Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury. Niniejsza opinia nie odnosiła się do wszystkich istotnych dla przedmiotu śledztwa zagadnień, w szczególności w zakresie ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg powstałego pożaru oraz prowadzonej akcji gaśniczo-ratunkowej. Została podjęta decyzja o uzyskaniu uzupełniającej opinii biegłego. Wydanie uzupełniającej opinii nastąpi najprawdopodobniej do końca maja tego roku. Opinia biegłego stanowić będą kluczowe dowody dla dalszego biegu prowadzonego postępowania – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo na razie prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia pożaru, który zagroził życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć 4 osób. Podlega również wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum, w tym kwestia związana z ewentualnym wpływem prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Przypomnijmy, że hospicjum patronował pomorski wicemarszałek Leszek Bonna, który "pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego"'. Od 2002 do 2006 był on radnym PO w Chojnicach, następnie Sejmiku, a od 2003 był dyrektorem chojnickiego szpitala powiatowego. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał też udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo.


Rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała ze środków publicznych dofinansowanie do wartego 4,6 mln złotych projektu ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.
Z kolei Fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 roku. Celem działalności Fundacji „jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy ani nawet na czujki dymu, mimo, że na koncie na koniec roku 2018 miała ona 1,6 mln zł.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybienia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie było nakazu instalacji czujników.
– Na obecnym etapie śledztwa nie stwierdzono podstaw do rozszerzenia zakresu postępowania o kwestie związane z finansowym aspektem działalności hospicjum oraz o kwestie powiązań prezesa fundacji prowadzącej hospicjum z urzędem marszałkowskim oraz z chojnickim szpitalem – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo prowadzone jest w sprawie, co oznacza że dotychczas żadnej osobie nie zostały przedstawione jakiekolwiek zarzuty przestępstwa.


Z ustaleń przeprowadzonych w sprawie sekcji zwłok ofiar tej tragedii wynika, iż jedna z tych osób śmierć poniosła na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury, a trzy kolejne w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za ewentualne zaniedbania urzędnicze (w tym przypadku związane z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie budynku hospicjum) grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież