Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Odeszła Krystyna Łybacka, prawdziwa dama edukacji i polityki

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 07:52

Krystyna Łybacka, wielka dama edukacji, była europosłanka i minister edukacji narodowej i sportu (2001-04) nie żyje. Wielu mogłoby się od niej uczyć polityki. Miała 74 lata.


Na początku roku była minister trafiła do szpitala. Odeszła w poniedziałek wieczorem. Dyrektor jej biura poselskiego podkreślił, że przyczyn śmierci nie była związana z epidemią koronawirusa.


- Odeszła pani minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka dama. Piękny człowiek. Bardzo będzie jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z najbliższymi pani minister, przyjaciółmi i tymi wszystkimi, co łzę w oku mają - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.


- Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką ją zapamiętam, a poznałem ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej, działaliśmy w ZNP i PZPR - napisał na facebooku Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy.


Krystyna Łybacka ukończyła na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym poznańskiego UAM, była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.


Mandat poselski pełniła od 1991 do 2014 r. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD i szefowej wielkopolskich struktur partii. Była też ministrem edukacji i sportu w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. została europosłanką. Została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu "The Parliament Magazine".

- Pani Krystyna to był właściwy człowiek na właściwym miejscu - wspomina Franciszek Potulski, były poseł i wiceminister edukacji w latach 2003–2004. - Przez wiele lat była wykładowcą akademickim. W ministerstwie znalazłem się w randze jej zastępcy. Nasza współpraca układała się dobrze. Nieźle pracowaliśmy. Uważam za nasze wspólne osiągnięcie, Pani Krystyny i moje, że w 2005 roku gdy kończyliśmy naszą kadencję to oświata nie była przedmiotem kampanii wyborczej. Wiele osób mówiło że nie nadaje się do europarlamentu. Potem te osoby nie potrafiły uderzyć się w pierś i przyznać, że się pomyliły. Pani Krystyna w europarlamencie była wyróżniającym się posłem, bardzo pracowitym. Znała się na tym co robiła czyli na oświacie i szkolnictwie wyższym, edukacji ogólnie mówiąc. To co wyróżniało Panią Krystynę to wiedza. Dobrze się znała na tym co robiła.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież