Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odeszła Krystyna Łybacka, prawdziwa dama edukacji i polityki

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 07:52

Krystyna Łybacka, wielka dama edukacji, była europosłanka i minister edukacji narodowej i sportu (2001-04) nie żyje. Wielu mogłoby się od niej uczyć polityki. Miała 74 lata.


Na początku roku była minister trafiła do szpitala. Odeszła w poniedziałek wieczorem. Dyrektor jej biura poselskiego podkreślił, że przyczyn śmierci nie była związana z epidemią koronawirusa.


- Odeszła pani minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka dama. Piękny człowiek. Bardzo będzie jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z najbliższymi pani minister, przyjaciółmi i tymi wszystkimi, co łzę w oku mają - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.


- Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką ją zapamiętam, a poznałem ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej, działaliśmy w ZNP i PZPR - napisał na facebooku Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy.


Krystyna Łybacka ukończyła na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym poznańskiego UAM, była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.


Mandat poselski pełniła od 1991 do 2014 r. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD i szefowej wielkopolskich struktur partii. Była też ministrem edukacji i sportu w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. została europosłanką. Została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu "The Parliament Magazine".

- Pani Krystyna to był właściwy człowiek na właściwym miejscu - wspomina Franciszek Potulski, były poseł i wiceminister edukacji w latach 2003–2004. - Przez wiele lat była wykładowcą akademickim. W ministerstwie znalazłem się w randze jej zastępcy. Nasza współpraca układała się dobrze. Nieźle pracowaliśmy. Uważam za nasze wspólne osiągnięcie, Pani Krystyny i moje, że w 2005 roku gdy kończyliśmy naszą kadencję to oświata nie była przedmiotem kampanii wyborczej. Wiele osób mówiło że nie nadaje się do europarlamentu. Potem te osoby nie potrafiły uderzyć się w pierś i przyznać, że się pomyliły. Pani Krystyna w europarlamencie była wyróżniającym się posłem, bardzo pracowitym. Znała się na tym co robiła czyli na oświacie i szkolnictwie wyższym, edukacji ogólnie mówiąc. To co wyróżniało Panią Krystynę to wiedza. Dobrze się znała na tym co robiła.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież