ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz... Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Cięcia płac zawodników i problemy kadrowe Lechii
niedziela, 29 marca 2020 12:39
Cięcia płac zawodników i problemy kadrowe Lechii
Zagrożenie pandemiczne daje się mocno we znaki wszystkim ekstraklaso ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Poselskie śledztwo Zbigniewa Kozaka - czy Polsce grozi utrata 100 mld zł?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 13:04

                                                                                                                                                                                                                                                        Gdyński poseł PiS Zbigniew Kozak wydał poselski raport w formie książki, w której twierdzi, że roszczenia reaktywowanych przedwojennych spółek mogą kosztować Skarb Państwa 100 mld zł. Ojcem chrzestnym procederu ma być biznesmen zarejestrowany przez wywiad jako tajny współpracownik.


- To nadal działająca, aktywna pajęczyna dawnych służb, mająca wszelkie znamiona zorganizowanej przestępczości - powiedział w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl poseł Kozak. "Miliardy kradzione Polakom" - taki tytuł nosi raport poselski. Polityk PiS opisuje proces reaktywacji przedwojennych przedsiębiorstw i skutki tego procederu dla Skarbu Państwa. - To kluczowa sprawa bezpieczeństwa ekonomicznego Polski, bo roszczenia reaktywowanych przedwojennych przedsiębiorstw wobec Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 100 mld zł. Świadczy o tym chociażby sprawa śląskiego "Giesche", spółki zarejestrowanej przy ul. Świętojańskiej 87 w Gdyni  - argumentuje Kozak. Do tej spółki przed II wojną światową należało ponad 30 procent nieruchomości w Katowicach. W PRL majątek został znacjonalizowany. W 2005 r. firma została reaktywowana, a nowi właściciele zaczęli starać się o zwrot majątku - wartego co najmniej 341 mln zł. Prokuratura postawiła im zarzuty usiłowania wyłudzenia. W marcu tego roku zasiedli na ławie oskarżonych. Tymczasem zarząd spółki na swojej stronie internetowej powołuje się na przeszłość spółki. - Najpierw niemiecki okupant, a później komunistyczne władze PRL próbowały zawłaszczyć budowany przez całe dziesięciolecia majątek Spółki. Zawłaszczenie to, w wymiarze praktycznym niestety skuteczne, wymiarze prawnym nie spełniało podstawowych norm praworządnego państwa i dziś, po latach, w Rzeczypospolitej Polskiej, demokratycznym państwie szanującym własność, daje nadzieję i szansę na odzyskanie części tego majątku przez Giesche S.A. - deklaruje zarząd spółki.


Kozak zapowiada, że jego raport będzie osiągalny również w wersji internetowej. W wersji papierowej opracowanie posła liczy sto stron. W wersji internetowej raport uzupełnia "biała księga" licząca ok. 300 stron. Wśród majątku, o który zwrócili się tzw. dawni właściciele - firmy lub osoby prywatne - poseł Kozak wymienia m.in. gdyński Dom Marynarza i kamienicę przy ul. Świętojańskiej 49 w Gdyni. Sprawę roszczenia o zwrot kamienicy zakończył werdykt NSA oddalający powództwo. Według posła Kozaka "domniemanym ojcem chrzestnym procederu" reaktywacji przedwojennych przedsiębiorstw jest Antoni Feldon, prezes Stowarzyszenia Przemysłowców Polskich. Poseł, powołując się na dokumenty z teczki  zachowanej w archiwach IPN, twierdzi, że w 1984 r. został on zarejestrowany jako współpracownik Departamentu I MSW (wywiad SB) o pseudonimie "Filel". - Są też inne osoby z dawnych służb, którzy w różny sposób zabezpieczali swoją przyszłość.  Ten układ, sieci powiązań są nadal aktywne - dodaje poseł Kozak.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież