4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tradycja kontra użyteczność – Jarmark Św. Dominika oczyma mieszkańców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 09:06

Tradycja Jarmarku Świętego Dominika liczy sobie już 751 lat. Jest on jedną z największych i najstarszych imprez kulturalno – handlowych w Polsce. Co roku ściąga on do Gdańska tłumy turystów, którzy przechadzają się pomiędzy setkami stoisk z bursztynem, starociami, najróżniejszymi formami sztuki i niestety coraz częściej pomiędzy tym co zwyczajnie można nazwać tandetą.

Jarmark bez wątpienia jest bardzo istotnym wydarzeniem w wakacyjnym programie miasta. Bez wątpienia także przynosi miastu dochód i daje sprzedawcom zarobić. Warto jednak przyjrzeć się także praktycznej stronie wydarzenia, jak jarmark oceniają mieszkańcy Gdańska? Przecież to właśnie oni muszą zmagać się z długą listą utrudnień, które są wynikiem uroczystości trwających prawie miesiąc czasu. W tym roku jarmark przyciągnął ponad 8 milionów zwiedzających. - Mam ten komfort, że mogłam wyjechać – mówi Ola, która mieszka na ulicy Ogarnej. - Jarmark jest dla nas mieszkańców bardzo męczący, ale taki już jego urok. Oczywiście jak byłam młodsza, stanowił on dla mnie atrakcję ale teraz poza parą kolczyków raczej nic z niego nie wyniosę – dodaję ze śmiechem. Słuchając Oli samo nasuwa się pytanie, czy słusznie oceniamy Jarmark Świętego Dominika. Jest on przecież jarmarkiem, czyli wydarzeniem handlowym, a nie kulturalnym. Szereg atrakcji stanowi dodatek do tego, czym jarmark jest w istocie, czyli miejscem wymiany handlowej.

                                                      


To, że na jarmarku można kupić właściwie wszystko każdy dobrze wie, to że jakość wyrobów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania też dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Przy tak ogromnym wyborze asortymentu każdy, kto zechce znajdzie coś dla siebie.
Jak się okazuje zgiełk i tłumy zwiedzających nie stanowią dla Gdańszczan największego problemu.
- W Gdańsku ciężko o miejsce parkingowe także poza jarmarkiem – mówi Alicja, zaczepiona na Targu Węglowym. - Pracuje na Przymorzu, ale czasami muszę załatwić jakieś sprawy w centrum miasta i proszę mi wierzyć, że dodatkowe dwadzieścia minut spędzone na poszukiwaniu miejsca parkingowego nie poprawia mi humoru i jeśli mogę sobie pozwolić na dygresję, nie wiem czy stojące za nami konstrukcje, na które raczej nie zdecydowałabym się wsiąść są tu bardziej zasadne niż dodatkowe miejsca dla samochodów. Jarmark jarmarkiem, ale nie zapominajmy o tym, że dla mieszkańców ten jarmark przynosi znacznie więcej utrudnień i komplikacji niż pożytku.


Takich opinii usłyszeć można więcej, Jednak jak się okazuje są także mieszkańcy, którzy z jarmarku się cieszą.
- Przychodziłam na jarmark z mamą jako mała dziewczynka i tak mi już zostało. Co roku staram się wygospodarować parę dni na zakupowe szaleństwo i zawsze znajdę tu coś wyjątkowego. Trzeba się trochę nachodzić, ale warto – dodaje Kasia, wyciągając z torby stary wazon, kupiony na jednym ze straganów. Zapłaciła za niego czterdzieści złotych, ale uważa zakup za bardzo udany. 


Tomek jest rodowitym Gdańszczaninem, który od kilku lat mieszka w Białymstoku – przyjechałem do Trójmiasta i z czystej ciekawości postanowiłem wybrać się na jarmark. Nie byłem na nim kilka lat i chciałem zobaczyć co się pozmieniało. O tym, że nie mam portfela zorientowałem się mniej więcej na wysokości piwnej. Dobrze, że telefon miałem w drugiej kieszeni, ale jak się później okazało zdążyłem dojść praktycznie do lotu zanim ktoś obsługujący nr 112 odebrał. Powiadomiłbym jeden z patroli, ale niestety na taki nie trafiłem. Czy wybieram się na jarmark za rok ? Raczej nie i strata portfela nie jest jedyną przyczyną. Jarmark Świętego Dominika lata swojej świetności przechodził u schyłku lat siedemdziesiątych, kiedy faktycznie było to jedyne miejsce gdzie zakupić można było deficytowe wówczas towary.
Czasy się zmieniły, a wraz z nimi jarmark. Uwielbiany kiedyś pchli targ opanowali handlarze doskonale wiedzący jak w oczach turystów zrobić coś z niczego. Oceniając jarmark z historycznego punktu widzenia musimy mieć na uwadze fakt, że założeniem wydarzenia była i jest przede wszystkim sprzedaż wszelkiego rodzaju towarów. Postrzeganie jarmarku jako wydarzenia kulturalnego powinno mieć znacznie mniejsze znaczenie, ponieważ on zwyczajnie takim wydarzeniem nie jest. Także jeśli chcemy kupić jakiś drobiazg, unikatowe wyroby wykonane przez lokalnych artystów lub trochę potargować się przy stoisku ze starociami Jarmark jest doskonałym wyborem. Kwestie jakości kulturalnej wydarzenia pozostają do oceny własnej uczestniczących w wydarzeniu.


Tekst i fot: Ewa Borkowska
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież