Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20 lat po puczu Janajewa: w 1991 roku flaga Rosji zastąpiła sztandar ZSRR

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 19 sierpnia 2011 14:17

Lech Wałęsa i Leszek Miller spotkali się w piątek w Gdańsku w dwudziestą rocznicę próby siłowego utrzymania ZSRR tzw. puczu Janajewa, ostatniego aktu upadającego ZSRR, trzech dni, które wstrząsnęły światem. Głównymi aktorami byli Giennadij Janajew, Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn. Lech Wałęsa, ówczesny prezydent i Leszek Miller, jeden z liderów opozycyjnej SdRP byli wówczas na początku politycznych przemian w Polsce.


- Wielu obserwatorów widziało wówczas olbrzymie zagrożenie. Mogło dojść do rozlewu krwi, do dramatu bo wszystko się mogło zdarzyć. Jednak puczyści, paradoksalnie, doprowadzili do przyśpieszenia rozpadu Związku Radzieckiego – powiedział nam w rocznicę puczu Leszek Miller. Lech Wałęsa, który wówczas telefonował  do generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka i miał nosić się z zamiarem wysłania listu do Giennadija Janajewa (niewysłanego, przygotowano tylko dwa warianty korespondencji) w rozmowie z nami stwierdził: - Musiałem bardzo mocno czuwać. Wezwałem generałów. Sytuacja była bardzo trudna. Musiałem ją rozgrywać spokojnie i zdecydowanie. Chyba grałem słusznie, a puczyści zdemontowali ostatecznie system – wspomina Wałęsa.


19 sierpnia 1991 roku o godz. 6 rano państwowa telewizja poinformowała, że  nastąpiły zmiany na  Kremlu. W upadającym atomowym imperium rządy przejął Giennadij Janajew. 


18 sierpnia 1991 r. Gorbaczow przebywał wraz z rodziną na Krymie. Tego dnia pod wieczór do jego gabinetu wszedł oficer KGB Jurij Plechanow.  Telefony nie działały. 


Szef sztabu generalnego Walerij Bołdin osobiście poinformował Gorbaczowa, że został przysłany przez Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego i zażądał od niego podpisania rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a jego obowiązki przejmie wiceprezydent Gienadij Janajew.
Puczyści zabrali teczkę  z kodami do arsenału nuklearnego ZSRR. 


Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego tworzyli wiceprezydent ZSRR Giennadij Janajew, premier Walentin Pawłow, minister obrony Dmitrij Jazow, szef KGB Władimir Kriuczkow, minister spraw wewnętrznych Boriss Pugo, I zastępca przewodniczącego Rady Obrony ZSRR Oleg Bakłanow, przewodniczący Związku Rolników ZSRR Wasilij Starodubcew i szef infrastruktury  ZSRR Aleksandr Tisiakow. Do Moskwy wkroczyły trzy dywizje i  pół tysiąca rozmaitych pojazdów pancernych. Głównym ogniskiem oporu stał się budynek parlamentu Federacji Rosyjskiej (tzw. Biały Dom). Prezydent Federacji Rosyjskiej Borys Jelcyn uznał działanie komitetu za nielegalne. Społeczeństwo, mające za sobą lata polityki pierestrojki i głasnosti wystąpiło przeciwko puczystom. Nie podporządkowała się im też cała armia.


Pucz przyspieszył  ostateczną likwidację ZSRR.  12 grudnia 1991 r. Jelcyn, wraz z prezydentem Ukrainy Leonidem Krawczukiem i przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi Stanisławem Szuszkiewiczem, podpisał w Puszczy Białowieskiej umowę o rozwiązaniu ZSRR. Nad  siedzibą Rady Najwyższej Rosji łopotała już biało-niebiesko-czerwona flaga.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież