Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Porozumienia o współpracy PGE EJ 1

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 31 stycznia 2014 18:42

Po przyjęciu w miniony wtorek przez rząd RP programu dotyczącego polskiej energetyki jądrowej władze samorządu województwa pomorskiego oraz trzech pomorskich gmin będących potencjalnym miejscem lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisały porozumienie o współpracy PGE EJ 1.


W dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim, tj. „Choczewo” gmina Choczewo oraz „Żarnowiec”, gmina Gniewino i Krokowa, realizowane są obecnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które potwierdzą możliwość budowy elektrowni jądrowej w tych właśnie lokalizacjach.
Strony porozumienia zobowiązały się do opracowania i realizacji wieloletnich planów współpracy oraz rozwoju subregionu pomorskiego, gdzie znajdują się dwie badane lokalizacje.


Dokument wymienia pięć obszarów, w których strony porozumienia zobowiązują się do współpracy i wzajemnego wsparcia. Są to:
1. Działania komunikacyjne i edukacyjne.
2. Edukacja w zakresie technologii.
3. Wsparcie rozwoju infrastruktury towarzyszącej.
4. Wsparcie rozwoju lokalnego rynku pracy.
5. Wypracowanie możliwych rozwiązań dla zapewnienia samorządom gmin płynności finansowej, zapewniającej współfinansowanie projektów z zakresu infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej.


alt

Pod porozumieniem podpisali się (od prawej): w imieniu PGE EJ 1 sp. z o.o. – prezes zarządu Aleksander Grad; Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego; Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo; Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino; Henryk Doering, wójt gminy Krokowa.


Niezwłocznie po podpisaniu porozumienia strony przystąpią do opracowania szczegółów planu współpracy oraz planu rozwoju. Ten pierwszy będzie określał zasady, sposoby oraz harmonogram prowadzenia przez strony działań komunikacyjno–edukacyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, zasady i warunki zaangażowania PGE EJ 1 w bieżące życie gmin oraz rolę i zadania samorządu województwa w powyższej współpracy.


Z kolei plan rozwoju będzie zawierał wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej, przedsięwzięć związanych z lokalnym rynkiem pracy, przedsięwzięć planistycznych oraz organizacyjnych, które będą niezbędne bądź towarzyszące realizacji inwestycji oraz funkcjonowaniu elektrowni jądrowej.


Ostateczna treść obu planów zostanie uzgodniona w okresie czterech miesięcy od podpisania porozumienia. Następnie, w możliwie najkrótszym terminie, nie później jednak niż dwa miesiące od uzgodnienia treści planów, strony opracują treść umowy o realizacji planu współpracy i planu rozwoju. Umowa określać będzie między innymi zobowiązania związane z zaangażowaniem finansowym stron w realizację przedsięwzięć przewidzianych w planach i wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE SA.


Plan rozwoju oraz umowa o realizacji planu współpracy i planu rozwoju będą miały charakter wariantowy uwzględniający następujące uwarunkowania:
treść ostatecznej decyzji o miejscu budowy elektrowni jądrowej;
różne źródła i formy finansowania;
potencjalnie różny harmonogram działań, wynikający z decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowej;
określenie ważności i pilności poszczególnych działań oraz przedsięwzięć związanych z Inwestycją.
Technologia oraz partner strategiczny co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej mają być znane do końca 2016 r. Natomiast przyjęty program przewiduje z planowanych dwóch uruchomienie pierwszego bloku jądrowego do końca 2024 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież