Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zdrowie na sprzedaż

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 18:30

95 tys. zł za leczenie choroby Parkinsona, naprawa kręgosłupa to koszt od 10 do 46 tys. zł, 15 tys. zł za wycięcie guza wątroby, do tego implant za 5 tys. zł – to tylko kilka przykładów z długiego na 36 stron cennika gdańskiego szpitala im. Mikołaja Kopernika, przekształconego wraz ze szpitalem św. Wojciecha na Zaspie w spółkę. W dobie niewydolności finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale z miejsc, gdzie powinno leczyć się ludzi, stają się spółkami, których celem jest zysk, a pacjent jest po prostu klientem, na którym ten zysk można wygenerować. Jeżeli masz pieniądze – możesz kupić zdrowie omijając NFZ-owskie kolejki. Jest prawie jak w PRL gdy szynkę i baleron mozna było kupić bez kolejki w sklepie z firankami.W ubiegłym roku samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o przekształceniu szpitali im. Mikołaja Kopernika oraz św. Wojciecha w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które decyzją zarządu województwa pomorskiego w lipcu 2014 r. połączą się w jedną z szacunkowym kapitałem 250 mln zł. Szpitale przekształcone w spółki mają możliwość świadczenia komercyjnych, czyli odpłatnych usług swoim pacjentom, a co za tym idzie – zysku. Pacjenctom daje się możliwość ominięcia nawet i kilkuletnich kolejek na zabieg, jeżeli dysponują odpowiednią kwotą – kwotą określoną w oficjalnym cenniku spółki.

W kolejce na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu im. Mikołaja Kopernika jest 1615 chorych. Średni czas oczekiwania? 188 dni! Tak podaje NFZ na swojej stronie internetowej (dane na listopad 2013). Czas ten można skrócić. Cena? Chory staje się klientem: 4300 zł za artroskopię stawu kolanowego, plus 1000 zł za implant. Na zabieg wszczepienia endoprotezy w Copernicusie z finansowania publicznego pacjent poczeka do 2020 r., jak podaje portal gazeta.pl. Jeżeli zdecyduje się na odpłatne leczenie – jedynie miesiąc. Koszt takiego zabiegu to 12 tys. zł plus ok. 4700 zł za samą protezę.

Wycięcie tarczycy to wydatek rzędu 4 tys. zł, wycięcie migdałków u dziecka to dla rodzica koszt 2,5 tys. zł. Za bardziej specjalistyczne zabiegi zapłacimy nawet kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych – zabieg wycięcia guza mózgu spółka wyceniła na 20 tys, implantacja stymulatora w przypadku padaczki to 60 tys. zł. Długi na 36 stron cennik zawierający także numer konta bankowego spółki znajdziemy na oficjalnej stronie Copernicus.


Sam tytuł cennika – "wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych" – budzi kontrowersje. Jak przyznaje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ, interpretacja tego tytułu jest kłopotliwa, bo sugeruje, że wycenione są te świadczenia, których szpital nie ma zakontraktowanych z Narodowym Funduszem. Na długiej liście znajdziemy jednak nawet tak podstawowe badania jak morfologia krwi czy zabiegi artroskopii. - Niektóre placówki przekształcone w spółki rozpatrują też możliwość udzielania świadczeń, które są zakontraktowane z Funduszem, ale poza kontraktem, po godzinach pracy. Ale tutaj tytuł mówi, że to są raczej świadczenia, które Narodowy Fundusz Zdrowia nie zakontraktował – komentuje Szymański.


Stanowisko szpitala im. Mikołaja Kopernika pozostaje dla nas nieznane. Prezes Copernicus sp. z o.o., Dariusz Kostrzewa, posiada wyłączny monopol na udzielanie informacji o działalności spółki. W ciągu dwóch dni nie udało nam się z nim skontaktować poprzez sekretariat zarządu.


alt


Artykuł 68 rozdziału II Konstytucji RP mówi o prawie obywatela do ochrony zdrowia, a także ich równości w kwesti dostępu do niej niezależnie od posiadanych środków finansowych. W dzisiejszych czasach komercjalizacji i prywatyzacji szpitali wydaje się, że tworzą się grupy pacjentów równych i równiejszych – tych, którzy będą zalegali szpitalne korytarze i tych, którzy zasilą szpitalne konta bankowe. - Życie to nie towar – powiedział Mariusz Falkowski, radny SLD zasiadający w sejmiku wojewódzkim – Polityka odpłatności usług prowadzi do segregacji pacjentów na lepszych i gorszych. Uważam to za niesprawiedliwe i niezgodne z konstytucją.

Dodatkowo wątpliwości budzić może dofinansowanie szpitala im. Mikołaja Kopernika ze środków Unii Europejskiej w latach 2007–2013. W przypadku skomercjalizowania szpitala, sprzęt i dofinansowane budynki przez 5 lat muszą być wykorzystywane do świadczeń zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zakłady publiczne nie mogą trafić w ręce prywatne. -Szpitale, które korzystały z funduszy unijnych na np. termomodernizację czy na wyposażenie, w ramach ciągłości projektu według pana marszałka (Mieczysław Struk – przyp.) mogą prowadzić działalność komercyjną, ale tylko na 15% powierzchni - wyjaśnił Falkowski. -Na pewno istnieje zagrożenie przy przekształceniu szpitala z ZOZ-u w spółkę z o.o. w postaci złamania wytycznych unijnych. Unia dofinansowała publiczny szpital, a nie spółkę prowadzącą prywatną działalność. W przypadku złamania umowy, Unia ma możliwość domagania się zwrotu dofinansowanej kwoty wraz z odsetkami. Jak ustalić, które to jest 15% powierzchni – tego nie jestem w stanie – dodaje Falkowski.

Zarząd wojewódzki nie poprzestaje na przekształcaniu ZOZ-ów w spółki. Przekształcone szpitale Copernicus i św. Wojciecha mają połączyć się w lipcu br. w jednego medycznego giganta. - W wyniku połączenia ten silny podmiot medyczny będzie bardziej konkurencyjny na rynku świadczeń medycznych – komentowała dla portalu onet.pl Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. Od kiedy szpital ma być konkurencyjny, a nie ratować życie ludzkie? - Jedno z drugim jest mocno związane – twierdzi wicemarszałek. Komercjalizację szpitali usprawiedliwia niewykorzystanym potencjałem spółek, których NFZ miałby wykorzystać tylko 70%. - Wprowadzenie usług prywatnych prowadzi do skrócenia kolejek. Nie należy demonizować tego problemu w żaden sposób. Wychodzimy również na przeciwko ustawie o transgranicznych usługach zdrowotnych. Chcemy oferować pacjentom zza granicy, z Unii, możliwość operowania się czy innych zabiegów w naszych szpitalach, bo dlaczego mamy z tego nie skorzystać?


Klientami szpitali według marszałek stać się mogą również i Rosjanie z Obwodu Kaliningardzkiego, przyjeżdżający do Polski na zakupy: -W naszych centrach handlowych słyszymy język rosyjski i tutaj również taka oferta mogłaby być. Nie mówimy nawet o operacjach, ale usługach rehabilitacyjnych, okulista, stomatolog czy nawet operacje plastyczne.

- Wszystkie te działania, które proponuje zarząd wojewódzki w oparciu o ustawę odziałalności leczniczej, wymuszając przekształcanie szpitali w spółki, nie rozwiążą żadnego problemu - mówi Jerzy Barzowski, radny PiS w sejmiku wojewódzkim, podkreślając rolę NFZ w pogarszającej się sytuacji polskich szpitali. - Problem nie leży w przekształcaniu – problemem jest sposób świadczenia usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest państwem w państwie swobodnie regulującym procedury, a tym samym i kolejki. Działania podejmowane przez zarząd są oderwane od rzeczywistości Narodowego Funduszu, a tylko ta instytucja ma wpływ na to, czy kolejki są długie, czy nie. Te kolejki są ponadto związane z małą ilością specjalistów. Wielokrotnie wnioskowaliśmy o ułatwienie lekarzom robienia specjalności, jednak ciągle spotykamy się z odmową. To bardzo ważny, skomplikowany mechanizm, którym ktoś steruje z góry. Niezależnie ile zabiegów Narodowy Fundusz Zdrowia chciały zakontraktować, potrzeba specjalistów, którzy te zabiegi wykonają. Krótko mówiąc Narodowy Fundusz Zdrowia jest źródłem zła – trzeba go zlikwidować jak najszybciej, póki jeszcze można coś uratować. Lobby w Warszawie na siłę chce komercjalizować, a później prywatyzować szpitale.


Alicja Kołbuc
fot. Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 fryzjer 2014-02-01 19:35
zych cison niech sobie kupi przeszczeo włosów na dobry początek,potem ewentualnie reszta
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież