Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 14:23

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok odbyła się 28 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. W dzień 403-rocznicy urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.Nagrody te wręczone zostały już po raz 26. Są one wyrazem uznania Miasta Gdańska dla wybitnych osiągnięć naszych znakomitych trójmiejskich uczonych. Nagrody wręczył prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.


Laureatami tej edycji Nagrody zostali: spośród czterech nominowanych osób, w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych - prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk za pionierskie w skali światowej osiągnięcia w badaniach teoretycznych i doświadczalnych zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach, reaktorach plazmy nietermicznej oraz pompach i aktuatorach elektrohydrodynamicznych.


altProf. Jerzy Mizeraczyk jest kierownikiem Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej oraz Kierownikiem Zakładu Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.


Laureat w swoim wystąpieniu opowiedział o światowych i polskich osiągnięciach z zakresu fizyki plazmowej. Dziedziny nauki, która z powodzeniem wykorzystywana jest w ochronie środowiska naturalnego. To dzięki zastosowaniu plazmy w elektrofiltrach kominowych wychwytuje się mini pyły poniżej pięciu mikrometrów. Te pyły są bardzo niebezpieczne ponieważ zawierają ciężkie pierwiastki, które są szkodliwe dla życia ludzi i zwierząt. Jednak nie we wszystkich państwach europejskich, przez co rocznie – jak się szacuje – w Europie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza 360 tys. ludzi.  Naukowcy wierzą w to, że można ulepszyć obecnie działające elektrofiltry i uratować wiele istnień ludzkich.  W Polsce trzeba zainwestować 50 mln zł aby uporać się z tym problemem.


altProf. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk przyznaną nagrodę im. Heweliusza ze wzruszeniem zadedykował swojej małżonce i córce, które uczestniczyły w uroczystości.


altW kategorii nauk humanistycznych i społecznych spośród dwóch nominowanych osób Nagrodę otrzymał prof. dr hab. Stefan Chwin za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Stefan Chwin jest powieściopisarzem, krytykiem literackim, eseistą, historykiem literatury i grafikiem związany z Gdańskiem. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim na wydziale Filologii Polskiej – Katedra Historii Literatury.


W swoim eseju na temat nauk humanistycznych i społecznych nawiązał do niefortunnej wypowiedzi byłej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979 – 1990 Małgorzaty Thatcher , która uznawała, że uniwersytety są wyłącznie do kształcenia bankierów i ludzi biznesu. Według laureata nie można rozwoju ludzkiego i jego myśli ograniczać li tylko do tego. Trzeba rozwijać nauki humanistyczne i społeczne oraz udostępniać je jak najszerszym rzeszom społeczeństw. A to dlatego, ponieważ humanistyka łagodzi ludzkie obyczaje, i to jest najważniejsza rzecz na ziemi.


altUroczystość uświetnił występ żeńskiego kwartetu smyczkowego, którego wykonane utwory i ubiór znakomicie nawiązywały do muzyki okresu baroku i wnętrz zabytkowego ratusza.


Do tej pory Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza otrzymało 39 naukowców.


Nagroda im. Jana Heweliusza ustanowiona została w 1987 roku, natomiast pierwszych laureatów wyłoniono w roku 1988. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych, ale w 2001 r. po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. Zgodnie z regulaminem Nagrody o wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Naukowej, na której czele stoją prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk i prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład Kapituły Nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni Gdańska, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci Nagrody oraz przedstawiciel niepublicznych uczelni wyższych. Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły Nagrody.


Podczas uroczystości minuta ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego ubiegłorocznego laureata tej nagrody prof. dr. Hab. Brunona Synaka, piewcę Kaszub i kaszubszczyzny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież