Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 14:23

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok odbyła się 28 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. W dzień 403-rocznicy urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.Nagrody te wręczone zostały już po raz 26. Są one wyrazem uznania Miasta Gdańska dla wybitnych osiągnięć naszych znakomitych trójmiejskich uczonych. Nagrody wręczył prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.


Laureatami tej edycji Nagrody zostali: spośród czterech nominowanych osób, w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych - prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk za pionierskie w skali światowej osiągnięcia w badaniach teoretycznych i doświadczalnych zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach, reaktorach plazmy nietermicznej oraz pompach i aktuatorach elektrohydrodynamicznych.


altProf. Jerzy Mizeraczyk jest kierownikiem Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej oraz Kierownikiem Zakładu Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.


Laureat w swoim wystąpieniu opowiedział o światowych i polskich osiągnięciach z zakresu fizyki plazmowej. Dziedziny nauki, która z powodzeniem wykorzystywana jest w ochronie środowiska naturalnego. To dzięki zastosowaniu plazmy w elektrofiltrach kominowych wychwytuje się mini pyły poniżej pięciu mikrometrów. Te pyły są bardzo niebezpieczne ponieważ zawierają ciężkie pierwiastki, które są szkodliwe dla życia ludzi i zwierząt. Jednak nie we wszystkich państwach europejskich, przez co rocznie – jak się szacuje – w Europie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza 360 tys. ludzi.  Naukowcy wierzą w to, że można ulepszyć obecnie działające elektrofiltry i uratować wiele istnień ludzkich.  W Polsce trzeba zainwestować 50 mln zł aby uporać się z tym problemem.


altProf. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk przyznaną nagrodę im. Heweliusza ze wzruszeniem zadedykował swojej małżonce i córce, które uczestniczyły w uroczystości.


altW kategorii nauk humanistycznych i społecznych spośród dwóch nominowanych osób Nagrodę otrzymał prof. dr hab. Stefan Chwin za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Stefan Chwin jest powieściopisarzem, krytykiem literackim, eseistą, historykiem literatury i grafikiem związany z Gdańskiem. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim na wydziale Filologii Polskiej – Katedra Historii Literatury.


W swoim eseju na temat nauk humanistycznych i społecznych nawiązał do niefortunnej wypowiedzi byłej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979 – 1990 Małgorzaty Thatcher , która uznawała, że uniwersytety są wyłącznie do kształcenia bankierów i ludzi biznesu. Według laureata nie można rozwoju ludzkiego i jego myśli ograniczać li tylko do tego. Trzeba rozwijać nauki humanistyczne i społeczne oraz udostępniać je jak najszerszym rzeszom społeczeństw. A to dlatego, ponieważ humanistyka łagodzi ludzkie obyczaje, i to jest najważniejsza rzecz na ziemi.


altUroczystość uświetnił występ żeńskiego kwartetu smyczkowego, którego wykonane utwory i ubiór znakomicie nawiązywały do muzyki okresu baroku i wnętrz zabytkowego ratusza.


Do tej pory Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza otrzymało 39 naukowców.


Nagroda im. Jana Heweliusza ustanowiona została w 1987 roku, natomiast pierwszych laureatów wyłoniono w roku 1988. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych, ale w 2001 r. po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. Zgodnie z regulaminem Nagrody o wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Naukowej, na której czele stoją prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk i prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład Kapituły Nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni Gdańska, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci Nagrody oraz przedstawiciel niepublicznych uczelni wyższych. Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły Nagrody.


Podczas uroczystości minuta ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego ubiegłorocznego laureata tej nagrody prof. dr. Hab. Brunona Synaka, piewcę Kaszub i kaszubszczyzny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież