W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Brukseli do Gdyni - Senyszyn jak Cegielska?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2014 15:46

Czy władający Gdynią Wojciech Szczurek doczeka się w końcu godnego siebie rywala? Zdaniem lewicowych działaczy tak – o ile wystartuje w wyborach samorządowych… Joanna Senyszyn, europosłanka.


Na politycznej giełdzie przed wyborami zaroiło się od nazwisk. W Gdańsku, rządzonym od 16 lat przez Pawła Adamowicza, personalny ferment zagościł na lewicy. Pojawiły się nazwiska Jolanty Banach, Waldemara Bartelika, Marka Formeli.  Gdynia, drugie ważne miasto Pomorza, na razie w przyczajeniu. Ale i tu pojawiła się pewna koncepcja – ewentualnego kandydowania prof. Joanny Senyszyn.


Wojciech Szczurek na razie oficjalnie nie potwierdził swego startu. Poprzednie wybory wygrywał „w cuglach”. W 2010 otrzymał 87,4 proc. głosów w pierwszej turze . Wówczas w rozmowie z nami przegrany kandydat PO pomorski wicemarszałek Wiesław Byczkowski, prawnik, erudyta, ze skromnym 6,5 proc. poparciem żartował, że gdyby sam Pan Jezus wystartował w Gdyni zyskałyby 12 procent głosów.


Czy europosłanka Joanna Senyszyn zawalczy o fotel prezydenta Gdyni? Zdaniem części lewicowych działaczy to ona byłaby godną kontrkandydatką dla rządzącego niepodzielnie Gdynią od lat Wojciecha Szczurka.


„Za” przemawia nie tylko spora jej popularność, ale i fakt, iż urodziła się w centrum Gdyni (będzie fetowała w sobotę swoje 65 urodziny), tutaj uczęszczała do szkoły, a jej mąż prowadzi kancelarię adwokacką.   Ta specjalistka od zarządzania dała się poznać też jako polemistka i publicystka, prowadząc rubrykę w antyklerykalnym tygodniku "Fakty i Mity", publikując w tygodniku "NIE" oraz w lewicowych "Przeglądzie" i "Trybunie". 


Jak na wrażliwą społecznie osobę o lewicowych przekonaniach zgromadziła pokaźny majątek. „Super Express” wyliczył, że z danych za 2012 roku najbogatsza w gronie rodzimych eurodeputowanych jest właśnie Joanna Senyszyn. Wartość jej majątku wraz z funduszami inwestycyjnymi i nieruchomościami to 4,5 mln zł. To przez wyjątkowa oszczędność europosłanki. Na razie Joanna Senyszyn wybiera się do Brukseli, z poparciem macierzystego SLD.
- Kończę pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Mam kilka  rozpoczętych projektów. Partia pozytywnie ocenia moją aktywność w Brukseli i chcę pełnić swoją rolę na forum Europarlamentu – powiedziała nam prof. Senyszyn.


alt
Czy eurodeputowanej nie kusi Gdynia?
- Jestem posłanką z okręgu krakowsko – świętokrzyskiego. Z tym regionem jestem politycznie związana od blisko pięciu lat. Co prawda o wiele dłużej byłem aktywna w Gdyni więc, być może w kolejnej kadencji będą rywalizowała w wyborach samorządowych. Tego nie wykluczam. Ale najpierw trzeba do tego dożyć – komentuje żartując Senyszyn.
- Dla wielu życie polityczne zaczyna się po 70-ce, a ja nie zamierzam rezygnować z aktywności – zwierza się eurodeputowana.


Kobieta zmienną jest. Na zmianę decyzji czeka jej elektorat w Gdyni. Zresztą Joanna Senyszyn wolty swego czasu  już dokonała. Była w PZPR, a w 1980 roku wstąpiła do NSZZ "Solidarność", który opuściła w 1995. 


Jest niewątpliwie popularną polityk. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką i otrzymała w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. W 2009 roku z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego została wybrany z listy SLD do Europarlamentu uzyskując 52 329 głosów - dokładnie tyle samo co Bogusław Sonik z PO.


– Gdyby Joanna Senyszyn zdecydowała się na start w Gdyni byłaby świetną kandydatką, zdolna do nawiązania równorzędnej walki z urzędującym prezydentem. Gdynią swego czasu rządziła skutecznie Franciszka Cegielska. Czas by ster miasta ponownie dzierżyła kobieta. Lewicy nie stać by z wyborczych szranków wyłączyć takich wyrazistych i popularnych  polityków, którzy spędzają teraz czas w Brukseli, gdzie leniwie bije serce lewicy – tłumaczy Marek Formela, członek władz wojewódzkich SLD na Pomorzu.


Podobnego zdania jest Andrzej Różański, lider SLD w Gdyni, który starał się bez powodzenia nawiązać taką walkę z Wojciechem Szczurkiem.
–  Na nawiązanie równorzędnej walki z prezydentem Szczurkiem ma wielkie szanse właśnie Joanna Senyszyn. Ma niebanalną wiedzę i doświadczenie. Dodatkowym jej atutem jest świetne rozeznanie w strukturach europejskich, co mogłoby bardzo Gdyni pomóc, choćby w kwestii lotniska, które kontestuje Komisja Europejska. Prof. Senyszyn ma też swój medialny wyraźny obraz i dobry public relations – analizuje Różański i twierdzi, że Gdynia dotknięta jest swoistym kultem jednostki.
–  Dzięki propagandzie niczym ta z epoki Gierka, która przekonuje, że Gdynia to prezydent Szczurek, a Szczurek to Gdynia. Gdynianie zasługują na godnego kontrkandydata i rywalizację na programy. Joanna Senyszyn nie tylko dorównuje, ale i przewyższa Wojciecha Szczurka, choćby w tytułach naukowych.  Jest gdynianką od pokoleń, z krwi i kości -  snuje rozważania Różański.


Rocznie każdy deputowany zarabia brutto dokładnie 95482,44 euro, czyli  ponad 400 tys. zł. Mandat europosła to 34 tys. zł miesięcznie. Do tego 18 tys. zł diety, 75 tys. zł ryczałt na biura i asystentów, 4 tys. zł na biuro w Polsce. I kilometrówka. „Podróżnicy” są w stanie netto wyciągnąć z niej kilka tysięcy euro na czysto.  Jest więc o co walczyć.


Wybory do Europarlamentu (22-25 maja) w kalendarzu 2o14 roku o pół roku wyprzedzają wybory samorządowe (16 listopada).
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #3 Smok 2014-02-03 11:20
Juz się cieszyłem, że konkurencja odpada. SMOK WAWELSKI
Cytować
 
 
+2 #2 lajkonik 2014-02-02 15:18
w krakowie nawet smok by sie ucieszyl
Cytować
 
 
+3 #1 koleżanak 2014-01-30 16:11
no no pomysl wart mszy z udzialem tow.Millera ale czy wart brukselskiego portfela,pardon projektów w realizacji?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież