Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ponad 8 tys. podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu od pomorskich pracodawców

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2016 16:43

Gdańscy kupcy zebrali ponad 8 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu. Podpisy zebrane przez firmy skupione w Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku zostały przekazane na ręce Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele – Alfreda Bujary. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Zienkowicz i Marek Theus.


W czwartkowe popołudnie w sali Konferencyjnej firmy MATTHIAS sp. z o.o. odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele firm związanych z Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku, przekazali Pełnomocnikowi Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele ponad 8 tys. podpisów, które udało się zebraćalt– Dzisiaj mam taką okazję być w Gdańsku, z uwagi na posiedzenie Komisji Krajowej, i odebrać od Państwa te podpisy. Jest to pokazane w mediach, ale wiele podpisów i teczek z podpisami przychodzi do nas pocztą, gdzie nie mamy możliwości pokazania tego. To jest dowód na to, że wspólnie uda nam się wprowadzić to ograniczenie handlu w niedzielę, i że polscy pracodawcy popierają nasz projekt ustawy, a nie tak jak nam się próbuje wmawiać, że to tylko pewna grupa społeczna. Próbuje nam się ostatnio wmawiać, że to 100 tysięcy pracowników w Polsce straci pracę. Wcześniej było 70 tysięcy, dzisiaj już 100. Śmiem twierdzić, że Klub Jagielloński, który opublikował te informacje wyciągnął je z rękawa, bo one nie są poparte żadnymi badaniami – powiedział Alfred Bujara. – W tej chwili, jak mówi statystyka, w handlu brakuje 9 procent zatrudnienia, to jest 90 tysięcy, a straszy się Polaków tym, że z tego powodu wzrośnie bezrobocie. Tego się nie boimy. Z pewnością obroty przeniosą się na inne dni tygodnia, my szacujemy, że będą one o 5 procent większe. Do budżetu państwa, z tytułu chociażby tylko podatku VAT, wpłynie dodatkowo miliard czterysta milionów złotych.alt– Coraz więcej osób, coraz więcej rodzin jest dotkniętych pracą w niedziele. Jeżeli dzisiaj jest taka szansa, aby nasi pracownicy pracujący w handlu mogli tę niedzielę spędzać z rodziną, to bardzo chętnie się do tego przyczynimy – powiedział Marek Theus. – Zebraliśmy ponad 8 tysięcy podpisów w naszej grupie, aczkolwiek w dalszym ciągu jeszcze zbieramy i na pewno będziemy w kontakcie, żeby dosyłać kolejne podpisy. Te 8 tysięcy to tylko Pomorze Gdańskie i to w stosunkowo niewielkim zakresie. Myślę, że to minimum ,100 tysięcy, będzie wielokrotnie przekroczone.


Wolontariusze cały czas zajmują się zbiórką podpisów, które do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej muszą dotrzeć do 31 sierpnia. 1 września nastąpi ich przeliczanie, natomiast na 2 września zaplanowane jest przedłożenie zebranych podpisów marszałkowi Sejmu.


Reporterka „Gazety Gdańskiej” rozmawiała ze Stanisławem Zienkowiczem, jednym z przedstawicieli pracodawców, który powiedział, że inicjatywę zbierania podpisów wyrazili jego pracownicy, którzy pracują jako sprzedawcy, ale jednocześnie z własnej woli podjęli się trudu zbierania podpisów pod projektem ustawy. Stanisław Zienkowicz zrozumiał swoich pracowników i poparł ich działania m.in. poprzez przekazanie zebranych przez nich podpisów na czwartkowej konferencji.


– W zasadzie dzisiaj wypełniamy wolę pracowników. Nasi pracownicy, gdy zapoznali się z projektem ustawy, zwrócili się do nas, że oni też chcą zbierać podpisy. Różnica między nami, a korporacjami, czy dyskontami, jest taka, że u nas są pracownicy wieloletni. Pracują u nas matki, córki, wnuczki, a ich uczennice też już są pracownikami. Nasi pracownicy pracują u nas wiele, wiele lat. Mniej więcej 40 pracowników jest z nami ponad 20 lat – powiedział „Gazecie Gdańskiej” Stanisław Zienkowicz. – W krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Luksemburg, Austria, Grecja, Włochy, ludzie od kilkunastu lat nie pracują w niedziele, a u nas muszą pracować. My na zamkniętym handlu w niedziele tracimy jako pracodawcy, ale mam walczyć z pracownikiem, którego dzisiaj brakuje? Ustawa mówi, że oprócz większych sklepów, wszystkie sklepy dyżurne, czyli małe sklepy, będą czynne. Będzie czynna gastronomia, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy internetowe.altZe strony niektórych pomorskich pracodawców pojawiają się zarzuty, że przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele może ubyć kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Do tych zarzutów, w rozmowie z naszą reporterką, odniósł się Marek Theus.

– Cieszyłbym się, gdyby ci, którzy wypowiadają takie osądy skontaktowali się jednak z nami, jakby u źródła. Ja jestem pracodawcą od 25 lat działającym w handlu detalicznym i obserwuję, jak na przestrzeni tych 25 lat zmieniało się zatrudnienie w tym sektorze. Mówienie dzisiaj, że jeden dzień w tygodniu spowoduje drastyczny spadek zatrudnienia w obszarze handlu detalicznego jest nieprawdziwe i niesprawdzone, bo dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa działające w handlu detalicznym borykają się z problemem pracowniczym. W tym momencie kiedy pracowników nam brakuje, mówienie o tym, że będziemy ich zwalniać, jest niekonsekwentne jeśli chodzi o nasze zapotrzebowanie na pracowników – powiedział Marek Theus. – Cały czas mówię tym, którzy wypowiadają liczby 60, 80, czy 100 tysięcy, że dobrze by było najpierw poradzić się tych, którzy w tym obszarze działają od wielu lat i borykają się z tymi problemami, które mają w tej chwili wszystkie firmy handlowe w Polsce, czyli głównie niedoborem dobrze wyszkolonej kadry.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież