W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarła Anna Kurska

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 26 sierpnia 2016 11:58

Anna Kurska, sanitariuszka Szarych Szeregów, patriotka, polityk i prawnik, matka Jacka i Jarosława, zmarła 25 sierpnia 2015 r. w wieku 87 lat.Anna Kurska urodziła się 24 sierpnia 1929 roku we Lwowie. Była więc całe życie mentalnie i sentymentalnie związana z województwami wschodnimi Rzeczpospolitej.


W 1955 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Była sędzią. W sierpniu 1980 roku trafiła do Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku. Związała się z NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym została odwołana ze stanowiska sędziego. Pracowała w spółdzielniach kółek rolniczych województwa gdańskiego i elbląskiego.


W 1988 odzyskała uprawnienia adwokata i praktykowała w Tczewie do 1990 r., kiedy to odzyskała nominację sędziowską. Należała do Stowarzyszenia Godność.


Część sędziów zaangażowana była w stanie wojennym w wydawanie wyroków w procesach politycznych. Z kolei wyrazem ostracyzmu ze strony tego środowiska wobec sędzi Kurskiej było nie wybranie jej przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów gdańskich sądów do grona Sądu Lustracyjnego, którego zadaniem była weryfikacja sędziów, wydających wyroki w PRL z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej. Działania tego organu miały posłużyć samooczyszczeniu się środowiska sędziowskiego. W efekcie odszedł z sądownictwa… jeden sędzia.


W latach 2001-2007 była senatorem RP, związanym z PiS. W 2011 roku przystąpiła do Solidarnej Polski. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Angażowała  się w działalność na rzecz Polaków wywiezionych na wschód podczas II wojny światowej i tych, którzy po przesunięciu granic pozostali poza terytorium Polski.
ASG


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież