Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Inka. Zachowałam się jak trzeba” – pokaz filmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 26 sierpnia 2016 12:18

W sobotę, 27 sierpnia, o godzinie 17.00, dzień przed uroczystym pogrzebem Danuty Siedzikówny "Inki", w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Gdańsku Morenie Stowarzyszenie KoLiber oraz organizatorzy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zorganizują pokaz filmu dokumentalnego "Inka. Zachowałam się jak trzeba" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.  Dokument realizowany był między innymi w Trójmieście – pokazany został proces ekshumacyjny oraz biografia Danuty Siedzikówny "Inki". Oglądając film, można niemal przenieść się w czasie i poczuć atmosferę gdańskiego aresztu śledczego z 1946 r. Reżyser inscenizował z trójmiejskimi licealistami sceny, w oryginalnych celach, w których zamordowana została „Inka”.


W filmie możemy zobaczyć też prace ekshumacyjne na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Jednym z narratorów filmu jest profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab.  Piotr Niewiński, a także prof. Szwagrzyk i medycy sądowi z Wrocławia. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Niewińskim, który opowie o  postaci „Inki” oraz pracach przy odnajdywaniu jej szczątków.


Śp. Danuta Siedzikówna ps. "Inka", nie mając jeszcze skończonych 18 lat została zamordowana przez komunistycznych oprawców 28 sierpnia 1946 r. Dopiero w 2016 roku 28 sierpnia odbędzie się w Gdańsku państwowy pogrzeb tej niezłomnej bohaterki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK oraz śp. Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk", dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK.  W tym czasie oczy całej Polski zwrócą się w kierunku Gdańska.


- Czekaliśmy na ten pogrzeb 70 lat i to wielkie wydarzenie, że odbędzie się on ze wszystkimi honorami państwowymi. Od lat staramy się przybliżać Polakom postacie i walkę Żołnierzy Wyklętych na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, cieszę się, że odzyskują oni nie tylko pamięć, ale i honor – mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser prezentowanego w sobotę filmu i organizator Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 28 września – 1 października br.


Dzięki uprzejmości reżysera, który udostępnił produkcję i Centrum Kultury im. Jana Pawła II, które zezwoliło na skorzystanie ze swych pomieszczeń - wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Zwiastun filmu:


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież