Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pół roku elektronicznej recepty w Polsce

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 08 lipca 2020 17:11

8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wystawiono ponad 270 mln e-recept, które otrzymało ponad 25 mln pacjentów.


Elektroniczna recepta wpisała się w oczekiwania społeczne i stała się także nowym źródłem danych oraz informacji w ochronie zdrowia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum e-Zdrowia w Warszawie wynika, że o e-recepcie słyszało niemal 93 procent Polaków. Prawie 100 procent nie miało żadnych trudności z realizacją e-recepty. E-recepta została pozytywnie oceniona przez 84 procent badanych. Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki e-recepcie nie muszą już udawać się osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę w związku z potrzebą kontynuacji leczenia.

alt


Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę liczył sobie do tej pory 112 lat, a najmłodszy otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia. Najwięcej e-recept wystawia się pacjentom w grupie wiekowej od 61 do 70 lat. Od początku pandemii w Polsce we wszystkich grupach wiekowych zaobserwowano wzrost udziału e-recept. Największy wystąpił w grupie od 18 do 30 lat.

alt


Recepty papierowe występują jeszcze w obiegu, ale dotyczą głównie leków sprowadzanych w ramach importu docelowego, czyli leków z zagranicy dla konkretnego pacjenta w oparciu o specjalną procedurę, jak również leków dla osób o nieustalonej tożsamości oraz tzw. recept transgranicznych. Wystawienie recepty w tradycyjnej postaci możliwe jest także w przypadku, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do systemu lub internetu, np. podczas awarii lub wizyt domowych. Recepty „pro auctore” i „pro familia” mogą być wystawiane zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

alt


Najwięcej e-recept w okresie od stycznia do czerwca dotyczyło leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz choroby wieńcowej, marskości wątroby, a także zwalczania wysokiego poziomu cholesterolu, przeciwdziałania cukrzycy oraz depresji i ADHD.

źródło nfz.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież