Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję...

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lipca 2020 17:31

"Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotosem zamiast wzmocnić polską gospodarkę, może ją osłabić.


Może zwłaszcza osłabić w przeddzień wyborów prezydenckich.


To taki moment, gdy nieoficjalne spekulacje mają swój unikalny urok nawet jeśli biją wprost w gospodarczą rację stanu Polski. Tym bardziej, że to nie pomysł szanowanego na tych łamach prezesa Pawła Olechnowicza, który, co warto przypomnieć, też niespodziewanie został prezesem zarządu ówczesnej rafinerii. Zmiana wówczas o tyle była zaś spodziewana, że pod rządami prezesa Wojciecha Żurawika, zapalonego golfisty, gdański producent paliw miał nieimponujące wyniki, mniej więcej 5 mln zysku.


Doświadczenia gospodarcze prezesa Olechnowicza były już wówczas znaczące, wspierał sprzedaż elbląskiego Zamechu, którym kierował, koncernowi ABB; spędziła następnie trochę czasu w Zurychu ucząc się reguł globalizacji. Po powrocie próbował swoich sił w zarządzie Kętów, świadczył też usługi konsultingowe, m.in. objaśniał szefom krajowych spółek budowlanych, że w energetyce duży gracz może więcej niż mały.


Nic zatem dziwnego, że Grupa Lotos pod jego kierownictwem zrealizowała słusznie duży program inwestycyjny, a sam prezes cieszył się uznaniem bodaj 7 premierów. Media zaś słusznie traktowały go jako autorytet, bo poza niepowodzeniem na złożu Yme, radził sobie z Lotosem na miarę wyzwań czasu, a nawet wyraźnie go wyprzedzał prognozując przyszłość branży w Polsce.

alt


W styczniu 2008 na łamach "Parkietu" opublikowano autoryzowaną rozmowę z prezesem P. Olechnowiczem pod intrygującym tytułem: "Orlen i Lotos wcześniej czy później i tak będą jedną firmą".


W wywiadzie prezes podkreśla, że "w kierowaniu wielka firmą nie ma miejsca na emocje. Mnie trzyma w Lotosie program jego rozwoju. To wielka operacja, warto się przy niej potrudzić".


Jak wielka to może być operacja, wynika z następnych wypowiedzi.


"Biznes jest sztuką realizmu", dopowiada.


"Czy myśli Pan, że na przykład za 10 lat Grupa Lotos i Orlen powinny być jedną firmą?"


12 lat temu prezes Olechnowicz widział to tak: "Myślę, że jeśli nie znajdziemy (Orlen i Grupa Lotos - red.) pomysłu na funkcjonowanie w ramach jednego koncernu, to w ciągu tych 10 lat ktoś nas "rozpracuje". Najpewniej połączenie nie będzie się ograniczało tylko do Orlenu i Grupy Lotos(...) należy znaleźć dobre rozwiązanie w perspektywie 3-5 lat".


Na Pomorzu nie słychać było wtedy politycznego lamentu, że bez Lotosu i jego podatków nie da się ani żyć, ani tym bardziej rządzić. Milczały też sprzyjające rządowi Donalda Tuska media oszołomione intelektualną brawurą prezesa.


Mamy rok 2020 i wizja prezesa Olechnowicza, z 2.letnim opóźnieniem, doczekać się może spełnienia. Nie będzie to co prawda połączenie ze wspólnikiem zagranicznym, ale fuzje budowane cierpliwie przez PKN Orlen zmieniają horyzont gospodarczych możliwości Polski.


A PKN Orlen nie komentuje w trakcie negocjacji z UE "pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji i spekulacji dotyczących warunków".


Wywiadu Pawła Olechnowicza komentować nie trzeba. Po 12 latach sam jest pozytywnym komentarzem współczesnych okoliczności gospodarczych.

(mf)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież