NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję...

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lipca 2020 17:31

"Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotosem zamiast wzmocnić polską gospodarkę, może ją osłabić.


Może zwłaszcza osłabić w przeddzień wyborów prezydenckich.


To taki moment, gdy nieoficjalne spekulacje mają swój unikalny urok nawet jeśli biją wprost w gospodarczą rację stanu Polski. Tym bardziej, że to nie pomysł szanowanego na tych łamach prezesa Pawła Olechnowicza, który, co warto przypomnieć, też niespodziewanie został prezesem zarządu ówczesnej rafinerii. Zmiana wówczas o tyle była zaś spodziewana, że pod rządami prezesa Wojciecha Żurawika, zapalonego golfisty, gdański producent paliw miał nieimponujące wyniki, mniej więcej 5 mln zysku.


Doświadczenia gospodarcze prezesa Olechnowicza były już wówczas znaczące, wspierał sprzedaż elbląskiego Zamechu, którym kierował, koncernowi ABB; spędziła następnie trochę czasu w Zurychu ucząc się reguł globalizacji. Po powrocie próbował swoich sił w zarządzie Kętów, świadczył też usługi konsultingowe, m.in. objaśniał szefom krajowych spółek budowlanych, że w energetyce duży gracz może więcej niż mały.


Nic zatem dziwnego, że Grupa Lotos pod jego kierownictwem zrealizowała słusznie duży program inwestycyjny, a sam prezes cieszył się uznaniem bodaj 7 premierów. Media zaś słusznie traktowały go jako autorytet, bo poza niepowodzeniem na złożu Yme, radził sobie z Lotosem na miarę wyzwań czasu, a nawet wyraźnie go wyprzedzał prognozując przyszłość branży w Polsce.

alt


W styczniu 2008 na łamach "Parkietu" opublikowano autoryzowaną rozmowę z prezesem P. Olechnowiczem pod intrygującym tytułem: "Orlen i Lotos wcześniej czy później i tak będą jedną firmą".


W wywiadzie prezes podkreśla, że "w kierowaniu wielka firmą nie ma miejsca na emocje. Mnie trzyma w Lotosie program jego rozwoju. To wielka operacja, warto się przy niej potrudzić".


Jak wielka to może być operacja, wynika z następnych wypowiedzi.


"Biznes jest sztuką realizmu", dopowiada.


"Czy myśli Pan, że na przykład za 10 lat Grupa Lotos i Orlen powinny być jedną firmą?"


12 lat temu prezes Olechnowicz widział to tak: "Myślę, że jeśli nie znajdziemy (Orlen i Grupa Lotos - red.) pomysłu na funkcjonowanie w ramach jednego koncernu, to w ciągu tych 10 lat ktoś nas "rozpracuje". Najpewniej połączenie nie będzie się ograniczało tylko do Orlenu i Grupy Lotos(...) należy znaleźć dobre rozwiązanie w perspektywie 3-5 lat".


Na Pomorzu nie słychać było wtedy politycznego lamentu, że bez Lotosu i jego podatków nie da się ani żyć, ani tym bardziej rządzić. Milczały też sprzyjające rządowi Donalda Tuska media oszołomione intelektualną brawurą prezesa.


Mamy rok 2020 i wizja prezesa Olechnowicza, z 2.letnim opóźnieniem, doczekać się może spełnienia. Nie będzie to co prawda połączenie ze wspólnikiem zagranicznym, ale fuzje budowane cierpliwie przez PKN Orlen zmieniają horyzont gospodarczych możliwości Polski.


A PKN Orlen nie komentuje w trakcie negocjacji z UE "pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji i spekulacji dotyczących warunków".


Wywiadu Pawła Olechnowicza komentować nie trzeba. Po 12 latach sam jest pozytywnym komentarzem współczesnych okoliczności gospodarczych.

(mf)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież