Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję...

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lipca 2020 17:31

"Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotosem zamiast wzmocnić polską gospodarkę, może ją osłabić.


Może zwłaszcza osłabić w przeddzień wyborów prezydenckich.


To taki moment, gdy nieoficjalne spekulacje mają swój unikalny urok nawet jeśli biją wprost w gospodarczą rację stanu Polski. Tym bardziej, że to nie pomysł szanowanego na tych łamach prezesa Pawła Olechnowicza, który, co warto przypomnieć, też niespodziewanie został prezesem zarządu ówczesnej rafinerii. Zmiana wówczas o tyle była zaś spodziewana, że pod rządami prezesa Wojciecha Żurawika, zapalonego golfisty, gdański producent paliw miał nieimponujące wyniki, mniej więcej 5 mln zysku.


Doświadczenia gospodarcze prezesa Olechnowicza były już wówczas znaczące, wspierał sprzedaż elbląskiego Zamechu, którym kierował, koncernowi ABB; spędziła następnie trochę czasu w Zurychu ucząc się reguł globalizacji. Po powrocie próbował swoich sił w zarządzie Kętów, świadczył też usługi konsultingowe, m.in. objaśniał szefom krajowych spółek budowlanych, że w energetyce duży gracz może więcej niż mały.


Nic zatem dziwnego, że Grupa Lotos pod jego kierownictwem zrealizowała słusznie duży program inwestycyjny, a sam prezes cieszył się uznaniem bodaj 7 premierów. Media zaś słusznie traktowały go jako autorytet, bo poza niepowodzeniem na złożu Yme, radził sobie z Lotosem na miarę wyzwań czasu, a nawet wyraźnie go wyprzedzał prognozując przyszłość branży w Polsce.

alt


W styczniu 2008 na łamach "Parkietu" opublikowano autoryzowaną rozmowę z prezesem P. Olechnowiczem pod intrygującym tytułem: "Orlen i Lotos wcześniej czy później i tak będą jedną firmą".


W wywiadzie prezes podkreśla, że "w kierowaniu wielka firmą nie ma miejsca na emocje. Mnie trzyma w Lotosie program jego rozwoju. To wielka operacja, warto się przy niej potrudzić".


Jak wielka to może być operacja, wynika z następnych wypowiedzi.


"Biznes jest sztuką realizmu", dopowiada.


"Czy myśli Pan, że na przykład za 10 lat Grupa Lotos i Orlen powinny być jedną firmą?"


12 lat temu prezes Olechnowicz widział to tak: "Myślę, że jeśli nie znajdziemy (Orlen i Grupa Lotos - red.) pomysłu na funkcjonowanie w ramach jednego koncernu, to w ciągu tych 10 lat ktoś nas "rozpracuje". Najpewniej połączenie nie będzie się ograniczało tylko do Orlenu i Grupy Lotos(...) należy znaleźć dobre rozwiązanie w perspektywie 3-5 lat".


Na Pomorzu nie słychać było wtedy politycznego lamentu, że bez Lotosu i jego podatków nie da się ani żyć, ani tym bardziej rządzić. Milczały też sprzyjające rządowi Donalda Tuska media oszołomione intelektualną brawurą prezesa.


Mamy rok 2020 i wizja prezesa Olechnowicza, z 2.letnim opóźnieniem, doczekać się może spełnienia. Nie będzie to co prawda połączenie ze wspólnikiem zagranicznym, ale fuzje budowane cierpliwie przez PKN Orlen zmieniają horyzont gospodarczych możliwości Polski.


A PKN Orlen nie komentuje w trakcie negocjacji z UE "pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji i spekulacji dotyczących warunków".


Wywiadu Pawła Olechnowicza komentować nie trzeba. Po 12 latach sam jest pozytywnym komentarzem współczesnych okoliczności gospodarczych.

(mf)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież