Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lipca 2020 15:19

Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen


- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Czy potwierdza Pan te, na razie nieoficjalne informacje?
Daniel Obajtek: Nie potwierdzam tych informacji. Cały czas negocjujemy z komisją, jesteśmy w fazie bardzo intensywnych rozmów. Jedyne, co mogę potwierdzić to to, że ta decyzja zapadnie w lipcu. I to jest pewne. My też nie możemy dłużej tego procesu przeciągać. Komisja ogłosiła 22 lipca jako termin podjęcia decyzji. Wszystkie inne rzeczy to jest tylko jedna wielka spekulacja.


- A co ta decyzja będzie oznaczała dla PKN Orlen?
Daniel Obajtek: Oby ta decyzja oznaczała zgodę. To nie tylko decyzja dla PKN Orlen, ale dla całej naszej gospodarki, a także dla Lotosu i Pomorza. W końcu będzie firma, która będzie czempionem europejskim, która będzie mogła zdecydowanie mocniej inwestować, zdecydowanie mocniej konkurować na rynkach zewnętrznych. Powstanie firma, która będzie zdecydowanie bardziej stabilizować ceny naszych paliw, a przecież to jest ważne zarówno dla biznesu, jak i każdego klienta Lotosu i Orlenu, żeby ceny na stacjach były stabilne. I przez wspólny zakup ropy, poprzez zdecydowanie większy wolumen przy zakupie tej ropy możemy mieć również atrakcyjne ceny, co przełoży się na korzyści dla całej gospodarki. Nie wspomnę już o dziesiątkach innych synergii, które nastąpią i zoptymalizują te firmy. Nie będziemy się również dublować w pracach badawczo-rozwojowych. Firma będzie zdecydowanie bardziej się rozwijać.


- To spytam o jeszcze jedną fuzję. Jak przebiega proces łączenia PKN Orlen i Grupy Energa?
Daniel Obajtek: Tak naprawdę to fuzję mamy za sobą. Teraz następuje cały szereg badań, restrukturyzacji, połączeń. Cały czas pracujemy nad tym by Grupa Energa była grupą na której PKN Orlen będzie bardziej inwestował chociażby w niskoemisyjne źródła wytwarzania. I to już przynosi efekty. Proszę zobaczyć chociażby zmianę decyzji w sprawie elektrowni w Ostrołęce z węglowej na gazową. To bardzo ważna decyzja. Co stało się z giełdą po tej decyzji? Fundusze, akcjonariusze zobaczyli, że jednak w Polsce będzie prowadzony proces dekarbonizacji i teraz firmy energetyczne mają na giełdzie zdecydowanie większą wartość. Będziemy jeszcze bardziej inwestować w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Energa jest znana w Polsce z tego, że ma największy udział w tej zeroemisyjnej energii i na podstawie jej doświadczeń będziemy w to bardziej inwestować.

alt


- I w kierunku zielonej energii polska energetyka powinna pójść?
Daniel Obajtek: Wszystko ma swój czas. To nie jest proces dziś i jutro, ale musimy być do tego procesu przygotowani. Niskoemisyjna energetyka wymaga miliardowych nakładów. I w momencie, gdy taka firma jak Energa nie miałaby solidnego partnera finansowego, nie stać by jej było na przeprowadzenie inwestycji w tym zakresie. Choćby nawet taka farma wiatrowa na Bałtyku to jest koszt rzędu 10 miliardów złotych. Grupa Energa dostała bardzo mocnego partnera, właściciela finansowego, który może w zeroemisyjną energetykę inwestować.


- Wspomniał Pan o morskich farmach wiatrowych. Kilka dni temu przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, MON, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz organizacji branżowych podpisali w środę list intencyjny ws. współpracy i wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Co to oznacza dla całego polskiego sektora energetycznego?
Daniel Obajtek: To jest bardzo ważny sygnał, bo tego typu inwestycje muszą być popierane różnymi aktami legislacyjnymi i strona rządowa jest bardzo ważna w tym procesie. My również podpisaliśmy wcześniej list intencyjny z PGE, która również będzie budować taką farmę na Bałtyku. Każda firma będzie miała osobną inwestycję, ale logistyki nie możemy dublować. Do tego dokłada się list ze strony rządu, co jest bardzo ważne, bo tu chodzi o odbiór tej energii, więc tu jest konieczna ta współpraca przy tak dużych inwestycjach. To jest coś, co wyznacza nam nowe kierunki, ale do tego musimy mieć silny podmiot gospodarczy. Dam taki przykład: wszyscy chcemy być Europejczykami pełną parą, jesteśmy Europejczykami pełną parą. Jeśli więc tak ma być, nie możemy mieć gospodarki postsowieckiej z małymi spółkami. Ta Europa, która bardzo mocno się rozwija, już dawno te procesy przeprowadziła. Te połączenia ma za sobą, ma swoich czempionów narodowych, którzy inwestują w tak duże projekty. My po to się łączymy, żeby móc inwestować.


- To z czego wynika krytyka tych fuzji?
Daniel Obajtek: To jest zwykłe politykierstwo i chronienie, przepraszam, że tak to określę „lokalnych koryt”. Gospodarkę mamy jedną i nie może być w Polsce takiego zwyczaju, że reformuje się firmy, gdy stuka do nich komornik. Bo taki zwyczaj do tej pory był. Ja przypomnę sytuację Lotosu w 2008 roku, czy też w 2014 roku: Lotos jest firmą, która jest mniej odporna na wahania makroekonomiczne. Musimy stworzyć firmę, która będzie większa i skuteczniejsza. Dziwię się takiemu krytycznemu podejściu. Ale, jeżeli Platforma Obywatelska wszystko co robi PiS neguje, to również fuzje neguje. Ale chcę zaznaczyć, że nawet Platforma Obywatelska przez pewien czas planowała połączenie Lotosu i PKN Orlen. Niestety, bardzo szybko się z tego wycofano, nie z przyczyn gospodarczych, ale z powodu lokalnych watażków, którzy stwierdzili, że nie może do tego połączenia dojść. Wszystkie formacje polityczne, które przechodziły przez okres transformacji miały taki pomysł, tylko nikt nie chciał tego zrobić. Ten proces powinien być ponad polityczny. PiS ma odwagę, by ten proces dla dobra całej polskiej gospodarki, dla przyszłych pokoleń przeprowadzić.


- Muszę zapytać także o 100 milionów złotych, jakie przeznaczył PKN ORLEN na pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do kogo trafiły lub trafią te pieniądze?
Daniel Obajtek: Te pieniądze już trafiły poprzez fundację do placówek medycznych, domów opieki, służb mundurowych. To były kombinezony, respiratory, samochody, karetki, także pomoc finansowa. Orlen stanął na wysokości zadania. Orlen jest firmą narodową, Orlen zarabia, więc musi także wspierać działania społeczne. To jest nasz rynek, to jest nasz kraj, to są nasi obywatele i również biznes, korzystając z tego rynku, musi wspierać działania społeczne. Jeszcze raz podkreślam to, co zawsze podkreślałem: kapitał ma swoją narodowość. Nie bądźmy naiwnymi ludźmi, bo powtarza się nam, że kapitał nie ma narodowości. To nie jest prawda. Kapitał ma narodowość. Tak samo podchodzi się do tego w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii. A nam się wmawiało co innego. Gdyby kapitał nie miał narodowości, to Orlen czy inne spółki nie miałyby możliwości tak szeroko reagować w trakcie pandemii.

Rozmawiał Jarosław Popek na antenie Radia Gdańsk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież