NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 80 zł dla prezydent

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 lipca 2020 17:49

W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, w komercyjnej strefie płatnego parkowania w śródmieściu Gdańska kierowcy płacą 20 złotych za 3 godziny - lub 800 zł za miesięczny abonament. Jeśli jednak należą do klanu samorządowej władzy, to wówczas przy budynku rady miejskiej przy ul. Wały Piastowskie korzystają z darmowych zbytków. Każdy przedstawiciel aparatu obdarowany przywilejem dostaje roczny nieopodatkowany bonus za 9 600 zł. Nie jest więc prawdą, że jest bieda w mieście i zabraknie na światło uliczne lub ciastko dla prezydent...- Uchwała powinna zostać przeanalizowana przez wojewodę. Art. 32 Konstytucji RP mówi o równości obywateli wobec prawa, równym ich traktowaniu przez władze publiczne, a tutaj władze publiczne traktują siebie lepiej niż innych obywateli - mówi "Gazecie Gdańskiej" gdański radny, wiceprzewodniczący "Porozumienia", Karol Rabenda. I dodaje: - Ten brak społecznego wyczucia jest szczególnie jaskrawy, gdy w okresie pandemii koronawirusa, samochód zapewnia komfort zdrowotny.


Strefa drastycznych opłat za parkowanie - od poniedziałku do poniedziałku, codziennie od 9 rano do 20 wieczorem - zaczyna się tuż przed ul. Bastion św. Elżbiety przy której znajduje się wjazd na teren biurowca samorządu Gdańska. Informują o tym ustawione po obu stronach ul. Wały Piastowskie znaki drogowe z sygnaturą strefy specjalnej i czasokresem płatnego parkowania.

alt


Kilkanaście metrów dalej, już na obszarze objętym stawkami giełdowymi, przy wjeździe na parking rady miasta znajduje się drugi znak. To znak granicy terytorium miejskiej władzy. Powiadamia, że zakaz wjazdu na bezpłatny plac nie obejmuje m.in. "Radnych Miasta Gdańska, pojazdów służbowych urzędu".

alt


Tę piękną gębę przyprawili gdańskiej władzy, dzielącej obywateli na równych i równiejszych, pospołu politycy Platformy Obywatelskiej: Łukasz Bejm, Kamila Błaszczyk, Wojciech Błaszkowski, Katarzyna Czerniewska, Beata Dunajewska, Piotr Dzik, Anna Golędzinowska, Michał Hajduk, Beata Jankowiak, Lech Wałęsa (d. Kaźmierczak), Krystian Kłos, Andrzej Kowalczys, Bogdan Oleszek, Jan Perucki, Agnieszka Owczarczak, Przemysław Ryś, Mateusz Skarbek, Cezary Śpiewak-Dowbór, Andrzej Stelmasiewicz, Teresa Wasilewska, Karol Ważny.
- Zestawienie tych znaków i przywileje tak jaskrawe nie przynoszą chwały ani autorom uchwały, ani tym radnym, którzy ją poparli. Nasz głos jako opozycji został zbyty, ale może trzeba od jesieni ograniczyć ultradrogą strefę wyłącznie do ścisłego centrum Głównego Miasta, nie rozciągać jej poza Targ Rybny, Drzewny i Węglowy, uwolnić niedziele spod opłat - mówi z kolei Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska z PiS.

alt


22 radnych PO zafundowało sobie - i 12 opozycjonistom - kosztem budżetu prawo do zaoszczędzenia ok. 320 tys. złotych. Z dobrodziejstwa uchwały przyjętej przez zorganizowana grupę polityczną o charakterze liberalnym skorzystają także faworyzowani przywilejem parkingowym wybrani przedstawiciele miejskiego aparatu władzy - do ich wyłącznej dyspozycji jest z kolei parking przy budynku magistratu. Łącznie w dyspozycji prezydent Aleksandry Dulkiewicz i sekretarz Danuty Janczarek jest ok. 300 ekskluzywnych miejsc parkingowych wydzielonych z zasobu publicznego. Każde warte, według stawek zapisanych w uchwale, co najmniej 800 złotych miesięcznie. Łącznie daje to stratę w budżecie, o którego stan tak troszczy się publicznie prezydent Gdańska, na kwotę od 2,5 do 3 mln złotych rocznie.


Nowe uregulowania są neutralne dla portfeli magistrackiej klasy wyższej. Alan Aleksandrowicz - posiadacz hondy civic, Piotr Borawski - vw golfa varianta, Piotr Grzelak - skody fabii i citroena picasso oraz Piotr Kowalczuk - renault clio mogą przeznaczyć "800 plus" na cele socjalno-bytowe swoich rodzin. Oprócz samochodów służbowych z kierowcami, co demokracji gdańskiej przyprawia gębę inną niż oficjalnie "drogim gdańszczankom i drogim gdańszczanom" jest polecana do wierzenia - mają prawo do 12 m. kwadratowych gratisowej powierzchni postojowej na placu przy urzędzie. Urząd ma też, jako udziałowiec domu towarowego na Targu Siennym, do swojej dyspozycji kilkadziesiąt miejsc postojowych na jego parkingu.
Przyznawanych po uważaniu czy za lojalność wobec politycznej oligarchii?


Każdy inny obywatel nie należący do zorganizowanej grupy posiadającej aktualnie władzę nad Gdańskiem i portfelami gdańszczan może płacić w nowej śródmiejskiej strefie płatnego parkowania od godziny 9 do 20, od 5,50 zł za godzinę do 7,90 zł za niektóre z kolejnych. Pechowcy, którzy pracują w okolicy mają prawo dziennie zapłacić za 8 godzin ok. 50 złotych - co oznacza 250 zł w tygodniu, 1050 zł w miesiącu. Władza PO była jednak miłosierna i wprowadziła abonament miesięczny - 800 złotych dla ukochanych gdańskich przedsiębiorców.


Nowe stawki mogą ułatwić wprowadzenie jeszcze wyższych stawek w projektowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego parkingach kubaturowych. Treść tych porozumień zawartych przez władze Gdańska z prywatnymi inwestorami ukrywana jest przed "kochanymi gdańszczanami". Dziwna to sytuacja, bo dotyczy substancji publicznej, z której władze Gdańska chcą wywłaszczyć stronę społeczną. Z różnych informacji wynika, że ceny w takich prywatnych obiektach mogą zaczynać się od 7 złotych za godzinę. Zwolennik tych rozwiązań, zastępca prezydenta miasta Alan Aleksandrowicz, mając dochód roczny na poziomie 444 tys. zł i bezpłatne miejsce na parkingu urzędu, jakoś to z pewnością wytrzyma.


Drakońskie stawki nie obejmą posiadaczy gruntów. Każdy metr działki opodatkowany jest rocznie kwotą 50 groszy. To oznacza, że zamożni gdańszczanie mając spłachetek ziemi, właśnie 12 metrów kw. udziału w gruncie wspólnoty, parkują rocznie za 6 złotych.
Prezydent Gdańska dojrzała też potencjał komercyjny na placu przy ul. 3 Maja, opodal b. siedziby urzędu pracy i dworca. Płacąc "niezwłocznie" 5-5,10 zł za godzinę można tam zasilić budżet publiczny kosztem prywatnego. Wtedy pani prezydent może kupić za 80 zł z kasy miasta ciastko z kawą w ulubionej cukierni na spotkanie z posłem, a skarbnik I. Kuś uzna wydatek za zasadny. Chyba, że jest się szczęśliwym posiadaczem auta hybrydowego. Wyższa klasa średnia, na której ekspansji tak zależy władzom miejskim, nic wtedy za parkowanie nie zapłaci. Co innego gminny lud, który dopiero się dorabia. Może dopłacać za eleganckie sąsiedztwo.


Miasto tak zaprojektowane musi być symbolem szczodrości. Szczodrości władzy dla władzy!


Warszawianie mają więcej szczęścia od gdańszczan. Ponieważ to jednak ich prezydent, a nie gdańska patrycjuszka, został przez partię wysłany w wyborczy bój, parkingowe myto nie jest jeszcze prawem stosowanym.

(gg,ts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież