Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ruszają tajne negocjacje cen wody w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 października 2011 14:53




SAUR Neptun przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To wyjściowe propozycje monopolisty do negocjacji. Ich szczegóły, podobnie jak i propozycje SAUR Neptun są owiane tajemnicą.  Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków.
- Szczegóły negocjacyjne pozostaną na tym etapie tajemnicą. Mogę jednak zapewnić, że gdańszczanie będą pozytywnie zaskoczeni cenami wody w przyszłym roku – zapewnia nas wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny m.in. za  politykę gospodarczą miasta Gdańska. Dopytywany, czy ceny wody wzrosną o 15 procent stwierdził, że będą grubo niższe.


Na grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska gdańscy rajcy najpewniej nie podejmą dyskusji nad cenami wody.
- Negocjacje prowadzi prezydent miasta i cokolwiek byśmy nie zrobili to decyzja należy do niego. Nie spodziewam się by rada dyskutowała nad cenami wody. To nie będzie miało znaczenia. Tak jest skonstruowana ustawa. Pozostaje więc mieć nadzieję, że prezydent Adamowicz użyje swoich zdolności negocjacyjnych i nowe ceny wody nie będą drastycznie wyższe. Będą to negocjacje  z nowym prezesem SAUR Neptun Gdańsk, więc będzie to dla prezydenta Adamowicza nowe doświadczenie – uważa Maciej Krupa, szef klubu PO, najsilniejszego w Radzie Miasta Gdańska. Przypomnijmy, że dotychczasowy prezes SAUR Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk zrezygnował ze stanowiska, choć do końca miesiąca pozostaje na stanowisku dyrektora generalnego spółki. SAUR Neptun Gdańsk, która od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy. SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo – kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.


Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdaniem radnego Krupy Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na cenę wody.  Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wygrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  Zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku - ceny ulegają zmianie.


Jednak przy solidarnej postawie prezydenta i radnych można negocjować intensywnie i skutecznie. Tak uczynili sopocianie. W kwietniu zostały w Sopocie ustalone ceny wody i wywozu ścieków na 7,32 zł netto przy stawce 8,95 zł netto dla Gdańska przy wspólnym stanowisku Rady Miasta i prezydenta Sopotu.
Czy tak jak w zeszłym roku kilkunastoprocentowa podwyżka cen wody i ścieków niedługo stanie się faktem okaże się na ostatniej w tym roku sesji miejskiej rady zapowiedzianej na 22 grudnia 2011 roku. 


Tematem ceną wody ma też zając się 26 października Komisja Rewizyjna Rady Miasta Gdańska. Zostanie na niej zaprezentowane pierwsze sprawozdanie z prac zespołu d.s. kontroli w zakresie sprawowania nadzoru właścicielskiego w GIWK  Sp. z .o.o oraz sposobu rozliczania przez spółkę odpisów amortyzacyjnych od  środków trwałych ze szczególnym uwzględnieniem odpisów od środków wytworzonych w części sfinansowanej dotacją z Funduszu Spójności. Zespól  tworzą radni Jolanta Banach, Grzegorz Strzelczyk – przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Adam Nieroda,  członek Komisji Rewizyjnej.


- Zagadnienia związane z amortyzacją środków służących inwestycjom, modernizacji infrastruktury wodno – kanalizacyjnej mają wpływ na ceny wody i odprowadzania ścieków. Jest to w Gdańsku najbardziej kosztotwórczy składnik ceny wody i odprowadzania ścieków. Dlatego  zespół zwrócił się do Wydziału Polityki Gospodarczej z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące metod amortyzacji dokonywanych przez spółkę, kosztów amortyzacji środków trwałych finansowanych ze środków własnych i środków pochodzących z dotacji unijnych, struktury angażowanych środków własnych i dotacji Unii w inwestycje i modernizację, sposobu amortyzacji środków wniesionych przez gminę do spółki w formie aportu, opinii biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych GIWK-u – relacjonuje nam radna Banach.
Na wniosek radnej Banach Wydział Polityki Gospodarczej UM do 4 listopada ma przedstawić informację o okresach amortyzacji środków trwałych w podziale na grupy według Klasyfikacji Środków Trwałych.


ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież