Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 23 listopada 2016 07:24

Pomimo że Dzień Pracownika Socjalnego przypada 21 listopada w Gdańsku obchody tego święta rozciągnięte zostały na dwa dni. 22 listopada w Europejskim Centrum Solidarności pracownicy socjalni mieli możliwość spotkania się z władzami lokalnymi. Ponadto czternastu pracowników za swoją ciężką, ale niezwykle potrzebną, pracę zostało uhonorowanych medalami Prezydenta Miasta Gdańska.


Dzień Pracownika Socjalnego to święto wszystkich pracowników służb społecznych, które weszło w życie mocą ustawy z 1990 roku, zaś obchodzone jest 21 listopada. Jest to dzień wolny od pracy dla pracowników socjalnych, a państwowe obchody, podczas których pracownicy spotykają się z przedstawicielami władz lokalnych, to wieloletnia tradycja podtrzymywana w całym kraju. W Gdańsku obchody Dnia Pracownika Socjalnego odbyły się w tym roku 22 listopada. W Europejskim Centrum Solidarności pracownicy, m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, spotkali się, by wspólnie świętować swój dzień, a właściwie, jeśli chodzi o Gdańsk, dwa dni.


Pracownik socjalny to funkcja niezwykle odpowiedzialna i trudna. Ludzie, którzy związali swoją karierę z tą dziedziną, mają za zadanie nieść pomoc innym ludziom. Nie jest to tylko wsparcie finansowe, ale także mentalne i duchowe. Jednocześnie pracownicy socjalni muszą zadbać o to, by ich podopieczni mogli się usamodzielnić, gdyż zadaniem pracowników socjalnych absolutnie nie jest wyręczanie. Znalezienie "złotego środka" w tej materii jest zadaniem skomplikowanym i wymaga od pracowników umiejętności panowania nad własnymi emocjami. Niektóre jednostki socjalne zajmują się także doraźną pomocą mieszkańcom w razie sytuacji kryzysowej, którą jest np. powódź. Cała "branża" socjalna jest złożonym "organizmem", który ma za zadanie maksymalnie pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Może mieć ona charakter jednorazowy, doraźny lub długofalowy. Ten zawód to nie tylko praca, to także misja, która ma na celu wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej, niezależnie od jej przyczyny.


alt


- Wyczytałam w jakimś kalendarzu, że 21 listopada to Dzień Życzliwości i pomyślałam sobie, że coś w tym jest. Nieprzypadkowo chyba skojarzono to z Dniem Pracownika Socjalnego, bo trzeba powiedzieć, że tej życzliwości potrzeba nam bardzo dużo. Nam, którzy jesteśmy kierowani do osób, które nie zawsze są miłe i sympatyczne, ale na pewno zawsze potrzebujące naszego wsparcia - powiedziała Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Ponieważ jestem [dyrektorem MOPR red.] relatywnie krótko, trochę nieco ponad trzy miesiące, to nie wszystko udało mi się poznać, nie wszystkich spraw dotknąć, natomiast trzy miesiące to wystarczająco dużo, by nabrać przeświadczenia i doświadczenia, że w strukturach gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pracuje bardzo wielu wspaniałych ludzi, bez których to, czym dzisiaj Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest, nie byłby i te formy pomocy, której udziela, nie miałyby tak wspaniałego wymiaru.


Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku podkreśliła jak ważne jest wypracowanie samodzielności u podopiecznych ośrodka.

- To co mamy robić to nie wyręczać, nie prowadzić za rękę, nie ciągnąć i nie pchać, ale uzdatniać do samodzielności - powiedziała Małgorzata Niemkiewicz. - Choć czasem mamy zakusy takich nadopiekuńczych, nadtroskliwych rodziców i mamy tendencje do tego, by tych naszych podopiecznych "ciągnąć czasem za uszy", to jednak to, co powinniśmy robić, to dawać samodzielność. To takie mądre, rodzicielskie podejście, które wychowuje do życia dla innych.


Podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego prezydent Paweł Adamowicz wręczył zasłużonym pracownikom medale Prezydenta Miasta Gdańska. Wyróżnieni zostali: Dariusz Brodacki, Marta Grala, Kazimierz Kaszubowski, Mariola Klosskowska, Aleksandra Konkol, Jolanta Kreft, Barbara Kulesza, Teresa Łukaszewicz, Sylwia Mrowińska, Agnieszka Pawłowska, Aleksandra Rutkowska, Marta Sobocińska, Małgorzata Trościańczyk-Tobolska i Danuta Podogrodzka-Oleńko.


alt


alt


Prezydent Paweł Adamowicz to Honorowy Pracownik Socjalny Miasta Gdańska. Prezydent Gdańska powiedział, że jest także wolontariuszem, który prywatnie zajmuje się sytuacją kilku gdańskich rodzin. Paweł Adamowicz przyznał, że jego współpraca z podopiecznymi nie jest wolna od błędów.

- Jak to w życiu bywa odniosłem parę spektakularnych porażek. Jedna pani powinna już zdać maturę, a jeszcze jej nie zdała. Inny pan mógł podejmować legalną pracę, a nie podjął jej, pomimo zaangażowania dyrektora Budnika [Roland Budnik - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy red.] - powiedział Paweł Adamowicz.

Jednocześnie prezydent Gdańska może pochwalić się sukcesami, ponieważ jedna z jego podopiecznych w przyszłym roku, jako pierwsza osoba z tej rodziny, zdobędzie wyższe wykształcenie z tytułem magistra zarządzania.


alt


Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Gdańsku stały się okazją do "awansu" prezydenta Gdańska - Paweł Adamowicz uzyskał status Specjalisty Pracy Socjalnej, co spotkało się z aplauzem publiczności i lekkim zawstydzeniem prezydenta.


W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się nie tylko część oficjalna obchodów Dnia Pracownika Socjalnego - przygotowano także atrakcje takie jak występ Kabaretu Zachodniego oraz warsztaty z baristą. Ponadto każdy z pracowników socjalnych otrzymał specjalny bon o wartości 60 zł, który mógł przeznaczyć np. na wypicie kawy w jednej z gdańskich kawiarni.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież