"Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Była pętla autobusowa, wraca parking autobusowy

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 23 listopada 2016 14:28

W sierpniu 2013 roku zlikwidowana została pętla autobusowa przy ul. Jana z Kolna. W tym miejscu powstał parking wielopoziomowy. W 2016 zdecydowano o przywróceniu prawie w tym samym miejscu parkingu autobusowego. Koszt inwestycji to 1,56 mln złotych.Przy ul. Jan z Kolna zlokalizowana była pętla m.in. dla autobusów jadących w kierunku Orunii. W 2013 została zlikwidowana. Decyzję tę tłumaczono zmianami w organizacji ruchu w centrum miasta wynikającymi z budowy Nowej Wałowej. Na miejscu pętli stanął parking wielopoziomowym. W tym roku wiele osób ze zdziwieniem mogło przyjąć informację o przywróceniu pętli autobusowej przy ul. Jana z Kolna.


Dwukrotnie interpelacje w tej sprawie składał radny Piotr Czauderna. W listopadzie radny pytał jakie były argumenty zamknięcia pętli? Czy znajdowała się w obrębie nieruchomości pod budowę biurowca Tryton lub w granicach wielopoziomowego nadziemnego parkingu? Miasto odpowiedziało, że pętla została zamknięta gdyż na jej części, działce gminnej, zlokalizowany jest parking wielopoziomowy. Grunt pod parking został oddany w odpłatne użytkowanie do 30 września 2033 roku.


Radnego zastanowiło również to, że plac postoju przy ul. Giełguda, który został wytypowany jako docelowa lokalizacja parkingu autobusów miejskich okazał się teraz nieodpowiedni ze względu na środowisko (kolonia chronionych nietoperzy) i uwarunkowania techniczne (duże koszty przełożenia biegnącego tam ciepłociągu). Piotr Czauderna zapytał dlaczego tych analiz nie przeprowadzono przed wskazaniem lokalizacji placu przy ul. Giełguda i czy ktoś poniesie za to osobistą odpowiedzialność. Miasto nie odpowiedziało wprost. Wyjaśniono, że przed wykonaniem placu w wersji docelowej projektant rozpoznał warunki techniczne i dostał opinie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie kolonii nietoperzy. To zadecydowało o odstąpieniu od inwestycji. Nie ma słowa wyjaśnienia dlaczego tych badań nie przeprowadzono przed wskazaniem placu przy ul. Giełguda, ani kto ponosi odpowiedzialność osobistą za te decyzje. Miasto nie odpowiedziało również na kolejne pytanie radnego Czauderny o to kto ponosi odpowiedzialność za niepotrzebne wydatkowanie z kasy miejskiej dodatkowych środków, skoro istniejącą najpierw, a następnie zlikwidowaną pętlę autobusową trzeba przywrócić w poprzednie miejsce kosztem ponad 1,5 mln zł. W odpowiedzi miasta czytamy, że obecnie teren przy ul. Jana z Kolna pełni funkcję technologicznego placu postojowego dla autobusów, jest typowym parkingiem autobusowym, bez obsługi pasażerskiej. Przygotowanie placu postojowego wraz z budynkiem socjalnym nie jest odtworzeniem dawnej pętli, a zbudowaniem nowego placu wraz z obiektem - informuje miasto.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież