Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak powinny rozwijać się kompetencje osobiste i zawodowe w XXI wieku?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 listopada 2016 17:34

Czym jest Centrum Rozwoju Talentów  w Gdańsku? Co to jest talent? Jak wspierać rozwój pasji i uzdolnień dzieci? Czym jest doradztwo zawodowe? W jaki sposób oczarować potencjalnego pracodawcę? Odpowiedzi na te i inne pytania można było usłyszeć podczas konferencji "Rozwój kompetencji osobistych i zawodowych w XXI wieku - wyzwanie dla edukacji i poradnictwa zawodowego", która odbyła się 21 listopada w Europejskim Centrum Solidarności.


Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Roland Budnik mówił, że jeśli chodzi o wybór kariery zawodowej wśród młodych ludzi pozornie powinno się wydawać, że wszystko jest w porządku - w wyborze kolejnych etapów edukacji pomagają im rodzice, od lat funkcjonuje też, przynajmniej w teorii, system, który pomaga w wyborze zawodu, niemniej jednak aż 80% pracowników twierdzi, że nie jest zadowolonych ze swojej pracy.

- Jednak coś jest nie w porządku, ponieważ aż 80% pracowników twierdzi, że nie pracuje w miejscu, w którym marzyłoby i nie pracuje na stanowisku, na którym mogłoby się w pełni rozwinąć zawodowo - powiedział Roland Budnik.


alt


Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku dodał, że 25% osób bezrobotnych w Gdańsku to ludzie z wyższym wykształceniem. Jednocześnie zaledwie 5% absolwentów szkół ponadgimnazjalnych to uczniowie zawodówek. Zaspokaja to zaledwie 15% rynku lokalnego w tej materii. Dodatkowo Roland Budnik powiedział, że poradnictwo zawodowe w polskich szkołach niestety, prócz nielicznych wyjątków, po prostu nie istnieje, natomiast poradnictwo zawodowe w Urzędach Pracy jest w fazie zaniku, gdyż nie promuje się zatrudniania doradców zawodowych, a doradców klienta.

- Warto zastanowić się nad tym, czy dobrze wybieramy szkoły, czy dobrze udaje nam się ustalić talenty uczniów, dzieci, również osób dorosłych, czy znamy swój potencjał - mówił Roland Budnik.


Odpowiedzią na zapotrzebowania ludzi chcących dobrze pokierować swoją karierą zawodową jest m.in. Centrum Rozwoju Osobistego. To oddział Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, który powstał w czerwcu tego roku. Swoim klientom oferuje trzy przestrzenie: Akademię Kariery, czyli miejsce, gdzie uzyskać można specjalistyczne wsparcie przy realizacji celów zawodowych, Strefę Rozwoju Osobistego, która pomaga osobom bezrobotnym odnaleźć się na rynku pracy oraz Młodzieżową Krainę Talentów, czyli miejsce przeznaczone nie tylko dla uczniów, którzy chcą dobrze wybrać ścieżkę zawodową, ale także dla ich rodziców, nauczycieli i szkolnych doradców zawodowych.

- Doradztwo zawodowe powinno być przede wszystkim dla ludzi młodych, czyli wtedy, kiedy człowiek podejmuje sam pierwszą decyzję zawodową, kiedy z edukacji ogólnokształcącej przechodzi do edukacji zawodowej. Wtedy bardzo istotna jest rola doradcy zawodowego, który ma wspierać i pomagać w wyborach - powiedziała Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik Centrum Rozwoju Talentów. - Ten drugi wątek, kiedy doradca zawodowy jest bardzo potrzebny, to wtedy, kiedy człowiek wchodzi na rynek pracy, kiedy potrzebuje wsparcia w tym, jak się poruszać na rynku pracy. Potrzebuje też wiedzy na temat tego, jak rynek pracy funkcjonuje. I ta trzecia sytuacja, która jest bardzo istotna jeśli chodzi o rolę doradcy zawodowego, to wtedy, kiedy człowiek jest już na rynku pracy, ale z różnych powodów staje się osobą bezrobotną i potrzebuje ogromnego wsparcia, ogromnej pomocy, także tej motywacyjnej, po to, by na ten rynek pracy powrócić.


alt


Ponadto, podczas konferencji, pracownice Centrum Rozwoju Talentów opowiedziały uczestnikom czym jest w ogóle talent. Definicji szeroko rozumianego talentu jest wiele, natomiast o tym, czym jest talent dla pracowników Centrum Rozwoju Talentów opowiedziała Anna Domagalska z Centrum Rozwoju Talentów.

- Talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, postępowania, który może znaleźć, przede wszystkim, pożyteczne zastosowanie - powiedziała Anna Domagalska.


Anna Czepiel z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju zwróciła uwagę na kwestie doradztwa zawodowego w polskich szkołach.

- Powiedzenie, że przed doradztwem zawodowym w polskich szkołach stoją wyzwania to za mało powiedziane, ono musi się w polskich szkołach narodzić - powiedziała Anna Czepiel


alt


Anna Czepiel podkreśliła, że obecnie doradztwo zawodowe w polskich szkołach to głównie pogadanki na temat pisania CV i sposobów autoprezentacji, tymczasem powinno ono mieć formę indywidualnego poznawania predyspozycji ucznia i realna pomoc młodym ludziom w wyborze ścieżki zawodowej. Anna Czepiel podkreśliła, że rozmowa z doradcą zawodowym powinna przypominać rozmowę z psychologiem. Prelegentka przedstawiła Finlandię jako kraj, w którym szkolne doradztwo zawodowe stoi na bardzo dobrym poziomie. W trzech ostatnich klasach szkoły podstawowej (fińska podstawówka ma 10 klas), młodzi Finowie mają łącznie 76 godzin indywidualnego programu, który pomaga im podjąć dobrą decyzję w kwestii wyboru ścieżki kariery, a 95% uczniów korzysta z indywidualnych rozmów z doradcą. Ponadto prowadzone są tam warsztaty w różnych firmach i instytucjach, które umożliwiają uczniom poznać "od kuchni" dane miejsce pracy.


Renata Gut z Instytutu Talentów Flashpoint podkreśliła jak ważne jest robienie w życiu tego, co lubimy. Sprawia nam to radość, a tym pozwala osiągnąć wysokie wyniki i efektywność. Są to tzw. "zielone ścieżki". Jeżeli robimy coś, co nie sprawia nam satysfakcji, to nieważne jak dużo włożymy w to pracy i wysiłku - wyniki nie będą tak dobre, jak w przypadku robienia czegoś z pasją. Renata Gut zwróciła również uwagę, że często dzieci wykazują talenty, które nie do końca jest w stanie zdefiniować polska szkoła, a jednak mogą być niezwykle przydatne w karierze zawodowej. Ponadto liczy się specjalizacja w konkretnej dziedzinie, bo to może przynieść sukces w przyszłości.


Dr Marek Suchar ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie powiedział, że trzeba brać pod uwagę zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Istotne są m.in. nowoczesne metody poszukiwania pracy np. poprzez targi i giełdy pracy lub za pomocą portali społecznościowych. Ponadto powstaje wiele nowych zawodów, które są przyszłością. Dodatkowo dr Marek Suchar powiedział, że istotne jest nie tylko samo zdobycie pracy, ale także jej początek.


Mirosław Oczkoś, trener personalny, aktor i specjalista od PR-u, opowiedział uczestnikom konferencji o sztuce autoprezentacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy m.in. wyraźnie wymawiać samogłoski, odpowiednio oddychać, dostosować wysokość głosu do sytuacji, mówić w odpowiednim tempie, stosować kropki, unikać dźwięków nieartykułowanych. Podczas pierwszego wrażenia pracodawca zwraca uwagę, przede wszystkim, na nasz ubiór, kontakt wzrokowy, mimikę, gestykulację, sposób wypowiedzi. Mirosław Oczkoś zaprezentował także publiczności ćwiczenia, które pomagają w ćwiczeniu odpowiedniej wymowy oraz w opanowaniu stresu. Prelegent udzielił również praktycznych rad przed rozmową kwalifikacyjną. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in., że przed rozmową z potencjalnym pracodawcą nie powinni pić m.in. napojów gazowanych, czy owocowych soków.


alt


Konferencja objęta była honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież