Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowe 25 000 m2 dla innowacji na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 października 2011 18:43

alt8  października, dzień otwarcia III etapu rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego (GPN-T) był, zgodnie z jego hasłem, PARKowy  czyli Przedsiębiorczy, Aktywny, Rozwojowy i Kreatywny.  Dodając do tego zestawu szczyptę kultury i odrobinę znamienitości ze świata polityki, nauki i biznesu otrzymaliśmy ciekawą zapowiedź przyszłych działań GPN-T.


Innowacje, innowacje, innowacje
- Nie można wyobrazić sobie lepszego zestawu tematycznego niż energetyka, bezpieczeństwo i biotechnologie – powiedział profesor Jerzy Buzek,  Przewodniczący  Parlamentu Europejskiego, podkreślając  ważność tematyki spotkania. Omawiając sytuację krajów Unii Europejskiej, zwrócił  szczególną uwagę na bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski, wykorzystanie najnowszych technologii i problemy Parlamentu Europejskiego.


Energetyka i bezpieczeństwo były tematem jednego z 4 paneli tematycznych w ramach konferencji odbywającej się tego dnia w Gdańskim Parku.    Przedstawiono również wyniki badań dotyczące społecznego poparcia na rzecz budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Uczestnicy konferencji    podnieśli postulat ustanowienia ministerstwa energetyki, w kompetencjach którego znalazłoby się m.in. wydawanie koncesji na wydobycie gazu
łupkowego. 


Emocje wzbudziła dyskusja na temat bezpieczeństwa osób niewidomych i słabo widzących. W jej efekcie powstało wiele ciekawych i pomysłów  mogących zapewnić większą swobodę osobom z dysfunkcjami wzroku. Digitalizacja akt, konsultowanie z decydentami rozwiązań na etapie badań,  stworzenie planów do nauki orientacji przestrzennej, standaryzacja parametrów dźwiękowych sygnalizacji świetlnej – podsumowywała prof. Ewa  Guzik-Makaruk z Uniwersytetu w Białymstoku. 
  
 
Sztuczny nos, który wysyła zapachy przez internet, implant dna oka lub ślimaka ucha, superkomputery diagnozujące i inne nowinki biotechnologiczne – wymieniał w podsumowaniu dr  Piotr Lassota, Członek Zarządu Polpharma SA,  jednej  z  firm, która zaPARKowała  w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym. Natomiast Paweł Wojtunik, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przestrzegał przed negatywnymi skutkami korupcji. – Korupcja niszczy innowacyjność, zaburza równość szans i konkurencyjności przedsiębiorstw. Konsekwentne dążenie do zwalczania  korupcji pozwala ograniczyć straty finansowe i wizerunkowe. 


Symboliczną, laserową wstęgę przeciął helikopter!
Helikopter uruchomiony przez zaproszonych oficjeli, za pomocą przycisku rodem z futurystycznych filmów. To wszystko przy dźwiękach "Ody do  radości", wykonanej przez Cappellę Gedanensis i dzieci z EDU przedszkola mieszczącego się na terenie Parku. Spektakl dopełniła projekcja, na telebimie, nagrania z prof. Hilarym Koprowskim - patronem Parku. - Mam nadzieję, że uda mi się przyjechać do was na początku przyszłego roku - zapowiedział składając szczególne podziękowania Teresie Kamińskiej, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o. o., bez której, jak stwierdził, nie byłoby tego miejsca. 
 
Uhonorowano także pierwszych mistrzów parkowania, czyli instytucje, które będą rezydentami kolejnego budynku GPN-T. Zarząd Pomorskiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. i Dyrekcja Parku wręczyli dyplomy wraz ze starymi monetami z wykopalisk prowadzonych na terenie Gdańska. - To są monety na rozmnożenie - powiedziała Teresa Kamińska, Prezes Zarządu. - Mam nadzieję, że przyniosą wam szczęście. To  szczególny moment. Zaczynają się spełniać nasze plany i marzenia sprzed kilku lat.
 
Na pamiątkę całego wydarzenia wkopano symboliczne 3 lipy – nawiązujące do adresu kompleksu GPN-T (ulica Trzech Lip 3). 


alt


Technologia, kulturalnie!
Kojarzony z technologią i innowacyjnością Park, wraz ze swoim rozwojem, nabiera nowych cech. Planowane jest, między innymi, utworzenie atelier  dla studentów Akademii Sztuk Pięknych. Ukłon w stronę sztuki był widoczny także podczas otwarcia III etapu rozbudowy.
Goście uroczystości mieli niebywałą okazję posłuchać koncertu Cappelli Gedanensis wraz ze światowej sławy skrzypkiem, Konstantym Andrzejem   Kulką. W Sali koncertowej wystawiono także 170 prac artystycznych zebranych z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków z oddziału w Gdańsku. 


INNOwacyjni rezydenci siłą napędową GPN-T
- Należy pamiętać, że PARK to nie tylko te piękne ściany, drzwi czy szklana fasada, to przede wszystkim firmy – zwraca uwagę Marcin Żukowski, dyrektor GPN-T. 
8 października oddano do użytku nowy budynek biurowy o powierzchni ponad 12 tysięcy m2. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną, a w marcu do użytku zostanie oddana także część laboratoryjna Parku. W całym, nowo wybudowanym kompleksie będzie mogło zaPARKować dodatkowe 30 instytucji.

 
Informacje o rozbudowie
Realizacja III Etapu Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego (GPN-T) to kontynuacja i sfinalizowanie rozbudowy oraz adaptacji obiektu poprzemysłowego na rzecz zwiększenia potencjału rozwoju działalności. Projekt zakładał budowę dwóch nowych, zespolonych budynków o  charakterze biurowo–laboratoryjno–technologicznym. W wyniku realizacji III Etapu projektu Gdański Park Naukowo-Technologiczny będzie jednym z najnowocześniejszych kompleksów biurowo – laboratoryjno– technologicznym o powierzchni ogólnej ok. 40 tys. m2.

W ramach przedsięwzięcia powstają budynki A i B. 
Budynek „A” – biurowo–laboratoryjny posiada 5 kondygnacji naziemnych i garaż podziemny dla 105 samochodów. Na parterze, pierwszym i drugim piętrze zaprojektowano laboratoria i służące im lokale  pomocnicze. Na parterze budynku znajdować się będą ponadto pomieszczenia ochrony i monitoringu. Trzecie i czwarte piętro przeznaczono na biura. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 12 920 m2.

Budynek „B” – biurowo-technologiczny jest oddalony od budynku „A” o ok. 17 m (bud. A i B skomunikowane są łącznikiem na poziomie II piętra). Obiekt ma 5 kondygnacji naziemnych i parking podziemny dla ok. 100 aut. Na parterze przewidziano pomieszczenia biurowo–technologiczne, pokoje dla ochrony i monitoringu oraz lokale usługowe. Piętrom od I do IV wyznaczono funkcje biurowo–technologiczne. W nadbudówce nad ostatnią kondygnacją powstanie  centrum rekreacyjne dla potrzeb użytkowników GPN–T. Łączna powierzchnia budynku to 12812 m2. Został oddany do użytku 8 października 2011 roku.


alt


Gdański Park Naukowo-Technologiczny w liczbach:
43 500 m² - powierzchni biurowo–laboratoryjno–technologicznej liczy GPN-T po otwarciu III etapu rozbudowy
117 000 000 zł - wynosi całkowita wartość projektu dot. rozbudowy GPN-T III etap
80 575 000 zł - GPN-T otrzymało z Unii Europejskiej na rozbudowę III etapu
Ponad 30 - firm znajdzie swoje miejsce w nowo otwartych budynkach III etapu GPN-T
33 - firm obecnie bazuje na innowacyjnych pomysłach w GPN-T
46 - firm korzysta z usług wirtualnego biura
66 - firm powstało w wyniku realizacji projektów realizowanych przez GPN-T
157 - zorganizowanych konferencji przez GPN-T
48 - partnerstw z podmiotami krajowymi i zagranicznymi
2 - uruchomione stacje ładowania pojazdów elektrycznych na terenie GPN-T
1 - funkcjonujący Inkubator Technologiczny
1 - nowoczesna serwerownia – DATA CENTRE
1 - funkcjonujące EDU Przedszkole - oddział przedszkolny wraz z zerówką
4 294 - osób odwiedziło EduPark w 2010 r.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież