Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 października 2014 13:36

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej odbyła się 6 października 2014 roku – dokładnie w 110. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na uczelni.Na inauguracji pojawili się były prezydent RP Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński (absolwent PG), podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Włodzisław Duch, przedstawiciele władz miasta, województwa, posłowie m.in. Leszek Miller (SLD), Andrzej Jaworski, Maciej Łopiński (obaj PiS), były europoseł Jan Kozłowski, przedstawiciele świata biznesu, w wielu przypadkach również absolwenci Politechniki, m.in. Jan Zarębski, prezes zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu „Pracodawców Pomorza”, Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK, rektorzy szkół wyższych z Pomorza, Polski i zagranicy oraz wielu gości z Polski i zagranicy, absolwentów.


alt

Na inauguracji pojawili się m.in. posłowie Leszek Miller i Andrzej Jaworski.


W roku akademickim 1904/1905 studia na politechnice rozpoczęło 599 osób. Rok akademicki 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło 25 500 osób. Na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia przyjęto 5262 osób, na studia II stopnia przyjęto 783 osoby. W sumie przez 110 lat mury uczelni opuściło ponad 110 tysięcy absolwentów

Podczas inauguracji była okazja do wręczenia nagród i wyróżnień. Statuetki Alegorii Nauki otrzymali: Prezydent RP Lech Wałęsa, prof. Robert Cava oraz wszyscy obecni doktorzy honoris causa PG - prof. Leon Kieres, prof. Dieter Mlynski, prof. Michał Białko oraz prof. Lech Kobyliński. Medal Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał prof. Karl Potthast, inicjator trwającej od ponad 30 lat współpracy Hochschule Bremen i Politechniki Gdańskiej. Nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej odebrał inżynier Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego, który otrzymał Nagrodę Santander Universidades oraz nagrodę Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+.


alt

Lech Wałęsa otrzymał statuetkę Alegorii Nauki


alt

Nagrodę dla najlepszego studenta odebrał inż. Miłosz WieczórZ Brukseli dzięki specjalnemu łączeniu kilka słów do zebranych przekazał Jerzy Buzek, który przyznał, że Politechnika Gdańska jest bliższa jego sercu niż jego macierzysta Alma Mater.

Wykład inauguracyjny pt. „W poszukiwaniu nowych materiałów elektronicznych” wygłosił wybitny chemik prof. Robert J. Cava z Princeton University, który podczas uroczystości odebrał tytuł i godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej. Laudację wygłosił prof. Józef. E. Sienkiewicz, prorektor ds. nauki PG.


alt

Prof. Robert J. Cava otrzymał godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej


Trzynaścioro nowo przyjętych studentów, którzy z najlepszymi wynikami dostali się na studia, złożyło uroczyste ślubowanie. Byli to: Anna Ginter i Agnieszka Nyka z Wydziału Architektury, Paulina Witkowska i Łukasz Szynkiewicz z Wydziału Chemicznego, Piotr Miśkiewicz z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, Hanna Mehring i Jakub Suliński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Natalia Narożańska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Adam Chrostowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Jan Węgrzyn z Wydziału Mechanicznego, Zbigniew Macikowski i Wiktoria Kwiatkowska z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Jakub Olczak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii.


alt

Studenci I roku złożyli uroczyste ślubowanie


- Po pierwsze mam ogromny sentyment do Politechniki Gdańskiej - wyznał Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK. - To uczelnia, której zawdzięczam praktycznie wszystko w karierze zawodowej. Zawsze chętnie do niej wracam i zawsze czuję się tu jak u siebie. Nie ukrywam, że byłem wzruszony gdy przeglądałem książkę wydaną z okazji 110-lecia, bo jest tam również moja fotografia z 1970 roku z akademika. Po wydarzeniach grudniowych mieliśmy pewnego rodzaju demonstrację na terenie Domu Studenckiego numer 16. Pan marszałek senatu Wyrowiński zechciał to zdjęcie, które ode mnie otrzymał, opublikować. Są to piękne wspomnienia, wspomnienia młodości, do których warto wracać, bo atmosfera między studentami była chyba życzliwsza i bardziej twórcza. Dzisiaj jest chyba łatwiej studiować, choć jednocześnie postęp wiedzy jest tak duży, że nam byłoby już trudno nadążyć.


- Politechnika Gdańska znaczy dla mnie w zasadzie wszystko - przyznał Jan Kozłowski, były europoseł. - Tu zdobyłem wykształcenie. Tu pracowałem pierwsze lata po skończeniu uczelni. Gdziekolwiek pracowałem, będąc prezydentem Sopotu, czy marszałkiem województwa zawsze trzymałem kontakt z uczelnią. Historia zatoczyła koło i po prawie 45 latach wróciłem tu i jestem pełnomocnikiem rektora. Można powiedzieć, że całe życie jestem związany z Politechniką.


Andrzej Szwarc, Prezes Zarządu Stoczni Remontowej Nauta: Urodziłem się na Pomorzu i zawsze marzyłem żeby mieć coś wspólnego z morzem. Politechnika mi to umożliwiła. To takie romantyczne skojarzenie z Politechniką. A na poważnie uważam, że to jedna z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Obserwuję nasze umiejętności techniczne, często przyjeżdżają tu inżynierowie z zachodnich uczelni po podobnych studiach i uważam, że, przynajmniej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy bardziej rygorystycznie była egzekwowana wiedza, to nie było uczelni, która by tak kadry przygotowała do zawodu jak Politechnika. To prawda, że Politechnika jest bliska nam, absolwentom, przez całe życie. To jedna prawda. A druga jest taka, że koledzy, którzy ze mną kończyli studia dziś są rektorami, dziekanami, profesorami. Często się spotykamy i żyjemy życiem uczelni. Utrzymujemy kontakty i cały czas liczymy, że będą podrzucać kadrę do przemysłu, a nie tylko towarzystw klasyfikacyjnych.


Waldemar Bartelik, kandydat na Prezydent Miasta Gdańska: Myśląc o Politechnice czuję pewną dumę, pewną satysfakcję, że jestem absolwentem znanej uczelni technicznej w Polsce i w Europie, a nawet w skali światowej. Czuję dumę, że kończyłem uczelnię o tak wielkich tradycjach i tak dobrym poziomie kształcenia swoich absolwentów, a w szczególności potrzeb, bo to jest coraz bardziej widoczne, naszej gospodarki. Politechnika z pewnością jest obecna w życiu każdego absolwenta, bo to było istotne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Drugi powód to, to, że te studia techniczne, niczego nikomu nie ujmując, wymagają pewnych talentów intelektualnych żeby taką uczelnię techniczną skończyć. To kolejny powód do satysfakcji, że się kończy uczelnię, którą nie każdemu jest dane ukończyć. Politechnika jest obecna nie tylko w mojej pamięci. Mam również kontakt z kolegami, z którymi kończyłem uczelnię. Co roku mamy spotkania absolwentów naszego rocznika wydziału MT. Zaczynamy je wizytą na naszym wydziale. Prosimy któregoś z profesorów, żeby przygotował wykład dla nas "staruszków". Zwiedzamy nasze dawne sale i laboratoria. Wieczorem wspominamy czas studiów przy dobrej kolacji.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Miernota Jaworski 2014-10-07 13:13
Nie wstyd Wam zapraszać Jaworskiego?
Oszołoma który chce zakazu aborcji u zgwałconych 11-letnich dziewczynek, braku odpowiedzialnoś ci Kościoła za księży pedofilów molestujących dzieci czy wykluczenia 'lewaków' z 'normalnego' społeczeństwa... *

Robicie kampanię wyborczą temu kandydatowi na P(is)rezydenta Gdańska...
Zrujnował Stocznię Gdańską - teraz czas na Gdańsk?

* - kilka przykładowych 'myśli' Pana posła Jaworskiego...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież