Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Trefl podtrzymał zwycięską passę
sobota, 28 listopada 2020 20:14
Trefl podtrzymał zwycięską passę
Do pięciu wygranych z rzędu wzrosła passa siatkarzy Trefla.
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 października 2014 13:36

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej odbyła się 6 października 2014 roku – dokładnie w 110. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na uczelni.Na inauguracji pojawili się były prezydent RP Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński (absolwent PG), podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Włodzisław Duch, przedstawiciele władz miasta, województwa, posłowie m.in. Leszek Miller (SLD), Andrzej Jaworski, Maciej Łopiński (obaj PiS), były europoseł Jan Kozłowski, przedstawiciele świata biznesu, w wielu przypadkach również absolwenci Politechniki, m.in. Jan Zarębski, prezes zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu „Pracodawców Pomorza”, Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK, rektorzy szkół wyższych z Pomorza, Polski i zagranicy oraz wielu gości z Polski i zagranicy, absolwentów.


alt

Na inauguracji pojawili się m.in. posłowie Leszek Miller i Andrzej Jaworski.


W roku akademickim 1904/1905 studia na politechnice rozpoczęło 599 osób. Rok akademicki 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło 25 500 osób. Na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia przyjęto 5262 osób, na studia II stopnia przyjęto 783 osoby. W sumie przez 110 lat mury uczelni opuściło ponad 110 tysięcy absolwentów

Podczas inauguracji była okazja do wręczenia nagród i wyróżnień. Statuetki Alegorii Nauki otrzymali: Prezydent RP Lech Wałęsa, prof. Robert Cava oraz wszyscy obecni doktorzy honoris causa PG - prof. Leon Kieres, prof. Dieter Mlynski, prof. Michał Białko oraz prof. Lech Kobyliński. Medal Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał prof. Karl Potthast, inicjator trwającej od ponad 30 lat współpracy Hochschule Bremen i Politechniki Gdańskiej. Nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej odebrał inżynier Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego, który otrzymał Nagrodę Santander Universidades oraz nagrodę Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+.


alt

Lech Wałęsa otrzymał statuetkę Alegorii Nauki


alt

Nagrodę dla najlepszego studenta odebrał inż. Miłosz WieczórZ Brukseli dzięki specjalnemu łączeniu kilka słów do zebranych przekazał Jerzy Buzek, który przyznał, że Politechnika Gdańska jest bliższa jego sercu niż jego macierzysta Alma Mater.

Wykład inauguracyjny pt. „W poszukiwaniu nowych materiałów elektronicznych” wygłosił wybitny chemik prof. Robert J. Cava z Princeton University, który podczas uroczystości odebrał tytuł i godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej. Laudację wygłosił prof. Józef. E. Sienkiewicz, prorektor ds. nauki PG.


alt

Prof. Robert J. Cava otrzymał godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej


Trzynaścioro nowo przyjętych studentów, którzy z najlepszymi wynikami dostali się na studia, złożyło uroczyste ślubowanie. Byli to: Anna Ginter i Agnieszka Nyka z Wydziału Architektury, Paulina Witkowska i Łukasz Szynkiewicz z Wydziału Chemicznego, Piotr Miśkiewicz z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, Hanna Mehring i Jakub Suliński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Natalia Narożańska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Adam Chrostowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Jan Węgrzyn z Wydziału Mechanicznego, Zbigniew Macikowski i Wiktoria Kwiatkowska z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Jakub Olczak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii.


alt

Studenci I roku złożyli uroczyste ślubowanie


- Po pierwsze mam ogromny sentyment do Politechniki Gdańskiej - wyznał Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK. - To uczelnia, której zawdzięczam praktycznie wszystko w karierze zawodowej. Zawsze chętnie do niej wracam i zawsze czuję się tu jak u siebie. Nie ukrywam, że byłem wzruszony gdy przeglądałem książkę wydaną z okazji 110-lecia, bo jest tam również moja fotografia z 1970 roku z akademika. Po wydarzeniach grudniowych mieliśmy pewnego rodzaju demonstrację na terenie Domu Studenckiego numer 16. Pan marszałek senatu Wyrowiński zechciał to zdjęcie, które ode mnie otrzymał, opublikować. Są to piękne wspomnienia, wspomnienia młodości, do których warto wracać, bo atmosfera między studentami była chyba życzliwsza i bardziej twórcza. Dzisiaj jest chyba łatwiej studiować, choć jednocześnie postęp wiedzy jest tak duży, że nam byłoby już trudno nadążyć.


- Politechnika Gdańska znaczy dla mnie w zasadzie wszystko - przyznał Jan Kozłowski, były europoseł. - Tu zdobyłem wykształcenie. Tu pracowałem pierwsze lata po skończeniu uczelni. Gdziekolwiek pracowałem, będąc prezydentem Sopotu, czy marszałkiem województwa zawsze trzymałem kontakt z uczelnią. Historia zatoczyła koło i po prawie 45 latach wróciłem tu i jestem pełnomocnikiem rektora. Można powiedzieć, że całe życie jestem związany z Politechniką.


Andrzej Szwarc, Prezes Zarządu Stoczni Remontowej Nauta: Urodziłem się na Pomorzu i zawsze marzyłem żeby mieć coś wspólnego z morzem. Politechnika mi to umożliwiła. To takie romantyczne skojarzenie z Politechniką. A na poważnie uważam, że to jedna z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Obserwuję nasze umiejętności techniczne, często przyjeżdżają tu inżynierowie z zachodnich uczelni po podobnych studiach i uważam, że, przynajmniej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy bardziej rygorystycznie była egzekwowana wiedza, to nie było uczelni, która by tak kadry przygotowała do zawodu jak Politechnika. To prawda, że Politechnika jest bliska nam, absolwentom, przez całe życie. To jedna prawda. A druga jest taka, że koledzy, którzy ze mną kończyli studia dziś są rektorami, dziekanami, profesorami. Często się spotykamy i żyjemy życiem uczelni. Utrzymujemy kontakty i cały czas liczymy, że będą podrzucać kadrę do przemysłu, a nie tylko towarzystw klasyfikacyjnych.


Waldemar Bartelik, kandydat na Prezydent Miasta Gdańska: Myśląc o Politechnice czuję pewną dumę, pewną satysfakcję, że jestem absolwentem znanej uczelni technicznej w Polsce i w Europie, a nawet w skali światowej. Czuję dumę, że kończyłem uczelnię o tak wielkich tradycjach i tak dobrym poziomie kształcenia swoich absolwentów, a w szczególności potrzeb, bo to jest coraz bardziej widoczne, naszej gospodarki. Politechnika z pewnością jest obecna w życiu każdego absolwenta, bo to było istotne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Drugi powód to, to, że te studia techniczne, niczego nikomu nie ujmując, wymagają pewnych talentów intelektualnych żeby taką uczelnię techniczną skończyć. To kolejny powód do satysfakcji, że się kończy uczelnię, którą nie każdemu jest dane ukończyć. Politechnika jest obecna nie tylko w mojej pamięci. Mam również kontakt z kolegami, z którymi kończyłem uczelnię. Co roku mamy spotkania absolwentów naszego rocznika wydziału MT. Zaczynamy je wizytą na naszym wydziale. Prosimy któregoś z profesorów, żeby przygotował wykład dla nas "staruszków". Zwiedzamy nasze dawne sale i laboratoria. Wieczorem wspominamy czas studiów przy dobrej kolacji.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Miernota Jaworski 2014-10-07 13:13
Nie wstyd Wam zapraszać Jaworskiego?
Oszołoma który chce zakazu aborcji u zgwałconych 11-letnich dziewczynek, braku odpowiedzialnoś ci Kościoła za księży pedofilów molestujących dzieci czy wykluczenia 'lewaków' z 'normalnego' społeczeństwa... *

Robicie kampanię wyborczą temu kandydatowi na P(is)rezydenta Gdańska...
Zrujnował Stocznię Gdańską - teraz czas na Gdańsk?

* - kilka przykładowych 'myśli' Pana posła Jaworskiego...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież