Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

VII Forum Energetyczne

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 01 grudnia 2012 18:52

W Sopocie przez trzy dni, do 1 grudnia odbywała się międzynarodowa konferencja w całości poświęcona zagadnieniom energetycznym. Uczestniczyło w niej ponad 500 osób, w tym wielu zaproszonych prelegentów, specjalnych gości i akredytowanych dziennikarzy. Znaczący był także udział przedstawicieli firm i instytucji zagranicznych sektora energetycznego, co czyni sopockie Forum Energetyczne bardzo unikalnym pod tym względem i jednocześnie jednym z najważniejszych spotkań tego typu w Europie Środkowej.


Konferencję otworzył Jerzy Buzek, były przewodniczący, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego. – Warto sobie uświadomić, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej wzięła górę nad jej polityką energetyczną i zastanawiające jak do tego doszło? Na ile jest to według nas działalność właściwa? Pytał Jerzy Buzek we wprowadzeniu do debat, paneli i licznych warsztatów Forum. Przedstawił kolejne etapy polityki energetycznej i klimatycznej UE z 2007 r., przez wprowadzenie pakietu 3x20, po debaty na temat ścieżki dochodzenia do gospodarki bezemisyjnej w 2050 r.
Jerzy Buzek przedstawił bieżącą sytuację UE w szerszym kontekście twierdząc, że rozwija się ona od kryzysu do kryzysu. - Widzimy to zwłaszcza teraz, bo przecież kilka lat temu nie było mowy o unii bankowej, fiskalnej, wspólnym przeglądaniu budżetu czy wspólnym nadzorze finansowym. To właśnie kryzys zmusza kraje Wspólnoty do wzmożonego działania.


alt


Unia, jak stwierdził Buzek, ma obecnie dwie prędkości i trzeba się do tego przyznać. Tyle tylko, że nie ma już podziału na stare i nowe kraje UE, tylko na te, które sobie dobrze i źle radzą w czasie kryzysu. - Liczę, że ten tak znamienny podział zaniknie gdzieś za dwa trzy lata, kiedy kryzys minie, mówił Buzek. Jego zdaniem istnieje również drugi podział i będzie się on powiększać między tymi, którzy należą do wspólnoty euro, i są poza nią.


Dlatego Polska według Jerzego Buzka powinna się starać o to, by przystąpić do strefy euro jak najszybciej, kiedy tylko sytuacja w niej ulegnie poprawie. Będąc członkiem eurostrefy, nasz kraj mógłby mieć wpływ na kierunki rozwoju UE.


alt


Przy ogromnym zainteresowaniu uczestników Forum, mówca nawiązał także do branży energetycznej, bez której w obecnych czasach nic nie da się zrobić. - Wszystko dzisiaj zależy od energii. A jeśli tak, to mamy trzy cele jeśli chodzi o energetykę. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, drugim – realizacja zamierzeń ekologicznych, czyli troska o zdrowe środowisko. Trzecim celem są stabilne ceny, wyjaśnił Buzek. Zaznaczył, że czasem cele te są sprzeczne, np. gdy za bezpieczeństwo dostaw trzeba drożej zapłacić. Postawił również pytanie, na ile można poświęcić inne priorytety, by realizować cele pakietu klimatycznego?


Forsowane przez komisje europejskie rozwiązania mają zapewnić obniżenie emisji CO2 przez kraje wspólnoty o 80 proc. Unia chce zrealizować ten zamiar, promując efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, oszczędności i nowoczesne inwestycje. Problem tylko, że wymaga to ponoszenia dodatkowych nakładów. To z kolei ma wpływ na ceny energii w Europie. Jednym z często podnoszonych postulatów w dobie kryzysu jest zapewnienie umiarkowanych cen dla firm przemysłowych, by mogły stabilnie działać w okresie spowolnienia gospodarczego, a tym samym napędzać gospodarkę.


Buzek odnosząc się do Polski stwierdził, że w kryzysie powinniśmy wykazać się większą aktywnością. Musimy zmieniać polską energetykę, prywatyzując ją i restrukturyzując, z uwzględnieniem dobrych rokowań co do gazu łupkowego, bo od tego zależy przyszłość naszej gospodarki.


alt


O dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego jako warunku bezpieczeństwa energetycznego mówił prof. Piotr Gliński z Polskiej Akademii Nauk. Wspomniał, że 100 proc. gazu importowanego do Polski pochodzi z Rosji. Układ gazociągów nadal pozostaje równoleżnikowy ze Wschodu na Zachód. Taka monopolistyczna pozycja Rosji, powoduje, że Polska płaci najwyższą cenę za gaz w UE. W tej sytuacji dywersyfikacja dostaw gazu, w tym zwiększenie jego wydobycia, automatycznie obniży jego cenę.


W opinii Glińskiego o cenie gazu ciągle decyduje polityka. Polski rząd zawarł w 2010 roku kolejny aneks, który jest dla naszego kraju skrajnie niekorzystny. Większość krajów unii negocjuje na poziomie koncernów energetycznych, w Polsce umowa biznesowa poprzedzana jest porozumieniem politycznym, co koniecznie musi ulec zmianie. – Być może ostatnie porozumienie podpisane przez PGNiG, o obniżce ceny gazu, jest pozytywnym tego sygnałem, powiedział profesor Gliński.


Za błędy naszej polityki uznał formułowanie ceny w umowie jamalskiej przez monopolistę oraz  to, że Polska nie zarabia na przesyle gazu do Europy Zachodniej. Opóźnienie budowy gazoportu w Świnoujściu i rezygnacja z budowy gazociągu Baltic Pipe, to kolejne błędy w sferze polityki dywersyfikacyjnej.


Profesor Gliński dostrzega jednak szansę poprawy, czym jest objęcie specjalnym nadzorem budowy gazoportu w Świnoujściu, powołanie ministerstwa ds. energetyki, skupiającego wszystkie kompetencje dotyczące problematyki energetycznej, a także budowa Baltic Pipe.
Wykorzystanie tych szans spowoduje, że w 2022 roku możliwa będzie całkowita zmiana kierunków importu gazu. Potrzebne jest do tego jednak ponadpartyjne porozumienie polityczne. W opinii profesora Piotra Glińskiego ten scenariusz może zostać zdezaktualizowany w wypadku nagłej zmiany technologicznej, lub diametralnej przemiany europejskiego rynku energii. Póki co może się spełnić teza, że w Polsce w latach 2016–2017 może zabraknąć energii elektrycznej. Czy ryzyko to ostatecznie się zrealizuje, zależy od tempa wzrostu popytu na prąd oraz od tego, czy nowe bloki energetyczne obecnie budowane w Polsce, będą terminowo oddawane do użytku.


altDyskusje na VII Forum Energetycznym odbywały się wokół  kilku zasadniczych tematów, jak np.: finansowanie wielkich projektów energetycznych, przyszłość węgla w Polsce, energetyka jądrowa konkurencja czy współpraca, zielona energia a efektywność gospodarcza, gaz naturalny, ciekły i łupkowy z jakiego będzie żyła Europa?


Do tych tematów będziemy powracać na naszych łamach. Zdaniem uczestników Forum, Polska powinna walczyć o bezpieczeństwo i zróżnicowanie dostaw, ekologię oraz stabilne ceny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież