W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Wrażliwość społeczna nie jest sprzeczna z gospodarką

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 07 października 2011 18:04

altZ Leszkiem Millerem, byłym premierem i kandydatem nr 1. na liście wyborczej SLD w okręgu gdańskim rozmawia Artur S. Górski- Sondaże nieubłaganie wieszczą klęskę SLD. Czy następuje uwiąd polskiej lewicy?
Leszek Miller: W żadnym razie. Lewicowe poglądy ma co najmniej co trzeci Polak. Jeszcze przed kilku dniami te sondaże dawały nam 6-procentowe poparcie. Teraz wzrosło ono do 9 procent. Wzrosło więc o jedną trzecią i będzie rosło. Idziemy w górę. Same pracownie badania opinii publicznej, z obawy przed blamażem, będą musiały zweryfikować i urealnić swoje badania.


- Janusz Palikot i jego ruch zamieszali po lewej stronie sceny politycznej, najwyraźniej odbierając SLD część elektoratu. Sam wywodząc się z establishmentu kreuje się na czołowego buntownika...
Leszek Miller: To efekt promocji Palikota w mediach. Showman Palikot przyciąga widownię, zwiększa oglądalność, przyciąga reklamodawców. Stąd i do nadmuchiwanie Palikota i promocja posunięta do granic.  


- Tymczasem wybory to nie tylko show. Decydujemy kierunku polityki krajowej i zagranicznej na cztery lata. Sytuacja finansów publicznych, kryzys gospodarczy, coraz mniej pewna sytuacja międzynarodowa...
Leszek Miller: Rząd pod przywództwem Platformy jest pierwszym rządem, który przekroczył granicę zadłużenia 50-procentowego Produktu Krajowego Brutto. Zadłużenie jest bez precedensu. Sięga 780 miliardów złotych, czyli 55 procent PKB. I narasta w tempie dramatycznym. To wynik zaniechań ze strony rządu PO i lęku przed spadkiem popularności.


alt


- Jaka jest recepta na wyjście z tego finansowego korkociągu? Unia Europejska nas na utrzymanie nie weźmie.
Leszek Miller: Po pierwsze sami musimy ratować nasz budżet poprzez cięcia zbytecznych wydatków, ograniczenie rozrostu biurokracji, a przede wszystkim wykorzystywać wszelkie szanse wzrostu PKB poprzez likwidację barier  nałożonych na polską przedsiębiorczość. To polskie firmy płacące podatki w Polsce mają być motorem gospodarki. Tymczasem minister Rostowski dokonuje tych cięć na oślep, wstrzymując inwestycje, zamiast tworzyć prorozwojowe bodźce. Według raportu Banku Światowego zajmujemy 71 miejsce pod względem ułatwień dla przedsiębiorczości.


- Mówi pan nie jak socjaldemokrata. Takie głosy słyszałem wcześniej w Niemczech w 1998 roku. Czy czeka nas konserwatywna rewolucja?
Leszek Miller: Przyszłość należy do nowoczesnej socjaldemokracji. Gerhard Schröder i Tony Blair zaprezentowali ten model polityki. Wzorzec nowoczesnego socjaldemokraty odbiega od tego z XIX wieku. Nie musimy udawać, że mamy serce po lewej stronie. Wrażliwość społeczną można łączyć z budowaniem warunków dla biznesu. Rozumiemy prawa rynku, zasady nowoczesnego gospodarowania. I nie ma w XXI wieku w tym sprzeczności z wrażliwością społeczną socjaldemokraty. Proponuję: sięgnijmy więc po rozwiązania, które nie generują kosztów, nie wymagają nakładów finansowych, czyli przygotujmy rozwiązania prawne, prostujmy ścieżki polskiej przedsiębiorczości, tworząc warunki naszej myśli technicznej, innowacyjności, nowoczesnemu rolnictwu. Tworząc miejsca pracy dajemy ludziom pewność zatrudnienia, pewność siebie. To średnie i małe polskie firmy zdecydują o naszym sukcesie.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież